Dnes Sobota - obcasny-dest 11°C
Zítra Neděle - polojasno 13°C
Sobota 5. 10. 2024
Svátek má Eliška
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
V krčské nemocnici představili projekt čistírny odpadních vod za použití unikátních technologií
Vizualizace čistírny odpadních vod v krčské nemocnici. Zdroj: FTN

V krčské nemocnici představili projekt čistírny odpadních vod za použití unikátních technologií

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) a Pražské vodovody a kanalizace (PVK) ve čtvrtek představili společný projekt nové čistírny nemocničních odpadních vod (OV) s využitím unikátních technologií, které budou poprvé použity ve zdravotnickém zařízení v Česku.  

V rámci projektu bude v areálu FTN postaveno zcela nové zařízení na čištění OV, které se bude skládat z různých technologií umožňujících efektivnější a účinnější odstraňování znečišťujících látek. Projekt je zaměřen na čistění specifických nemocničních odpadních vod přímo u jejich zdroje.

Tyto vody mohou mít nejen infekční charakter, ale jsou také velmi zatíženy takzvanými mikropolutanty, a to především farmaky, která nejsou stávajícími technologiemi na běžných čistírnách OV účinně odstraňována. Takové látky se pak mohou dostávat do povrchových vod a negativně ovlivňovat i další složky životního prostředí. Odstraňování zbytků léčiv z odpadních vod je jedním z klíčových nástrojů v boji s předcházením vzniku antibiotické rezistence bakterií.

„Hlavním cílem projektu je ochrana zdrojů pitné vody. Jsme hrdí na to, že právě naše nemocnice bude průkopníkem v tak významném a ojedinělém projektu, který je zaměřen na ekologii a vůbec ochranu životního prostředí. Což je pro nás velice důležité a chci ještě jednou velice poděkovat společnosti Pražské vodovody a kanalizace za to, že si vybrali jako partnera uvedeného projektu naše zařízení,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš.

Stávající technologie ČOV FTN zahrnuje mechanické předčištění, biologické čištění a dezinfekci chlornanem sodným. U nové technologie bude v části mechanického předčištění doplněno rotační bubnové síto za účelem odstranění drobnější frakce nežádoucích pevných částic.

Terciární stupeň bude vybudován za stávající dosazovací nádrží. Jeho první částí bude mikrofiltrační jednotka, která zaručí uniformní kvalitu OV natékající na ozonizaci. Ozonizace, druhá část terciárního stupně, vyrábí pomocí korónového výboje plynný ozon, jenž následně dávkuje do čištěné OV.

V té po nadávkování dochází k silné oxidační reakci rozbíjející molekuly mikropolutantů (léčiv, farmak, hormonů, jejich metabolitů apod.). Po dávkování ozonu je voda vedena do vymíracích nádrží, kde se odvětrá zbylý ozon, a pokračuje na filtry s granulovaným aktivním uhlím (GAU). GAU zachycuje zbylé organické mikropolutanty a tento proces se nazývá sorpce. Na výstupu z filtrů s GAU bude voda zabezpečena stávajícím hygienickým zařízením. Odtok z terciárního čištění ČOV FTN bude díky výše uvedeným technologiím zbaven minimálně 90 % nežádoucích mikropolutantů.

„Od modernizace ČOV FTN si slibujeme zlepšení stavu životního prostředí v Česku, zároveň bychom ale rádi ukázali odborné i široké veřejnosti, že pokročilé čištění nemocničních odpadních vod u zdroje jejich znečištění má smysl a že je v zájmu nás všech,“ uvedl Jan Halíř, náměstek pro ekonomiku, techniku a provoz z FTN.

Odborníci Pražských vodovodů a kanalizací budou sledovat a vyhodnocovat účinnost čištění a dále optimalizovat modernizovanou technologie. „Zavedení pokročilého odstraňování mikropolutantů do technologie nemocniční čistírny odpadních vod je unikátní záležitostí. Tímto pilotním projektem chceme ukázat cestu, po které může čistírenství kráčet v dalších letech. Pevně věřím, že spolupráce s FTN přinese pozitivní výsledky a pomůže k nové vlně rozvoje čištění nemocničních odpadních vod,“ doplnil Robert Kvaček, specialista – technolog pitných vod z PVK.

Projekt byl finančně podpořen díky Norským fondům prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR částkou 23 099 715 korun.


Autor: red

Projekt Ekoabeceda pro klima pomůže školám integrovat téma změny klimatu do výuky

Včera v 18:45

Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého programu Ekoabeceda pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme. Cílem projektu je během let 2024–25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do...

Ředitelka roku je z Prahy 11

Včera ve 12:44

Ředitelka základní školy Vitae, Iveta Jonášová, získala prestižní ocenění Ředitel/ka roku 2024 – Inspirativní osobnost. Toto ocenění je udělováno inovativním a progresivním ředitelům, kteří svým vedením škol naplňují vizi o kvalitním českém vzdělávání.

Památku Josefa Balabána uctili v Praze 6

Včera v 09:13

Za účasti představitelů městské části, senátu, zástupců armády i hostů z řad rodin pozůstalých se 3. října odehrál v jízdárně ruzyňských kasáren pietní akt u příležitosti výročí popravení generálmajora Josefa Balabána, velitele odbojové skupiny Tři králové, a dalších představitelů Obrany národa,...

Přívětivý úřad 2024. Praha 14 převzala ocenění

Včera v 07:49

V úterý 1. října převzal starosta Prahy 14 Jiří Zajac společně s tajemnicí Evou Koplíkovou ocenění Přívětivý úřad 2024, konkrétně za 2. místo v rámci hlavního města Prahy.

Praha 15 podala pomocnou ruku

3. října 2024 v 15:04

Zářijové povodně na mnoha místech naší republiky doslova ochromily život nejenom jednotlivců, ale celých obcí. Jedním takto krutě zasaženým místem v Olomouckém kraji je malebná horská obec Lipová-lázně, ležící na rozhraní pohoří Hrubého Jeseníku a Rychlebských hor, kde trvale žije zhruba...

Po zavražděném učiteli dostala název ulice v Michli

2. října 2024 ve 13:05

Nová ulice pojmenovaná po středoškolském učiteli Janu Knaislovi, kterého jeho žák zavraždil před dvěma lety mačetou, vznikla na místě bývalých Michelských pekáren. Vychází z další nové ulice Na Batalionu a končí u domu s číslem popisným 69. Pojmenování nové ulice schválila ulice Rada hlavního...

Další články
Nahoru