dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - polojasno
31°C
V Knihovně věcí si lidé mohou půjčit vrtačku nebo stan
Insitut sídlí v nepřehlednutélné budově na Masarykově nábřeží. Foto: Pavlína Jáchimová / Goethe Institut

V Knihovně věcí si lidé mohou půjčit vrtačku nebo stan

Vrtačku, šicí stroj, teleskop nebo i disco kouli si mohou lidé ode dneška půjčit v Knihovně věcí v Goethově institutu v Praze. Stačí jim k tomu čtenářský průkaz za 100 korun na půl roku.

„Občas si totiž zbytečně koupíme drahou věc, kterou pak použijeme jednou za rok,“ sdělil programový ředitel Goethova institutu Jakob Ráček. Podle něj je pražská Knihovna věcí první svého druhu v České republice.

Knihovna nabízí třeba sportovní vybavení – od dětského nosítka na výlety po fotbalovou branku, nástroje jako vrtačka nebo šicí stroj i věci sloužící pro zábavu, například projektor, teleskop či party stan.

Institut tak chce podle Ráčka podpořit sdílení mezi lidmi ve městě jako praktickou, finančně nenáročnou a ekologickou alternativu ke kupování věcí. „Potřebujeme opravdu vlastnit vrtačku nebo zmrzlinovač?" uvedl.

„Půjčit si věci, je jednoduché. Stačí přijít do Knihovny věcí v prvním patře Goethe-Institutu, pořídit si čtenářský průkaz za 100 korun na půl roku a hned si můžete věci na týden půjčit," popsala systém ředitelka informačního oddělení Goethe-Institutu pro střední a východní Evropu Ingrid Arnoldová.

Při vypůjčení musí lidé předložit také občanský průkaz a půjčit si mohou najednou až tři věci. Institut nabízí také propůjčení otevřeného prostoru ve druhém patře k pořádání akcí či schůzek.

Knihovna věcí je součástí platformy Shared Cities: Creative Momentum, která spojuje 11 partnerů ze šesti středoevropských zemí, s cílem zlepšit kvalitu života v evropských městech.

V rámci platformy se v Bělehradu, Berlíně, Bratislavě, Budapešti, Katovicích, Praze a Varšavě bude konat až do roku 2020 na 150 akcí, které přináší nové způsoby městského plánování se zapojením místního obyvatelstva. Tuzemskými partnery Shared Cities: Creative Momentum jsou kromě Goethe-Institutu Česká centra a nezisková organizace reSITE.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru