
V jakých krajích je nejvíce zadlužených živnostníků? Praha si stojí docela dobře
12. července 2021 10:22
V celé České republice aktivně podniká necelých 900 tisíc živnostníků, což znamená, že na konci dubna mělo určitou formu dluhu 16 procent z nich. Zatímco v Jihočeském, v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji šlo o 18 procent všech aktivních živnostníků, v Praze to bylo pouze 12 procent.
Většina živnostníků s dluhem přitom byla ve věku od 35 let. Mezi lidmi do 34 let mělo určitou formu dluhu jen necelých 20 tisíc živnostníků. „Jedním z důvodů může být vyšší rizikový profil živnostníků a jejich přísnější posuzování ze strany finančních institucí. Mladší podnikatelé s kratší historií stabilních příjmů proto nedostanou úvěr tak snadno jako zaměstnanci, u kterých je riziko poklesu nebo ztráty budoucích příjmů nižší,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.
Nejhůře splácejí své úvěry mladí živnostníci
Vyšší rizikovost mladších živnostníků potvrzují i data o počtu podnikatelů, kteří své dluhy nezvládají splácet. Na konci dubna své dluhy řádně nesplácelo 4,8 procenta živnostníků, ale u lidí mezi 25 a 29 lety šlo o 10 procent a ve skupině 30 až 34 let o 7 procent živnostníků.
Z pohledu krajů měli nejlepší platební morálku živnostníci v Plzeňském kraji a ve Středočeském kraji, kde své dluhy řádně nesplácela pouhá 4 procenta z nich. Naopak nejohroženější skupinou byli živnostníci v Moravskoslezském kraji, kde jich své dluhy řádně nesplácela 6,1 procenta, a v Ústeckém kraji, kde šlo o 5,7 procenta.
Hůře si živnostníci vedou v porovnání s obchodními společnostmi. „V porovnání s nimi mají živnostníci trojnásobný podíl objemu ohroženého dluhu na celkovém objemu dluhu a více než pětkrát vyšší podíl ohrožených klientů na počtu klientů s dluhem,“ doplňuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.