Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače
Lineární urychlovač, který patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Zdroj foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Krči v průběhu loňského roku postupně uvedla do provozu v prostorách ozařoven Onkologické kliniky 1.LF UK dva nové lineární urychlovače – TrueBeam od firmy Varian, které patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Nemocnice pořídila nové přístroje za více než 130 milionů korun, a to díky významné finanční podpoře ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR. Server pražský patriot o tom informoval mluvčí FTN Petr Sulek.

Obměna přístrojů probíhala postupně za prakticky plného provozu vždy na jednom ze dvou ozařovačů s cílem minimálně narušit kontinuitu dostupnosti samotné léčby.

Co umí nový lineární urychlovač ? 

Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky vč. ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii), adaptivní radioterapie s deformabilní registrací obrazu a stereotaktické radioterapie. Samozřejmou součástí ozařovače je výkonné cone beam CT určené ke každodenní kontrole uložení nádoru a rizikových orgánů a díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu je umožněno přesné nastavení pacienta do ozařovací polohy. Nově byl instalován i plánovací a verifikační systém, díky nimž je umožněno vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých tkání.

„Integrované CT do ozařovače nám navíc umožňuje kontrolovat polohu zdravých tkání. Třeba zda je dostatečně naplněn močový měchýř nebo konečník a zářit tak pacienta skutečně podle ozařovacího plánu tak, jak je to pro něj nejvýhodnější. A to každý den léčby,“ upřesnila přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK Radka Lohynská.

„Zdravé tkáně, které obklopují nádor, mnohdy těsně přiléhají k oblasti, kterou chceme ozařovat. Z tohoto důvodu opravdu potřebujeme mít přesnost několik málo milimetrů,“ doplnila.

Jaké výhody bude mít nová léčba pro pacienty?

Daleko přesnější radioterapie znamená možnost precisního ozáření nádoru a zároveň s vysokým efektem šetření okolní zdravé tkáně, která tak díky tomu zůstane nepoškozená. To se promítne do lepších léčebných výsledků, a to znamená více úspěšně léčených a vyléčených nemocných.

„Nové ozařovací techniky šetří zdravé tkáně, což znamená méně krátkodobých i dlouhodobých nežádoucích účinků. Protože v naší nemocnici v posledních letech fungoval jen ozařovač jeden, došlo také k významnému zkrácení čekací doby. Došlo i k navýšení počtu pacientů,“ popsal Sulek.

„Největší část našich pacientů pochází z jižní části Prahy a jižní a východní části Středočeského kraje. Většina pacientů je tak pohodlně léčena v dojezdové vzdálenosti od svého domova ambulantně bez nutnosti odeslání na jiná pracoviště. V případě nutnosti může léčba probíhat i za hospitalizace,“ pokračoval.

Onkologická klinika ve FTN se v oblasti radioterapie zaměřuje zejména na léčbu zhoubných nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva, plic a nádorů hlavy a krku. Nové přístroje však umožňují účinné a bezpečné ozařování všech typů nádorů.

Nové přístroje umožní nejen přesnou a účinnou radioterapii podle všech požadavků současné medicíny, ale i rozvoj klinických studií v oblasti radiační onkologie. 

Nejčastěji se nyní ozařují pacientky s nádorem prsu. „Ty tvoří polovinu našich pacientů. Potom jsou to nádory prostaty, plic a ostatní nádory. Pokud se například jedná o časné stádium karcinomu prsu, který se podařilo díky mamografickému screeningu včas lokalizovat, pak úspěšnost léčby pomocí lineárního urychlovače je více než 90 procent,“ dodala docentka Radka Lohynská.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru