dnes
Sobota - polojasno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
V Krči budou vědci zkoumat vliv znečištěného prostředí na lidskou DNA
Ústav experimentální medicíny AV ČR. Foto: www.aas2000.cz

V Krči budou vědci zkoumat vliv znečištěného prostředí na lidskou DNA

Více než 30 milionů korun stála dvě nová vědecká pracoviště, která budou fungovat při Ústavu experimentální medicíny Akademie věd v pražské Krči. Vědci se budou v takzvaném Výzkumném centru genomiky a proteomiky například věnovat vlivu znečištěného ovzduší na změny v lidské DNA.

Naopak v Laboratoři pokročilého zobrazování živých tkání se díky moderním přístrojům zaměří na výzkum různých onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, cévní mozková příhoda nebo skleróza. Téměř celou investici zaplatily evropské fondy.

„Obě pracoviště se orientují na základní výzkum. Jde o společné pracoviště pro celý Ústav experimentální medicíny, které bude otevřeno i pro pracovníky jiných ústavů. Je dost variabilní a bude záležet na tom, kdo bude mít jaké projekty, a tím pádem potřebu je využívat," řekl vedoucí centra genomiky a proteomiky Pavel Rössner.

Nová vědecká centra budou slavnostně otevřena příští pondělí. Jedním z cílů centra genomiky bude podle odborného garanta a vedoucího Oddělení genetické ekotoxikologie v ústavu Radima Šráma studium vlivu znečištěného ovzduší na změny v lidské DNA.

Vědci využijí moderních metod například takzvaného sekvenování („čtení DNA") nebo i analýzy funkčních vlastností buněk. To podle Šráma umožní zkoumat, jaké látky zejména v ovzduší mají vliv na lidský organismus.

Peníze z Operačního programu Praha-Konkurenceschopnost šly především do přístrojového vybavení obou pracovišť. „Technologie se rychle vyvíjejí a vybavení, která jsme měli dosud, bylo naprosto nedostatečné. Takže některé analýzy, které jsme potřebovali provádět, už nebylo ani možné dělat," vysvětlil Rössner.

Nová zařízení podle něj umožní analyzovat věci, které dříve vůbec nebyly v ústavu možné, nebo trvaly dlouho a byly velice finančně náročné. Právě druhá laboratoř je vybavena nejmodernějším zařízením pro bezprostřední pozorování živých preparátů – buněčných kultur a různě silných tkáňových řezů.

Budou ji využívat jak vědci z různých oddělení akademického ústavu, tak i z Ústavu neurověd 2. lékařské fakulty UK v Praze.


Další články
Nahoru