Dnes Sobota - oblacno 23°C
Zítra Neděle - polojasno 25°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače
Lineární urychlovač, který patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Zdroj foto: Fakultní Thomayerova nemocnice

V Krči pořídili pro léčbu onkologicky nemocných nejmodernější ozařovače

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) v Krči v průběhu loňského roku postupně uvedla do provozu v prostorách ozařoven Onkologické kliniky 1.LF UK dva nové lineární urychlovače – TrueBeam od firmy Varian, které patří mezi nejmodernější ozařovače ve světě. Nemocnice pořídila nové přístroje za více než 130 milionů korun, a to díky významné finanční podpoře ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR. Server pražský patriot o tom informoval mluvčí FTN Petr Sulek.

Obměna přístrojů probíhala postupně za prakticky plného provozu vždy na jednom ze dvou ozařovačů s cílem minimálně narušit kontinuitu dostupnosti samotné léčby.

Co umí nový lineární urychlovač ? 

Nové přístroje umožňují provádět nejmodernější radioterapeutické techniky vč. ozařování v řízeném dýchání (v hlubokém nádechu a 4D radioterapii), adaptivní radioterapie s deformabilní registrací obrazu a stereotaktické radioterapie. Samozřejmou součástí ozařovače je výkonné cone beam CT určené ke každodenní kontrole uložení nádoru a rizikových orgánů a díky speciálnímu polohovacímu 6D stolu je umožněno přesné nastavení pacienta do ozařovací polohy. Nově byl instalován i plánovací a verifikační systém, díky nimž je umožněno vysoce přesné ozáření zhoubných nádorů s účinným šetřením okolních zdravých tkání.

„Integrované CT do ozařovače nám navíc umožňuje kontrolovat polohu zdravých tkání. Třeba zda je dostatečně naplněn močový měchýř nebo konečník a zářit tak pacienta skutečně podle ozařovacího plánu tak, jak je to pro něj nejvýhodnější. A to každý den léčby,“ upřesnila přednostka Onkologické kliniky 1. LF UK Radka Lohynská.

„Zdravé tkáně, které obklopují nádor, mnohdy těsně přiléhají k oblasti, kterou chceme ozařovat. Z tohoto důvodu opravdu potřebujeme mít přesnost několik málo milimetrů,“ doplnila.

Jaké výhody bude mít nová léčba pro pacienty?

Daleko přesnější radioterapie znamená možnost precisního ozáření nádoru a zároveň s vysokým efektem šetření okolní zdravé tkáně, která tak díky tomu zůstane nepoškozená. To se promítne do lepších léčebných výsledků, a to znamená více úspěšně léčených a vyléčených nemocných.

„Nové ozařovací techniky šetří zdravé tkáně, což znamená méně krátkodobých i dlouhodobých nežádoucích účinků. Protože v naší nemocnici v posledních letech fungoval jen ozařovač jeden, došlo také k významnému zkrácení čekací doby. Došlo i k navýšení počtu pacientů,“ popsal Sulek.

„Největší část našich pacientů pochází z jižní části Prahy a jižní a východní části Středočeského kraje. Většina pacientů je tak pohodlně léčena v dojezdové vzdálenosti od svého domova ambulantně bez nutnosti odeslání na jiná pracoviště. V případě nutnosti může léčba probíhat i za hospitalizace,“ pokračoval.

Onkologická klinika ve FTN se v oblasti radioterapie zaměřuje zejména na léčbu zhoubných nádorů prsu, prostaty, tlustého střeva, plic a nádorů hlavy a krku. Nové přístroje však umožňují účinné a bezpečné ozařování všech typů nádorů.

Nové přístroje umožní nejen přesnou a účinnou radioterapii podle všech požadavků současné medicíny, ale i rozvoj klinických studií v oblasti radiační onkologie. 

Nejčastěji se nyní ozařují pacientky s nádorem prsu. „Ty tvoří polovinu našich pacientů. Potom jsou to nádory prostaty, plic a ostatní nádory. Pokud se například jedná o časné stádium karcinomu prsu, který se podařilo díky mamografickému screeningu včas lokalizovat, pak úspěšnost léčby pomocí lineárního urychlovače je více než 90 procent,“ dodala docentka Radka Lohynská.


Autor: Lucie Rychlá

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru