dnes
Pondělí - jasno
32°C
zítra
Úterý - zatazeno
27°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze
Busta Antonína Švehly skončila ve strouze. Foto: Facebook Praha 15

V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze

Busta na památku rodáka z Hostivaře Antonína Švehly, která se nachází v parčíku na rohu Švehlovy a Pražské ulice, byla dnes nalezena ve strouze nedalekého svého podstavce. Našli ji zde strážníci, kteří na místo vyrazili na základě oznámení. Případem se nyní zabývá Policie ČR.

„Pokud máte nějaké informace k této události, dejte prosím vědět Městské policii Praha 15 nebo úřadu Městské části Praha 15,“ objevilo se na oficiálním facebookovém profilu patnácté městské části.

Starostu Prahy 15 Milana Wenzla čin neznámého vandala velmi zklamal. „Pro naši městskou část je památka na hostivařského rodáka Antonína Švehlu významná. Takový vandalismus je popliváním pana Švehly i urážkou naší městské části,“ uvedl a připomněl, že už v minulosti se tato busta stala terčem útoku vandalů. Radnici Prahy 15 stála oprava přes 100 tisíc korun.

Jaké budou náklady nyní, zatím nelze určit. Nejdříve musí znalec určit míru poškození. Ani není zatím jasné, do kdy se oprava stihne. Radnice musí kontaktovat autora uměleckého díla.

Prezident Miloš Zeman na konci července oznámil, že někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu vyznamená. Návrh na udělení státního vyznamenání zaslal v lednu letošního roku prezidentovi starosta Prahy 15 Milan Wenzl.

„Odporný čin, který řeší policie, byl proveden v krátké době po oznámení, že pan prezident 28. října udělí Antonínu Švehlovi vyznamenání. Mohu jenom věřit, že to nebylo motivací vandalů,“ napsal na svůj twitterový účet mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na vandalismus.

I starosta „patnáctky" Wenzl věří, že vandalský čin nesouvisí s oznámením o vyznamenání. „Ale vyloučit se to nedá. Každopádně načasování tohoto činu je zvláštní,“ uvedl.

V září letošního roku bude v Praze 15 na počest samostatného Československa vysazena „Lípa republiky“ a pokřtěna kniha „Pomníky stavěné ze srdce a kamene“, která se věnuje pomníkům Antonína Švehly v celé naší vlasti a životu tohoto hostivařského patriota. 


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Další články
Nahoru