Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pražský životProhlídky

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. 10. 2021
Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně vyřezávaná a odkazuje na spisovatelovo slavné dílo, které se zároveň loni dočkalo již 8. vydání v nakladatelství Albatros s ilustracemi Barbory Kyškové. 

Lavička bude slavnostně odhalena v 17 hodin, vstup je zdarma a pro dětské návštěvníky je připraven herní program ze světa Jaroslava Foglara. 

„Jaroslav Foglar čerpal inspiraci pro své romány z míst, kde žil. A tato lavička zpřítomňuje jedno z nich, nedaleko jeho bydliště. Jinak Foglar většinu svých knih nepsal doma, ale na různých místech Prahy i okolí. I tato místa se snažíme instalací laviček kolemjdoucím propojit jeho s romány,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která je iniciátorem celého projektu.

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907—23. 1. 1999) prožil své dětství a většinu života na Korunní třídě, kde v čísle 732/16 bydlel. Jeho maminka zde měla i papírnický krámek a malý Jaroslav se do něj vždy po škole vracel. Miloval vůni papíru a pohlednice staré Prahy, které maminka prodávala. Se stejnou chutí pročesával s kluky okolní parky i zapomenuté kouty v zástavbě. Místa či příhody z dětství vtělil do mnoha svých románů. Jeden z nich nazval Tajemná Řásnovka. Psal ho počátkem 50. let v blízkém parku Grébovka a děj zasadil do zvláštní čtvrti s romantickým názvem Řásnovka. Hlavní hrdina Jindra v ní nalezne partu kamarádů i novou chuť do života. Propadne místní stolní hře FAN-TAN a pomůže jí prorazit do světa. Právě hra z dalekého Tichomoří je i motivem řezby na této lavičce Jaroslava Foglara.

Umístění není náhodné, neboť v těchto místech se nachází i jedna zajímavost v románu popsaná – památná rýha, o které Foglar v románu Tajemná Řásnovka píše: „Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.“

Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara u příležitosti 8. vydání románu Tajemná Řásnovka, ilustrovaného Barborou Kyškovou.

Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Jestřábova díla.  

Lavička je z tvrdého dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Tajemná Řásnovka, které do nich vtělil řezbář Stanislav Pokorný.

Předchozí čtyři lavičky najdete:
Lavička Hoši od Bobří řeky – Riegrovy sady, dětské hřiště U Draka
Lavička Chata v Jezerní kotlině – Havlíčkovy sady, dětské hřiště U Štiky
Lavička Záhada hlavolamu hřiště U Haštala na Praze 1 na Starém Městě (kvůli rekonstrukci hřiště dočasně demontována)
Lavička Boj o první místo, Královská obora Stromovka, hřiště U Malé říčky, Praha 7


Autor: TZ, red

První listopadový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Dnes v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Zamávejte českou vlajkou z věže Novoměstské radnice

Dnes v 09:31

Zítra, 28. října ve 14 hodin, můžete na počest ukončení již 10. ročníku projektu Měsíce věží a rozhleden aneb stoupá celá rodina, zamávat českou vlajkou z ochozu věže Novoměstské radnice v Praze 2 do 4 světových stran.

V den státního svátku se podíváte do Lichtenštejnského paláce

Včera v 17:19

Úřad vlády ČR uspořádá 28. října při příležitosti každoročního připomenutí vzniku samostatného Československa další z tradičních dnů otevřených dveří. V tento den umožní návštěvníkům nahlédnout do reprezentačních sálů a salonků Lichtenštejnského paláce sloužících k pořádání důležitých...

Praha 15: Vyberte nejlepší projekty participativního rozpočtu

Včera v 08:54

Až do 25. listopadu mohou obyvatelé Prahy 15 dát svůj hlas pro nové projekty letošního ročníku participativního rozpočtu.

V Praze 2 se koná Den válečných veteránů

Včera v 06:14

Letošní Den válečných veteránů se koná ve čtvrtek 11. listopadu na náměstí Míru v Praze 2. Program začne v 10 hodin soutěžemi pro děti s účastí profesionálních vojáků. Uvidíte historickou i moderní bojovou techniku.

Praha 2: Den válečných veteránů připadá na 11. listopad, přispět ale můžete už nyní

25. října 2021 ve 13:56

Od dnešní dne až do 19. listopadu máte možnost zapojit se do sbírky při příležitosti Dne válečných veteránů. Výše příspěvku je libovolná a je jen na vás, kolik se rozhodnete na válečné veterány přispět. Za příspěvek obdržíte květ vlčího máku, který je symbolem...

Dobrý nápad pro Dvojku představuje první návrhy

25. října 2021 v 09:13

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2, který nyní postoupil do další fáze – setkání nad návrhy.

Zlepšuj pětku. Hlasovat můžete do konce měsíce

25. října 2021 v 07:45

Nové lavičky, hřiště, minigolf. V participativním rozpočtu Prahy 5 je v roce 2021 vyčleněno celkem deset milionů korun na návrhy, jak zlepšit městskou část.

Jaký bude parčík U Dobráků? Přijďte diskutovat

22. října 2021 v 11:35

Místní Agenda 21 a Odbor životního prostředí Prahy 13 zvou na veřejné projednání týkající se parčíku v ulici U Dobráků. Přijďte diskutovat a vyjádřit se k možným úpravám parku.

Radnice Prahy 4 podpoří zdobení stromků v ulicích

22. října 2021 v 10:04

Praha 4 už několik let podporuje komunitní zdobení vánočních stromků komunitou, partou rodičů nebo přátel, obyvateli domu či ulice. Stejně tomu bude i letos.

Další články
Nahoru