Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - polojasno 4°C
Neděle 2. 4. 2023
Svátek má Erika
Velikonoce
Tipy na pražské velikonoční akce pro děti i dospělé
Pražský životProhlídky

V Korunní ulici bude slavnostně odhalena lavička Jaroslava Foglara

13. 10. 2021
Pátá foglarovská lavička věnovaná knize Tajemná Řásnovka bude odhalena ve středu 13. října u pobočky Městské knihovny v Korunní ulici na Praze 2. Stejně jako předchozí lavičky věnované románům Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a Boj o první místo je i tato ručně vyřezávaná a odkazuje na spisovatelovo slavné dílo, které se zároveň loni dočkalo již 8. vydání v nakladatelství Albatros s ilustracemi Barbory Kyškové. 

Lavička bude slavnostně odhalena v 17 hodin, vstup je zdarma a pro dětské návštěvníky je připraven herní program ze světa Jaroslava Foglara. 

„Jaroslav Foglar čerpal inspiraci pro své romány z míst, kde žil. A tato lavička zpřítomňuje jedno z nich, nedaleko jeho bydliště. Jinak Foglar většinu svých knih nepsal doma, ale na různých místech Prahy i okolí. I tato místa se snažíme instalací laviček kolemjdoucím propojit jeho s romány,“ uvedl Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, která je iniciátorem celého projektu.

Jaroslav Foglar (6. 7. 1907—23. 1. 1999) prožil své dětství a většinu života na Korunní třídě, kde v čísle 732/16 bydlel. Jeho maminka zde měla i papírnický krámek a malý Jaroslav se do něj vždy po škole vracel. Miloval vůni papíru a pohlednice staré Prahy, které maminka prodávala. Se stejnou chutí pročesával s kluky okolní parky i zapomenuté kouty v zástavbě. Místa či příhody z dětství vtělil do mnoha svých románů. Jeden z nich nazval Tajemná Řásnovka. Psal ho počátkem 50. let v blízkém parku Grébovka a děj zasadil do zvláštní čtvrti s romantickým názvem Řásnovka. Hlavní hrdina Jindra v ní nalezne partu kamarádů i novou chuť do života. Propadne místní stolní hře FAN-TAN a pomůže jí prorazit do světa. Právě hra z dalekého Tichomoří je i motivem řezby na této lavičce Jaroslava Foglara.

Umístění není náhodné, neboť v těchto místech se nachází i jedna zajímavost v románu popsaná – památná rýha, o které Foglar v románu Tajemná Řásnovka píše: „Kdysi před dávnými lety udělal kterýsi neznámý chlapec do této měkké obruby po celé její délce hřebíkem rýhu. A od té doby každý hoch i děvče, kteří tudy šli, jeli prstem nebo obrácenou tužkou či alespoň kouskem dřívka v této rýze jako v koleji. Touto rýhou projely prsty nejen všech dnešních chlapců a děvčat Řásnovky, ale i jejich otců a snad i dědů.“

Lavičku instalovala Skautská nadace Jaroslava Foglara u příležitosti 8. vydání románu Tajemná Řásnovka, ilustrovaného Barborou Kyškovou.

Vytvoření lavičky finančně podpořili příznivci a obdivovatelé Jestřábova díla.  

Lavička je z tvrdého dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Tajemná Řásnovka, které do nich vtělil řezbář Stanislav Pokorný.

Předchozí čtyři lavičky najdete:
Lavička Hoši od Bobří řeky – Riegrovy sady, dětské hřiště U Draka
Lavička Chata v Jezerní kotlině – Havlíčkovy sady, dětské hřiště U Štiky
Lavička Záhada hlavolamu hřiště U Haštala na Praze 1 na Starém Městě (kvůli rekonstrukci hřiště dočasně demontována)
Lavička Boj o první místo, Královská obora Stromovka, hřiště U Malé říčky, Praha 7


Autor: TZ, red

Farmářské trhy v Praze 11 začnou v pondělí

Včera v 11:13

Farmářské trhy Prahy 11 začínají v pondělí 3. dubna. Konat se budou každé pondělí a středu od 8 do 18 hodin na tradičním místě, u Komunitního centra Matky Terezy, až do středy 29. listopadu.

V šest U Kalicha

31. března 2023 v 09:07

Praha 2 připomíná narození spisovatele, novináře, autora Osudů dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož narození uplyne 30. dubna 140 let. Zábavný večer věnovaný Haškovi se koná v Hostinci U Kalicha 26. dubna.

Grill fest na náplavce

30. března 2023 ve 13:40

Ze Smíchovské náplavky se v sobotu 15.dubna stane grilovací zóna. Ochutnáte grilované selátko na rožni, steaky, burgery, žebra. Na své si však přijdou i ti, kteří masu dvakrát neholdují. Na ně čeká výběr grilovaných sýrů, zeleniny nebo vegetariánských burgerů.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 14. týden

30. března 2023 v 10:00

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na Slunečním náměstí začnou v dubnu trhy

30. března 2023 ve 04:23

V pondělí 3. dubna začnou na Slunečním náměstí v Nových Butovicích tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost trhy navštívit každé pondělí od 8 do 18 hodin.

Soutěž v angličtině pro žáky základních škol

29. března 2023 ve 13:27

Včera se v Základní škole s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 konala soutěž Go ahead with english. Soutěž pro žáky základních škol se koná již od roku 2000 pod záštitou třinácté městské části. Letošního ročníku se zúčastnilo 109 žákyň a žáků ze 30 základních škol z Prahy...

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

28. března 2023 ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

28. března 2023 v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

28. března 2023 v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

28. března 2023 v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Další články
Nahoru