Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V hostivařském zookoutku uhynul daněk, návštěvníci ho krmili pečivem
Daněk bílý v hostivařském zookoutku. Foto: Lesy hl. m. Prahy

V hostivařském zookoutku uhynul daněk, návštěvníci ho krmili pečivem

Jedním ze symbolů zookoutku Divoká zahrada Hostivař jsou bílí daňci. Původně tříčlenná skupina má nyní už jen dva členy, protože jeden uhynul v důsledku nezodpovědného chování návštěvníků. Informovala o tom příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy (LHMP).

Nejstarší z pražských lesních zookoutků prošel rekonstrukcí před osmi lety a v rámci úprav se dočkal nových výběhů pro daňky a muflony, které si mohou návštěvníci zblízka prohlédnout.

Zookoutek je u hájovny na západním okraji Hostivařského lesoparku, a právě bílý daněk se stal hlavním symbolem areálu.

Ačkoli jsou na plotech cedule informující o zákazu krmení, někteří návštěvníci to ignorují a krmí zvířata pečivem a sladkostmi. A to se podle LHMP nyní stalo osudným jednomu z daňků.

„V neděli někdo svou hloupostí nebo bezohledností způsobil smrt jedné ze dvou zdejších bílých daněl. Bez známek života našla tohle překrásné bílé stvoření naše ošetřovatelka v daňčím výběhu v pondělí,“ uvedla LHMP. Daněla je samice daňka.

„Všechno ukazovalo na smrt v důsledku žaludeční koliky po pozření velkého množství pečiva, což posléze také pitva prokázala. Prosíme návštěvníky zookoutků, aby dodržovali zákaz krmení zvířat. Zvířata nepotřebují vaše jídlo, ale respekt,“ dodala organizace.

Oblíbenou zábavou je také krmení labutí pečivem. Lidé tím ale především mláďatům kachen a labutí mohou působit trvalé zdravotní následky. Pečivo může labutím a kachnám způsobit zažívací potíže a růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou schopny létat. Jde o takzvanou nemoc andělských křídel. To byl případ labutího mláděte, které před pár lety skončilo v péči Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy.

„Vzhledem k velké oblibě krmení a velké návštěvnosti může v podstatě jeden rohlík jednotlivce v součtu znamenat příliš. Navíc pečivo je pro živočichy velmi lákavou a ač nepřirozenou potravou, tak si na ni lehce zvyknou a preferují ji před svou přirozenou potravou,“ uvedla Petra Fišerová z LHMP.  

Ptáci podle ní pečivo preferují jako snadno dostupný zdroj energie před jinými druhy potravy. Pečivo však nemá velkou výživovou hodnotu – obsahuje především sacharidy. Ptáci tak sice mají plné žaludky, ale zároveň trpí podvýživou.

Chybí jim vitamíny, minerály i stopové prvky z jiné potravy. To je nebezpečné zejména pro mláďata, která ke správnému vývoji potřebují všechny důležité živiny.


Autor: Jan Puci

Na dvou místech se srazil vlak s člověkem

17. června 2024 v 16:55

Smrtelná nehoda se stala na koridoru, kudy jezdí řada rychlíků. Omezení se tak dotklo mimo jiné spojů Ostravan, Západní expres či Bavorský expres. Některé soupravy nabraly více než hodinové zpoždění, jiné dráhy rovnou odřekly.

Motorka srazila nezletilou dívku

17. června 2024 v 16:25

Nezletilou dívku srazila v pondělí dopoledne motorka. Stalo se to v ulici Trojská nedaleko gymnázia. Mladý motorkář se zranil na hlavě, ale hůře dopadla dívka. Podle záchranářů měla mnohačetná poranění, musela být dokonce uvedena do umělého spánku. Okolnosti srážky vyšetřují...

Další články
Nahoru