Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražský životProhlídky

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. 10. 2021
Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně vyřezávaná a odkazuje na spisovatelovo slavné dílo, které se zároveň loni dočkalo již 8. vydání v nakladatelství Albatros s ilustracemi Barbory Kyškové. 

Lavička bude slavnostně odhalena v 17 hodin, vstup je zdarma a pro dětské návštěvníky je připraven herní program ze světa Jaroslava Foglara. 

„Jaroslav Foglar čerpal inspiraci pro své romány z míst, kde žil. A tato lavička zpřítomňuje jedno z nich, nedaleko jeho bydliště. Jinak Foglar většinu svých knih nepsal doma, ale na různých místech Prahy i okolí. I tato místa se snažíme instalací laviček kolemjdoucím propojit jeho s romány,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která je iniciátorem celého projektu.

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907—23. 1. 1999) prožil své dětství a většinu života na Korunní třídě, kde v čísle 732/16 bydlel. Jeho maminka zde měla i papírnický krámek a malý Jaroslav se do něj vždy po škole vracel. Miloval vůni papíru a pohlednice staré Prahy, které maminka prodávala. Se stejnou chutí pročesával s kluky okolní parky i zapomenuté kouty v zástavbě. Místa či příhody z dětství vtělil do mnoha svých románů. Jeden z nich nazval Tajemná Řásnovka. Psal ho počátkem 50. let v blízkém parku Grébovka a děj zasadil do zvláštní čtvrti s romantickým názvem Řásnovka. Hlavní hrdina Jindra v ní nalezne partu kamarádů i novou chuť do života. Propadne místní stolní hře FAN-TAN a pomůže jí prorazit do světa. Právě hra z dalekého Tichomoří je i motivem řezby na této lavičce Jaroslava Foglara.

Umístění není náhodné, neboť v těchto místech se nachází i jedna zajímavost v románu popsaná – památná rýha, o které Foglar v románu Tajemná Řásnovka píše: „Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.“

Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara u příležitosti 8. vydání románu Tajemná Řásnovka, ilustrovaného Barborou Kyškovou.

Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Jestřábova díla.  

Lavička je z tvrdého dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Tajemná Řásnovka, které do nich vtělil řezbář Stanislav Pokorný.

Předchozí čtyři lavičky najdete:
Lavička Hoši od Bobří řeky – Riegrovy sady, dětské hřiště U Draka
Lavička Chata v Jezerní kotlině – Havlíčkovy sady, dětské hřiště U Štiky
Lavička Záhada hlavolamu hřiště U Haštala na Praze 1 na Starém Městě (kvůli rekonstrukci hřiště dočasně demontována)
Lavička Boj o první místo, Královská obora Stromovka, hřiště U Malé říčky, Praha 7


Autor: TZ, red

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Dnes v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

Včera ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

Včera v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

Včera v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Slavnostní otevření nového pavilonu goril – Rezervace Dja

27. září 2022 v 08:43

Zítra se otevřou veřejnosti brány Rezervace Dja – nového domova. V novém pavilonu našla kromě goril domov celá řada dalších zvířat od gueréz, kočkodanů, osináků až po kaloně, talapoiny či štětkouny. Slavnostní otevření bude doprovet bohatý program pro...

Další články
Nahoru