Dnes Neděle - zatazeno 0°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 3°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražský život

V Košířích na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti i tělocvična

Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál, a to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu měla dočasná ZŠ Naskové, uvedla městská část v tiskovém prohlášení.  

Podle demografických studií a prognóz školství, které si Praha 5 nechala vypracovat, by k naplnění školních lavic spádovými dětmi mělo dojít už v roce 2022/2023, jednu z mateřských škol tu čeká demolice a pro některé děti zde chybí i tělocvična. 

„Hledali jsme takový prostor v lokalitě Cibulek, do kterého by bylo možné dočasně přesunout děti z MŠ Naskové během její rekonstrukce, a zároveň umístit nové třídy pro prvňáčky, než se v Košířích postaví nová škola. Kromě samotné lokality pro nás bylo stěžejní, aby nový prostor měl i tělocvičnu, která tolik chybí nedaleké škole v Beníškové, a kterou by děti mohly využívat. Všechny tyto možnosti nabízí areál Tellus v ulici Naskové, a to za velmi výhodných podmínek,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Společnost YIT, které areál Tellus patří, žádosti vedení městské části o prostor vyhověla a vstoupila do jednání s jejími představiteli. „Jsme připraveni radnici poskytnout dočasné řešení pro účely navýšení školních kapacit – konkrétně celé první nadzemní podlaží, tedy prostor o rozloze 1200 metrů čtverečních. Zároveň v případě dohody uzpůsobíme patro tak, aby vyhovovalo všem předpisům, a kromě samotných tříd tu vzniklo i potřebné zázemí pro učitele, tělocvična, toalety a výdejna obědů. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby se lokalita rozvíjela ku prospěchu místních obyvatel,“ uvedl Marek Lokaj, generální ředitel společnosti YIT Stavo. 

„Pozemek, na němž stojí areál Tellus, je určený pro budoucí bytovou výstavbu a komerční prostory pro obchody a služby. S tímto cílem jsme jej také koupili,“ dodal. 

Od září 2022 tak zřejmě bude mít základní škola Nepomucká dočasně nové detašované pracoviště (ZŠ Naskové) v areálu Tellus na kopci Cibulka. Vzniknout by tu mělo pět tříd s veškerým zázemím. 

„Pokud k dohodě s investorem dojde, v srpnu bychom měli mít připravený návrh dohody o budoucím nájmu a jeho podmínkách, který v září projedná i Rada městské části. Investor nám přislíbil nájem, který stanoví s ohledem na svou sociální odpovědnost vůči lokalitě, a náklady by měly být za režijní cenu,“ sdělil radní pro investice a strategický rozvoj Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Kromě školáků se sem během rekonstrukce umístí i děti z MŠ Naskové, jejíž současná budova pro 50 dětí bude nahrazena novou a moderní školkou pro 140 dětí. 

„Jde o dlouho hledané a ideální řešení. Pro děti ze školky se prakticky nic nezmění, vstup do nových prostor budou mít jen o pár metrů vedle toho stávajícího. Třídy pro školáky, které tu vzniknou, jsou přímo v místě největší potřeby, tedy nahoře na cibuleckém kopci, kde je v současnosti největší nárůst počtu mladých rodin. Místo je pro děti vhodné i z hlediska bezpečnosti a pro rodiče dobře dopravně dostupné,“ uzavřela starostka Renáta Zajíčková.


Autor: TZ, red

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

Dnes v 11:11

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 22. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Do Toulcova dvora s průvodcem

23. ledna 2023 v 09:36

Pokud se chcete dozvědět něco více o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, přijďte v sobotu 28. ledna na prohlídku.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Praha 6: Procházka k rekonstrukci Říčanovy ulice a revitalizaci náměstíček

21. ledna 2023 v 10:52

Praha 6 a starosta Jakub Stárek (ODS) zvou místní obyvatele ve společnému setkání na téma rekonstrukce Říčanovy ulice a související revitalizace tří břevnovských náměstíček. Setkání se uskuteční přímo v terénu 25. ledna od 17 hodin. Sraz je na rohu ulic Říčanova a 8. listopadu. Setkání se...

Další články
Nahoru