Dnes Čtvrtek - skorojasno 12°C
Zítra Pátek - skorojasno 13°C
Čtvrtek 1. 6. 2023
Svátek má Laura
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V jakých krajích je nejvíce zadlužených živnostníků? Praha si stojí docela dobře
Půjčky jsou běžnou součástí podnikání. Ilustrační foto: Karel Netolický

V jakých krajích je nejvíce zadlužených živnostníků? Praha si stojí docela dobře

Na konci dubna letošního roku mělo v Česku úvěr od bank a nebankovních finančních institucí 142 tisíc živnostníků. Celkový dluh živnostníků dosahoval 116 miliard korun, z nichž 2,1 miliardy korun, tedy 1,8 procenta nebyly řádně spláceny. Své úvěry nezvládalo splácet 6 820 živnostníků, tedy 4,8 procenta těch, kteří měli nějakou formu úvěru. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací (BNRKI).

V celé České republice aktivně podniká necelých 900 tisíc živnostníků, což znamená, že na konci dubna mělo určitou formu dluhu 16 procent z nich. Zatímco v Jihočeském, v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji šlo o 18 procent všech aktivních živnostníků, v Praze to bylo pouze 12 procent.

Většina živnostníků s dluhem přitom byla ve věku od 35 let. Mezi lidmi do 34 let mělo určitou formu dluhu jen necelých 20 tisíc živnostníků. „Jedním z důvodů může být vyšší rizikový profil živnostníků a jejich přísnější posuzování ze strany finančních institucí. Mladší podnikatelé s kratší historií stabilních příjmů proto nedostanou úvěr tak snadno jako zaměstnanci, u kterých je riziko poklesu nebo ztráty budoucích příjmů nižší,“ vysvětluje Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Nejhůře splácejí své úvěry mladí živnostníci

Vyšší rizikovost mladších živnostníků potvrzují i data o počtu podnikatelů, kteří své dluhy nezvládají splácet. Na konci dubna své dluhy řádně nesplácelo 4,8 procenta živnostníků, ale u lidí mezi 25 a 29 lety šlo o 10 procent a ve skupině 30 až 34 let o 7 procent živnostníků.

Z pohledu krajů měli nejlepší platební morálku živnostníci v Plzeňském kraji a ve Středočeském kraji, kde své dluhy řádně nesplácela pouhá 4 procenta z nich. Naopak nejohroženější skupinou byli živnostníci v Moravskoslezském kraji, kde jich své dluhy řádně nesplácela 6,1 procenta, a v Ústeckém kraji, kde šlo o 5,7 procenta.

Hůře si živnostníci vedou v porovnání s obchodními společnostmi. „V porovnání s nimi mají živnostníci trojnásobný podíl objemu ohroženého dluhu na celkovém objemu dluhu a více než pětkrát vyšší podíl ohrožených klientů na počtu klientů s dluhem,“ doplňuje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.


Autor: Karel Netolický

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

Dnes v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

30. května 2023 ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

30. května 2023 ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Další články
Nahoru