Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Krči byla otevřena zrekonstruovaná klinika dětské chirurgie a traumatologie
Klinika má nově 32 lůžek a 8 lůžek v rámci dětské JIP. Foto: FTN

V Krči byla otevřena zrekonstruovaná klinika dětské chirurgie a traumatologie

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v pražské Krči byla slavnostně otevřena zrekonstruovaná Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, která zahrnuje i Centrum dětské traumatologie. Došlo ke kompletní přestavbě celého lůžkového oddělení kliniky vč. Odd. dětské intenzivní medicíny. Celkovou rekonstrukcí prošlo rovněž pracovní zázemí pro zdravotníky, inspekce či byl pořízen nový výtah a celá řada dalšího důležitého přístrojového vybavení. 

Kromě projektu byla pracoviště dodatečně ještě vybavena barevnými dětskými prvky a výtvarnými dekoracemi, a to díky Nadaci Archa Chantal.

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci vedení nemocnice, Kliniky dětské chirurgie a traumatologie včele s jejím přednostou Tomášem Pešlem, Nadace Archa Chantal včele s její zakladatelkou a známou divadelní herečkou Chantal Poullain, realizátoři rekonstrukce, architekt projektu a další hosté. Rekonstrukce kliniky vyšla přibližně na 80 milionů korun a byla převážně financována díky EU dotacím z programu REACT-EU. 

Klinika má nově 32 lůžek a 8 lůžek v rámci dětské JIP. Nově vzniklo až 8 lůžek pro osoby blízké u zvlášť malých dětských hospitalizovaných pacientů.

„Součástí kliniky je i Centrum dětské traumatologie a celé toto pracoviště má význam nejen pro Prahu, ale má přesah i mimo ni v rámci celé České republiky. V klinice je ročně ambulantně v průměru ošetřeno více než 50 tisíc dětí. Zároveň je zde přibližně 3400 dětí hospitalizováno a více než 2500 také operováno.  Nejedná se tedy o žádná malá čísla a na této klinice jsou též hospitalizovány děti, u kterých je nutná například reoperace traumatu skeletu a na JIP jsou často umístěny i nemocné děti s velmi vážnými stavy včetně dětských pacientů po transplantaci jater,“ uvedl ředitel FTN Zdeněk Beneš. 

Díky projektu rekonstrukce kliniky byl nově také vytvořen prostor pro dětský koutek coby oddechové místo pro malé pacienty. Jejich pokoje mají nově například i své vlastní moderní sociální zařízení (WC, sprchy, koupelny). 

Celé oddělení prošlo výraznou změnou i po vizuální stránce. Pokoje pacientů, společné chodby, toalety, pracovny zdravotníků a zázemí pro ně, dostaly zbrusu nový kabát v podobě vkusných barevných zdí, nových podlah, pestrých obkladů v koupelnách, úsporného osvětlení a moderního pracovního nábytku či ostatního přístrojového vybavení, které je důležité pro intenzivní medicínu a dětskou chirurgii. 

Díky této náročné rekonstrukci dojde ke zvýšení celkového komfortu pro malé dětské pacienty a jejich doprovod, ale i pro samotné zdravotníky a ostatní personál kliniky.

„Je to již náš třetí projekt, který Nadace Archa Chantal v nemocnici realizovala. Úpravy chodby lůžkové části a JIP zahrnovaly barevné dekorace stěn, označení dveří a básničky na oblíbené téma cirkus. Cirkus, to jsou chytrá zvířata, optimismus, žonglování a zábava. Veselé barvy pozitivně naladí dětskou duši a taky samotný personál, který tady na klinice pracuje," řekla při slavnostním otevření zakladatelka Nadace Archa Chantal Poullain. Nadace podle ní už 30 let pracuje na dětské psychice v nemocnicích. 

Celé pracoviště bylo též vyzdobeno dětskými prvky a pestrobarevnými výtvarnými dekoracemi v duchu cirkusu. Autorkou těchto dekorací byla známá výtvarnice Eva Sýkorová ze společnosti Lokki, která spolupracovala s Nadací Archa Chantal na vytvoření dětské výzdoby určených prostor zrekonstruované Kliniky dětské chirurgie a traumatologie ve FTN.


Autor: Jan Puci

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru