Dnes Sobota - zatazeno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače
Lineární urychlovač, který patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Zdroj foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Krči v průběhu loňského roku postupně uvedla do provozu v prostorách ozařoven Onkologické kliniky 1.LF UK dva nové lineární urychlovače – TrueBeam od firmy Varian, které patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Nemocnice pořídila nové přístroje za více než 130 milionů korun, a to díky významné finanční podpoře ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR. Server pražský patriot o tom informoval mluvčí FTN Petr Sulek.

Obměna přístrojů probíhala postupně za prakticky plného provozu vždy na jednom ze dvou ozařovačů s cílem minimálně narušit kontinuitu dostupnosti samotné léčby.

Co umí nový lineární urychlovač ? 

Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky vč. ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii), adaptivní radioterapie s deformabilní registrací obrazu a stereotaktické radioterapie. Samozřejmou součástí ozařovače je výkonné cone beam CT určené ke každodenní kontrole uložení nádoru a rizikových orgánů a díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu je umožněno přesné nastavení pacienta do ozařovací polohy. Nově byl instalován i plánovací a verifikační systém, díky nimž je umožněno vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých tkání.

„Integrované CT do ozařovače nám navíc umožňuje kontrolovat polohu zdravých tkání. Třeba zda je dostatečně naplněn močový měchýř nebo konečník a zářit tak pacienta skutečně podle ozařovacího plánu tak, jak je to pro něj nejvýhodnější. A to každý den léčby,“ upřesnila přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK Radka Lohynská.

„Zdravé tkáně, které obklopují nádor, mnohdy těsně přiléhají k oblasti, kterou chceme ozařovat. Z tohoto důvodu opravdu potřebujeme mít přesnost několik málo milimetrů,“ doplnila.

Jaké výhody bude mít nová léčba pro pacienty?

Daleko přesnější radioterapie znamená možnost precisního ozáření nádoru a zároveň s vysokým efektem šetření okolní zdravé tkáně, která tak díky tomu zůstane nepoškozená. To se promítne do lepších léčebných výsledků, a to znamená více úspěšně léčených a vyléčených nemocných.

„Nové ozařovací techniky šetří zdravé tkáně, což znamená méně krátkodobých i dlouhodobých nežádoucích účinků. Protože v naší nemocnici v posledních letech fungoval jen ozařovač jeden, došlo také k významnému zkrácení čekací doby. Došlo i k navýšení počtu pacientů,“ popsal Sulek.

„Největší část našich pacientů pochází z jižní části Prahy a jižní a východní části Středočeského kraje. Většina pacientů je tak pohodlně léčena v dojezdové vzdálenosti od svého domova ambulantně bez nutnosti odeslání na jiná pracoviště. V případě nutnosti může léčba probíhat i za hospitalizace,“ pokračoval.

Onkologická klinika ve FTN se v oblasti radioterapie zaměřuje zejména na léčbu zhoubných nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva, plic a nádorů hlavy a krku. Nové přístroje však umožňují účinné a bezpečné ozařování všech typů nádorů.

Nové přístroje umožní nejen přesnou a účinnou radioterapii podle všech požadavků současné medicíny, ale i rozvoj klinických studií v oblasti radiační onkologie. 

Nejčastěji se nyní ozařují pacientky s nádorem prsu. „Ty tvoří polovinu našich pacientů. Potom jsou to nádory prostaty, plic a ostatní nádory. Pokud se například jedná o časné stádium karcinomu prsu, který se podařilo díky mamografickému screeningu včas lokalizovat, pak úspěšnost léčby pomocí lineárního urychlovače je více než 90 procent,“ dodala docentka Radka Lohynská.


Autor: Lucie Rychlá

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru