Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - oblacno 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze
Busta Antonína Švehly skončila ve strouze. Foto: Facebook Praha 15

V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze

Busta na památku rodáka z Hostivaře Antonína Švehly, která se nachází v parčíku na rohu Švehlovy a Pražské ulice, byla dnes nalezena ve strouze nedalekého svého podstavce. Našli ji zde strážníci, kteří na místo vyrazili na základě oznámení. Případem se nyní zabývá Policie ČR.

„Pokud máte nějaké informace k této události, dejte prosím vědět Městské policii Praha 15 nebo úřadu Městské části Praha 15,“ objevilo se na oficiálním facebookovém profilu patnácté městské části.

Starostu Prahy 15 Milana Wenzla čin neznámého vandala velmi zklamal. „Pro naši městskou část je památka na hostivařského rodáka Antonína Švehlu významná. Takový vandalismus je popliváním pana Švehly i urážkou naší městské části,“ uvedl a připomněl, že už v minulosti se tato busta stala terčem útoku vandalů. Radnici Prahy 15 stála oprava přes 100 tisíc korun.

Jaké budou náklady nyní, zatím nelze určit. Nejdříve musí znalec určit míru poškození. Ani není zatím jasné, do kdy se oprava stihne. Radnice musí kontaktovat autora uměleckého díla.

Prezident Miloš Zeman na konci července oznámil, že někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu vyznamená. Návrh na udělení státního vyznamenání zaslal v lednu letošního roku prezidentovi starosta Prahy 15 Milan Wenzl.

„Odporný čin, který řeší policie, byl proveden v krátké době po oznámení, že pan prezident 28. října udělí Antonínu Švehlovi vyznamenání. Mohu jenom věřit, že to nebylo motivací vandalů,“ napsal na svůj twitterový účet mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na vandalismus.

I starosta „patnáctky" Wenzl věří, že vandalský čin nesouvisí s oznámením o vyznamenání. „Ale vyloučit se to nedá. Každopádně načasování tohoto činu je zvláštní,“ uvedl.

V září letošního roku bude v Praze 15 na počest samostatného Československa vysazena „Lípa republiky“ a pokřtěna kniha „Pomníky stavěné ze srdce a kamene“, která se věnuje pomníkům Antonína Švehly v celé naší vlasti a životu tohoto hostivařského patriota. 


Autor: red

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru