dnes
Středa - skorojasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
V jednom týmu zdraví i handicapovaní cyklisté. V Praze odstartuje maraton vedoucí před ústavy
Charitativní akce startuje ve středu.

V jednom týmu zdraví i handicapovaní cyklisté. V Praze odstartuje maraton vedoucí před ústavy

Lidi zdravé i s handicapem spojí v jeden tým druhý ročník unikátního Opel Handy cyklo maratonu. Odstartuje tuto středu v Praze. Na startu bude rekordní počet 29 týmů o více než dvou stech cyklistech. Trasa, linoucí se Českem i Slovenskem, je dlouhá 2222 kilometrů a trvat bude 111 hodin. Cíl bude 3. srpna v Praze 6 na Ladronce.

Cyklisté pojedou přes 22 rehabilitačních ústavů, spinálních jednotek a speciálních centrem následné pomoci v Česku i na Slovensku. Autor projektu Heřman Volf uvedl, že se nejedná ani tak o závod, jako spíš o pouť dobré vůle.

Týmy složené ze zdravých a lidí s handicapem nejedou za sebe, ale jsou patrony člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která jej upoutala na vozík. Cyklisté mohou vyhrát zajímavé ceny a svou účastí pošlou konkrétního člověka s handicapem na zážitkový víkend na Slapech, kde si vyzkouší nespočet aktivit a sportů.

„Cílem projektu není sbírání peněz. Ne tak, jak se to běžně děje. Za podpory partnerů jsme schopni zorganizovat několik nádherných víkendových setkání v přírodě, kde lidem dáváme to, co potřebují nejvíce – nové zážitky, nové přátele, nový pohled na svět, na život, do kterého se mají vrátit,“ uvedl Volf. Sám si tím před sedmi lety prošel, když po pádu na lyžích ochrnul. „Bez obrovské podpory kamarádů a přátel bych se nezvládl vyhoupnout zpět do sedla,“ řekl.

Ostrý start z Letné, na pár hodin se otevře Blanka

Start maratónu je naplánován na středeční ráno, kdy více než 200 cyklistů hromadně odstartuje ze Staroměstského náměstí a za doprovodu policistů se přesunou centrem na místo ostrých startů na Letenské pláni.

Odtamtud budou na pouť Českem i Slovenskem vyrážet v pětiminutových intervalech. Organizátorům se dokonce, ve spolupráci s magistrátem a Metrostavem, podařilo otevřít na pár hodin tunel Blanka. Cyklisté maratónu budou prvními a zřejmě i posledními cyklisty, kteří tří kilometrovým tubusem mezi Letnou a Trójou projedou na bicyklech.

Záštitu nad maratónem převzali primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS), která uvedla, že Praha 6 přispěje především poskytnutím parku Ladronka – kompletním zajištěním cíle a bohatého kulturního a sportovního programu. To se uskuteční v neděli 3. srpna.

Cíl na Ladronce, zahrají Monkey Business 

„Kromě toho, že jsme postavili cyklo tým Prahy 6, připravili jsme na Ladronce pro děti i dospělé už od 16 hodin speciální program, soutěže a sportovní aktivity, kde poměří síly zdraví a handicapování,“ řekla. „Ve 20 hodin vyhlásíme vítěze, přesně ve 21 hodin vystoupí skupina Monkey Business. Vstup je pro všechny zdarma a těším se, že akce bude bavit a hlavně, že pomůže,“ dodala.

V cíli zahraje také kapela The Tap Tap. Starostka šestky uvedla, že si samozřejmě přeje, aby zvítězil tým Prahy 6, který chce pomoci malému Kryštofovi, jemuž kvůli onemocnění ochabují svaly.

Za každého cyklistu věnuje Birell pětikorunu

Všichni účastníci Opel Handy cyklo maratonu pojedou na Letné „Birell bránou“ a podpoří tak projekt Birell Jízda, jehož patronem je český zlatý paralympionik Jiří Ježek. Za každého cyklistu, který pod bránou projede, věnuje Birell 5 korun na pomoc lidem s handicapem, kteří se chtějí vrátit na kolo.

„Mnoho lidí s handicapem chce samozřejmě také aktivně žít, ale potřebují speciální věci, které jsou velmi nákladné. Sám jsem si stejnou situací prošel, a proto vím, že taková pomoc je velmi potřebná,“ řekl Ježek, tvář projektu Birell jízda a člen společného cyklo týmu Praha 6 a Nadační fond Šestý smysl.

Generálním partnerem maratónu je již od 1. ročníku české a slovenské zastoupení automobilky Opel. „A protože vždy chodíme s kůží na trh, postavili jsme už vloni na start prvního ročníku maratónu tým sestavený ze zaměstnanců naší kanceláře a hned napoprvé jsme zvítězili,“ řekl ředitel Pavel Šilha. Jedním z hlavních partnerů druhého ročníku je nadace ČEZ.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru