V knihovně na Mariánském náměstí bude premiéra dokumentu o Vladimíru Suchánkovi
Dokument natočil Suchánkův syn Martin. „Film o svém otci jsem začat točit před čtrnácti lety. Odvahu k jeho dokončení jsem sebral až teď, po jeho smrti. Přestože táta byl díky svému šarmu, talentu, výtvarnému dílu i hudebním aktivitám vděčným tématem, nikdy o něm v televizi nevzniklo nic rozsáhlejšího. Pravděpodobně proto, že všichni předpokládali, že na něj mám exkluzivitu,“ uvedl Martin Suchánek.
„To, že film vznikal tak dlouho mělo dva důvody. Jedním z nich bylo to, že jsem nemohl najít klíč k tomu, jak film vyprávět. Druhým důvodem, bylo to, že táta měl velmi jasnou představu o tom, jak by měl ve filmu vypadat, a ne vždy jsme se shodli. Ke konci života jsem s ním ale natočil velmi upřímný poslední rozhovor, jehož obsah dal všemu předchozímu materiálu opravdový smysl,“ pokračoval.
„Když jsem přišel na to, že jediným možným přístupem k jeho příběhu je to, že jej budu vyprávět sám, tak jak jsem ho viděl a prožil, a nebudu se snažit o objektivní kunsthistorické pojednání, mohl jsem se pustit do práce,“ podotkl.
Za svůj život Vladimír Suchánek uspořádal 174 samostatných výstav v České republice i v zahraničí. Za svou grafickou tvorbu získal celkem 29 významných cen.
„Na tátových litografiích se často objevuje motiv spirály nebo ulity v kombinaci s dívčím profilem, někdy v dialogu s pierotem nebo klaunem. Mě vždycky zajímalo, kde bere inspiraci, ale o on tom nikdy nechtěl nemluvit. Takže dodnes nikdo neví, kdo je ta Krásná neznámá na litografii z roku 1983, podle níž jsem pojmenoval tento film,“ dodal Martin Suchánek.
Vladimír Suchánek (12. 2. 1933 – 25. 1. 2021) byl jedním z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců druhé poloviny20. a počátku 21. století. Svými barevnými litografiemi dosáhl uznání po celém světě. Výjimečný člověk mnoha talentů a schopností, akademický malíř, grafik a ilustrátor se do povědomí nejširšího publika dostal také jako kreslíř poštovních známek, či mistr grafického exlibris, kterých za svůj život vytvořil 485.
V neposlední řadě byl také vášnivým muzikantem navždy spjatým především se sametovými tóny klarinetu a s legendární kapelou Grafičanka, kterou v roce 1972 jako hudební sdružení českých umělců grafiků založil.
Časosběrný dokument je intimní zpovědí tohoto neobyčejného člověka, svědectvím jeho osobní cesty lemované zvraty 20. století i celoživotní potřebou volit mezi jeho největšími láskami – výtvarnou a hudební.
Je ale také velmi osobním a upřímným dialogem otce a syna, zároveň režiséra filmu Martina Suchánka, který společně se svým tatínkem jeho příběh velmi lidsky a bezprostředně vypráví.
Trailer k filmu si můžete přehrát zde: http://www.fineartstudio.cz/temp/Krasna_neznama_TRAILER_CZ_STEREO.mp4
Od 1. do 25. března bude v Galerii 1 ve Štěpánské ulici k vidění výstava k nedožitým devadesátinám Vladimíra Suchánka.