Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Krči byla otevřena zrekonstruovaná klinika dětské chirurgie a traumatologie
Klinika má nově 32 lůžek a 8 lůžek v rámci dětské JIP. Foto: FTN

V Krči byla otevřena zrekonstruovaná klinika dětské chirurgie a traumatologie

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v pražské Krči byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, která zahrnuje i Centrum dětské traumatologie. Došlo ke kompletní přestavbě celého lůžkového oddělení kliniky vč. Odd. dětské intenzivní medicíny. Celkovou rekonstrukcí prošlo rovněž pracovní zázemí pro zdravotníky, inspekce či byl pořízen nový výtah a celá řada dalšího důležitého přístrojového vybavení. 

Kromě projektu byla pracoviště dodatečně ještě vybavena barevnými dětskými prvky a výtvarnými dekoracemi, a to díky Nadaci Archa Chantal.

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci vedení nemocnice, Kliniky dětské chirurgie a traumatologie včele s jejím přednostou Tomášem Pešlem, Nadace Archa Chantal včele s její zakladatelkou a známou divadelní herečkou Chantal Poullain, realizátoři rekonstrukce, architekt projektu a další hosté. Rekonstrukce kliniky vyšla přibližně na 80 milionů korun a byla převážně financována díky EU dotacím z programu REACT-EU. 

Klinika má nově 32 lůžek a 8 lůžek v rámci dětské JIP. Nově vzniklo až 8 lůžek pro osoby blízké u zvlášť malých dětských hospitalizovaných pacientů.

„Součástí kliniky je i Centrum dětské traumatologie a celé toto pracoviště má význam nejen pro Prahu, ale má přesah i mimo ni v rámci celé České republiky. V klinice je ročně ambulantně v průměru ošetřeno více než 50 tisíc dětí. Zároveň je zde přibližně 3400 dětí hospitalizováno a více než 2500 také operováno.  Nejedná se tedy o žádná malá čísla a na této klinice jsou též hospitalizovány děti, u kterých je nutná například reoperace traumatu skeletu a na JIP jsou často umístěny i nemocné děti s velmi vážnými stavy včetně dětských pacientů po transplantaci jater,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš. 

Díky projektu rekonstrukce kliniky byl nově také vytvořen prostor pro dětský koutek coby oddechové místo pro malé pacienty. Jejich pokoje mají nově například i své vlastní moderní sociální zařízení (WC, sprchy, koupelny). 

Celé oddělení prošlo výraznou změnou i po vizuální stránce. Pokoje pacientů, společné chodby, toalety, pracovny zdravotníků a zázemí pro ně, dostaly zbrusu nový kabát v podobě vkusných barevných zdí, nových podlah, pestrých obkladů v koupelnách, úsporného osvětlení a moderního pracovního nábytku či ostatního přístrojového vybavení, které je důležité pro intenzivní medicínu a dětskou chirurgii. 

Díky této náročné rekonstrukci dojde ke zvýšení celkového komfortu pro malé dětské pacienty a jejich doprovod, ale i pro samotné zdravotníky a ostatní personál kliniky.

„Je to již náš třetí projekt, který Nadace Archa Chantal v nemocnici realizovala. Úpravy chodby lůžkové části a JIP zahrnovaly barevné dekorace stěn, označení dveří a básničky na oblíbené téma cirkus. Cirkus, to jsou chytrá zvířata, optimismus, žonglování a zábava. Veselé barvy pozitivně naladí dětskou duši a taky samotný personál, který tady na klinice pracuje," řekla při slavnostním otevření zakladatelka Nadace Archa Chantal Poullain. Nadace podle ní už 30 let pracuje na dětské psychice v nemocnicích. 

Celé pracoviště bylo též vyzdobeno dětskými prvky a pestrobarevnými výtvarnými dekoracemi v duchu cirkusu. Autorkou těchto dekorací byla známá výtvarnice Eva Sýkorová ze společnosti Lokki, která spolupracovala s Nadací Archa Chantal na vytvoření dětské výzdoby určených prostor zrekonstruované Kliniky dětské chirurgie a traumatologie ve FTN.


Autor: Jan Puci

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Další články
Nahoru