Dnes Středa - skorojasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský život

V Košířích na cibuleckém kopci vzniknou nové třídy pro děti i tělocvična

Praha 5 již představila dvě varianty, kde by se ve školním roce 2025/2026 měl otevřít nový školní areál, a to buď v ulici Nepomucká nebo v ulicích V Cibulkách-Na Výši. V době výstavby nové školy kapacitu pro prvňáčky dočasně navýší třídy přímo na cibuleckém kopci v areálu Tellus. Vzniknout by tu měla dočasná ZŠ Naskové, uvedla městská část v tiskovém prohlášení.  

Podle demografických studií a prognóz školství, které si Praha 5 nechala vypracovat, by k naplnění školních lavic spádovými dětmi mělo dojít už v roce 2022/2023, jednu z mateřských škol tu čeká demolice a pro některé děti zde chybí i tělocvična. 

„Hledali jsme takový prostor v lokalitě Cibulek, do kterého by bylo možné dočasně přesunout děti z MŠ Naskové během její rekonstrukce, a zároveň umístit nové třídy pro prvňáčky, než se v Košířích postaví nová škola. Kromě samotné lokality pro nás bylo stěžejní, aby nový prostor měl i tělocvičnu, která tolik chybí nedaleké škole v Beníškové, a kterou by děti mohly využívat. Všechny tyto možnosti nabízí areál Tellus v ulici Naskové, a to za velmi výhodných podmínek,“ uvedla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS). 

Společnost YIT, které areál Tellus patří, žádosti vedení městské části o prostor vyhověla a vstoupila do jednání s jejími představiteli. „Jsme připraveni radnici poskytnout dočasné řešení pro účely navýšení školních kapacit – konkrétně celé první nadzemní podlaží, tedy prostor o rozloze 1200 metrů čtverečních. Zároveň v případě dohody uzpůsobíme patro tak, aby vyhovovalo všem předpisům, a kromě samotných tříd tu vzniklo i potřebné zázemí pro učitele, tělocvična, toalety a výdejna obědů. Jsme rádi, že můžeme přispět k tomu, aby se lokalita rozvíjela ku prospěchu místních obyvatel,“ uvedl Marek Lokaj, generální ředitel společnosti YIT Stavo. 

„Pozemek, na němž stojí areál Tellus, je určený pro budoucí bytovou výstavbu a komerční prostory pro obchody a služby. S tímto cílem jsme jej také koupili,“ dodal. 

Od září 2022 tak zřejmě bude mít základní škola Nepomucká dočasně nové detašované pracoviště (ZŠ Naskové) v areálu Tellus na kopci Cibulka. Vzniknout by tu mělo pět tříd s veškerým zázemím. 

„Pokud k dohodě s investorem dojde, v srpnu bychom měli mít připravený návrh dohody o budoucím nájmu a jeho podmínkách, který v září projedná i Rada městské části. Investor nám přislíbil nájem, který stanoví s ohledem na svou sociální odpovědnost vůči lokalitě, a náklady by měly být za režijní cenu,“ sdělil radní pro investice a strategický rozvoj Prahy 5 Tomáš Homola (STAN). 

Kromě školáků se sem během rekonstrukce umístí i děti z MŠ Naskové, jejíž současná budova pro 50 dětí bude nahrazena novou a moderní školkou pro 140 dětí. 

„Jde o dlouho hledané a ideální řešení. Pro děti ze školky se prakticky nic nezmění, vstup do nových prostor budou mít jen o pár metrů vedle toho stávajícího. Třídy pro školáky, které tu vzniknou, jsou přímo v místě největší potřeby, tedy nahoře na cibuleckém kopci, kde je v současnosti největší nárůst počtu mladých rodin. Místo je pro děti vhodné i z hlediska bezpečnosti a pro rodiče dobře dopravně dostupné,“ uzavřela starostka Renáta Zajíčková.


Autor: TZ, red

Letní trhy na náměstí Republiky

15. srpna 2022 v 10:15

Náměstí Republiky se proměnilo v rozkvetlou louku. Trhovci nabízí ve dvanácti letně nazdobených stáncích vybrané pochutiny a drobné řemeslné výrobky. Návštěvníci centra Prahy se tak mohou občerstvit při procházkách hlavním městem až do 28. srpna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 33. týden

13. srpna 2022 ve 12:25

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 14 vyhlásila pro nezletilé obyvatele městské části soutěž o elektrokoloběžky

12. srpna 2022 v 16:54

Jsi ve věku od 6 do 16 let, jsi místní, baví tě točit videa a chceš se prohánět na vlastní elektrokoloběžce? Řekni rodičům a společně si prostudujte pravidla soutěže „14 elektrokoloběžek pro Prahu 14“, kterou pro zdejší děti a mládež připravila městská část...

Další články
Nahoru