dnes
Pátek - zatazeno
8°C
zítra
Sobota - oblacno
10°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
V Karlíně a Libni se konalo velké protipovodňové cvičení
Cvičení prověřilo i připravenost na výstavbu protipovodňových zábran. Foto: HMP

V Karlíně a Libni se konalo velké protipovodňové cvičení

V Libni a Karlíně se dnes konalo protipovodňové cvičení. Akce měla za cíl prověřit připravenost lidí a techniky pro případ, že by Prahu opět zasáhla velká voda. Předpokládané náklady činí podle magistrátu asi dva miliony korun. Cvičení pořádá město každý rok, mimo let, kdy město zasáhnou povodně. Vždy se koná v jiné části města, loni v září bylo v Troji. Karlín a Libeň patřily mezi pražské čtvrti, které nejvíc poničily povodně v letech 2002 a 2013.

Prakticky prověřit činnost všech složek, které se podílejí na řešení povodňových situací v Praze, procvičit správnou montáž a demontáž mobilních prvků protipovodňových opatření a prověřit stav pevných částí protipovodňové ochrany bylo cílem dnešního cvičení Karlín a Libeň 2018.

Celková délka protipovodňových opatření v oblasti Karlína a Libně měří 4,2 kilometru, z toho mobilní protipovodňová opatření 507 metrů o výšce od 0,8 metru po 3,8 metru. O vybudování protipovodňové ochrany v této oblasti Prahy bylo rozhodnuto po povodni v srpnu 2002. Ta zaplavila podstatnou část Karlína a v Libni oblast od náměstí Dr. Holého až na Palmovku. Jednalo se o povodní nejvíce zasaženou oblast. Muselo být evakuováno 28 000 obyvatel, škody na majetku dosáhly 7,2 miliard korun a zaplaveny byly i stanice metra Florenc, Invalidovna a Palmovka.

„Složky integrovaného záchranného systému už mnohokrát potvrdily, jak skvěle dokáží spolupracovat a v případě potřeby rychle a efektivně zasáhnout. Přesto je ale potřeba zásahy při krizových situacích stále nacvičovat, aby koordinace byla co možná nejlepší,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

Výstavba protipovodňových opatření v Karlíně a Libni byla postupně dokončována a předávána hlavnímu městu v rozmezí let 2005 až 2006 a vyžádala si investiční náklady ve výši 643,5 milionu korun, z toho unikátní přečerpávací stanice a protipovodňový uzávěr Rokytky a Libeňských přístavů přišel na 301,7 2 milionu. Jejich funkčnost se prokázala při povodni před pěti lety, která způsobila pouze minimální škody. Protipovodňová ochrana hlavního města Prahy plně odolala a nebyly zaplaveny stanice metra.

Cílem cvičení bylo prověření činnosti složek, které se podílejí na řešení protipovodňových situací ve městě. Mimo byla ověřena funkčnost a dostatečnost techniky pro stavbu zábran, správný postup montáže a demontáže mobilních zábran a stav pevných zábran.

Na dnešním cvičení se podílela Policie ČR, městská policie, hasiči, magistrát, aktivní zálohy české armády nebo Český červený kříž. Akce se účastnili také zástupci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

„Jako provozovatel pražské stokové sítě máme za úkol zajistit jednak opatření proti zpětnému vzdutí vodních toků do Prahy, to znamená, aby se Vltava neprotlačila zpět kanalizací do města, a zároveň, v případě, že není možnost likvidovat odpadní vody, tak jak se má, tak zase přečerpávat odpadní vody vzniklé v Praze zpět do vodních toků," řekl ČTK bezpečnostní ředitel PVK Jan Záveský.

„Bez schopných a dobře vycvičených profesionálů z řad jednotek Integrovaného záchranného systému by však sama o sobě nebyla nic platná. Smyslem každého takového cvičení je proto přesvědčit se o tom, jak týmy protipovodňové ochrany zvládají své úkoly, které stojí na rychlosti a perfektní koordinaci,“ sdělil pražský radní pro oblast bezpečnosti Libor Hadrava.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru