Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

V Košířích na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti i tělocvična

Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál, a to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu měla dočasná ZŠ Naskové, uvedla městská část v tiskovém prohlášení.  

Podle demografických studií a prognóz školství, které si Praha 5 nechala vypracovat, by k naplnění školních lavic spádovými dětmi mělo dojít už v roce 2022/2023, jednu z mateřských škol tu čeká demolice a pro některé děti zde chybí i tělocvična. 

„Hledali jsme takový prostor v lokalitě Cibulek, do kterého by bylo možné dočasně přesunout děti z MŠ Naskové během její rekonstrukce, a zároveň umístit nové třídy pro prvňáčky, než se v Košířích postaví nová škola. Kromě samotné lokality pro nás bylo stěžejní, aby nový prostor měl i tělocvičnu, která tolik chybí nedaleké škole v Beníškové, a kterou by děti mohly využívat. Všechny tyto možnosti nabízí areál Tellus v ulici Naskové, a to za velmi výhodných podmínek,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Společnost YIT, které areál Tellus patří, žádosti vedení městské části o prostor vyhověla a vstoupila do jednání s jejími představiteli. „Jsme připraveni radnici poskytnout dočasné řešení pro účely navýšení školních kapacit – konkrétně celé první nadzemní podlaží, tedy prostor o rozloze 1200 metrů čtverečních. Zároveň v případě dohody uzpůsobíme patro tak, aby vyhovovalo všem předpisům, a kromě samotných tříd tu vzniklo i potřebné zázemí pro učitele, tělocvična, toalety a výdejna obědů. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby se lokalita rozvíjela ku prospěchu místních obyvatel,“ uvedl Marek Lokaj, generální ředitel společnosti YIT Stavo. 

„Pozemek, na němž stojí areál Tellus, je určený pro budoucí bytovou výstavbu a komerční prostory pro obchody a služby. S tímto cílem jsme jej také koupili,“ dodal. 

Od září 2022 tak zřejmě bude mít základní škola Nepomucká dočasně nové detašované pracoviště (ZŠ Naskové) v areálu Tellus na kopci Cibulka. Vzniknout by tu mělo pět tříd s veškerým zázemím. 

„Pokud k dohodě s investorem dojde, v srpnu bychom měli mít připravený návrh dohody o budoucím nájmu a jeho podmínkách, který v září projedná i Rada městské části. Investor nám přislíbil nájem, který stanoví s ohledem na svou sociální odpovědnost vůči lokalitě, a náklady by měly být za režijní cenu,“ sdělil radní pro investice a strategický rozvoj Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Kromě školáků se sem během rekonstrukce umístí i děti z MŠ Naskové, jejíž současná budova pro 50 dětí bude nahrazena novou a moderní školkou pro 140 dětí. 

„Jde o dlouho hledané a ideální řešení. Pro děti ze školky se prakticky nic nezmění, vstup do nových prostor budou mít jen o pár metrů vedle toho stávajícího. Třídy pro školáky, které tu vzniknou, jsou přímo v místě největší potřeby, tedy nahoře na cibuleckém kopci, kde je v současnosti největší nárůst počtu mladých rodin. Místo je pro děti vhodné i z hlediska bezpečnosti a pro rodiče dobře dopravně dostupné,“ uzavřela starostka Renáta Zajíčková.


V mateřinkách a školách Prahy 1 panuje čilý stavební ruch

25. července 2021 v 11:38

Praha 1 každým rokem před prázdninami spolupracuje s řediteli a ředitelkami škol, kteří předkládají své návrhy na to, jak by chtěli využít zavření budov a školních hřišť k opravám, úpravám a doplnění. Všechny jedničkové školy, tedy jak mateřské, tak i základní, jsou v historických, mnohdy více než...

Na Kampě končí výstava Rudé století. Sto let KSČ bude i tématem debaty s historiky

24. července 2021 ve 20:52

Pražané i návštěvníci hlavního města mají posledních pár dní příležitost navštívit plenérovou výstavu Rudé století, kterou ke 100 letem vzniku Komunistické strany Československa připravilo společně Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa – Nadace Jana a Medy...

Koncem července nepoteče voda v těchto ulicích

23. července 2021 v 07:04

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 2 navýšila peníze na pomoc obětem domácího násilí

21. července 2021 v 06:57

Praha 2 dlouhodobě pomáhá lidem, kteří se dostali do krizové životní situace. Organizacím, které nabízejí pomoc obětem domácího násilí či uskutečňují preventivní programy na školách zřizovaných Prahou 2, poskytne v letošním roce finanční prostředky ve výši 920 tisíc korun. Navýšení veřejné...

Stromy v Sadech Svatopluka Čecha prohlédl dendrolog

20. července 2021 v 16:43

V neděli se v důsledku nepříznivého počasí vyvrátil jeden z jerlínů v Sadech Svatopluka Čecha v Praze 2.

Hlasování o nejoblíbenější strom v Praze 6 je ve finále

20. července 2021 v 16:31

Anketa Strom roku Prahy 6 dospěla k finále a do užšího výběru postoupilo celkem 12 stromů, mezi nimiž se rozhodne o definitivním vítězi. Hlasovat pro některý z nich můžete až do 3. srpna.

Další články
Nahoru