
V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače
19. ledna 2023 15:58
Obměna přístrojů probíhala postupně za prakticky plného provozu vždy na jednom ze dvou ozařovačů s cílem minimálně narušit kontinuitu dostupnosti samotné léčby.
Co umí nový lineární urychlovač ?
Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky vč. ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii), adaptivní radioterapie s deformabilní registrací obrazu a stereotaktické radioterapie. Samozřejmou součástí ozařovače je výkonné cone beam CT určené ke každodenní kontrole uložení nádoru a rizikových orgánů a díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu je umožněno přesné nastavení pacienta do ozařovací polohy. Nově byl instalován i plánovací a verifikační systém, díky nimž je umožněno vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých tkání.
„Integrované CT do ozařovače nám navíc umožňuje kontrolovat polohu zdravých tkání. Třeba zda je dostatečně naplněn močový měchýř nebo konečník a zářit tak pacienta skutečně podle ozařovacího plánu tak, jak je to pro něj nejvýhodnější. A to každý den léčby,“ upřesnila přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK Radka Lohynská.„Zdravé tkáně, které obklopují nádor, mnohdy těsně přiléhají k oblasti, kterou chceme ozařovat. Z tohoto důvodu opravdu potřebujeme mít přesnost několik málo milimetrů,“ doplnila.
Jaké výhody bude mít nová léčba pro pacienty?
Daleko přesnější radioterapie znamená možnost precisního ozáření nádoru a zároveň s vysokým efektem šetření okolní zdravé tkáně, která tak díky tomu zůstane nepoškozená. To se promítne do lepších léčebných výsledků, a to znamená více úspěšně léčených a vyléčených nemocných.
„Nové ozařovací techniky šetří zdravé tkáně, což znamená méně krátkodobých i dlouhodobých nežádoucích účinků. Protože v naší nemocnici v posledních letech fungoval jen ozařovač jeden, došlo také k významnému zkrácení čekací doby. Došlo i k navýšení počtu pacientů,“ popsal Sulek.
„Největší část našich pacientů pochází z jižní části Prahy a jižní a východní části Středočeského kraje. Většina pacientů je tak pohodlně léčena v dojezdové vzdálenosti od svého domova ambulantně bez nutnosti odeslání na jiná pracoviště. V případě nutnosti může léčba probíhat i za hospitalizace,“ pokračoval.
Onkologická klinika ve FTN se v oblasti radioterapie zaměřuje zejména na léčbu zhoubných nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva, plic a nádorů hlavy a krku. Nové přístroje však umožňují účinné a bezpečné ozařování všech typů nádorů.Nové přístroje umožní nejen přesnou a účinnou radioterapii podle všech požadavků současné medicíny, ale i rozvoj klinických studií v oblasti radiační onkologie.
Nejčastěji se nyní ozařují pacientky s nádorem prsu. „Ty tvoří polovinu našich pacientů. Potom jsou to nádory prostaty, plic a ostatní nádory. Pokud se například jedná o časné stádium karcinomu prsu, který se podařilo díky mamografickému screeningu včas lokalizovat, pak úspěšnost léčby pomocí lineárního urychlovače je více než 90 procent,“ dodala docentka Radka Lohynská.