Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Karlíně otevřela Praha 8 rozšířenou cyklostezku
Slavností otevření cyklostezky. Zdroj foto: se souhlasem MČ Praha 8

V Karlíně otevřela Praha 8 rozšířenou cyklostezku

Cyklistům a chodcům se v pátek zprovoznila nově upravená cyklostezka v Karlíně, rozšířený úsek od Negrelliho viaduktu po Breitfeldovu ulici otevřeli zástupci radnice Prahy 8 a města. Cyklostezka A2 spojuje centrum metropole s okrajem města. Na modernizaci získala městská část loni 12 milionů korun od pražského magistrátu. Informoval o tom mluvčí osmé městské části Martin Šalek.

„Modernizaci cyklostezky v Karlíně považuji za jeden z nejvýznamnějších cykloprojektů v tomto volebním období. Další podobně důležitá pak bude drážní promenáda nebo cyklostezka přes Dvorecký most. Společná stezka pro chodce i cyklisty, která je celoročně sjízdná, navíc otevírá i nové pohodlnější možnosti dojíždění z východu Prahy do centra města,“ řekl 1. náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Cyklostezka byla vybudována v rámci přeměny Rohanského ostrova po povodních v roce 2002, současně s protipovodňovými opatřeními. Původně měla mlatový povrch, který už byl ale v posledních letech zcela nevyhovující a bylo nutné přistoupit k celkové rekonstrukci celé trasy a jejímu zpevnění živičným povrchem. Karlínská část cyklostezky navazuje na úsek Libeňský most–Breitfeldova, který byl opraven, rozšířen a zpevněn již v roce 2021.

„Kromě pohodlnějšího povrchu pro všechny uživatele cyklostezky jsme se zaměřili i na zvýšení bezpečnosti. Nově bude na tomto úseku veřejné osvětlení, které zde citelně chybělo a přispěje ke zvýšení komfortu i při podvečerních procházkách,“ sdělil Tomáš Slabihoudek, radní MČ Praha 8 pro dopravu (TOP 09 + STAN). 

Cyklostezka po celkové rekonstrukci nabízí šířku čtyř metry. Mlatový povrch s výtluky, na kterém při nepříznivém počasí museli cyklisté i chodci kličkovat mezi bahnitými kalužemi, byl nahrazen asfaltovým povrchem, který ocení i rodiče s kočárky nebo bruslaři na kolečkových bruslích. 

„Věřím, že s novou podobou cyklostezky budou všichni milovníci jízdních kol i pěších procházek spokojeni. Dlouhodobě podporujeme vznik a rekonstrukce cyklostezek na Praze 8, ideálně odděleně od silničního provozu, a to zejména kvůli zajištění bezpečnosti cyklistů, ale i řidičů automobilů,“ dodal Martin Jedlička, předseda komise pro dopravu MČ Praha 8 (TOP 09 + STAN).

V rámci oprav bylo koordinováno a připraveno i napojení cyklostezky na Štvanickou lávku, jejíž stavba se právě dokončuje. Nejen obyvatelům Karlína se tak otevře nová možnost rychlého propojení se Štvanicí, Holešovicemi a cyklostezkou na druhém břehu Vltavy. 


Autor: Jan Puci

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru