dnes
Sobota - jasno
3°C
zítra
Neděle - jasno
7°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
12°C
V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze
Busta Antonína Švehly skončila ve strouze. Foto: Facebook Praha 15

V Hostivaři někdo poničil bustu Antonína Švehly, skončila ve strouze

Busta na památku rodáka z Hostivaře Antonína Švehly, která se nachází v parčíku na rohu Švehlovy a Pražské ulice, byla dnes nalezena ve strouze nedalekého svého podstavce. Našli ji zde strážníci, kteří na místo vyrazili na základě oznámení. Případem se nyní zabývá Policie ČR.

„Pokud máte nějaké informace k této události, dejte prosím vědět Městské policii Praha 15 nebo úřadu Městské části Praha 15,“ objevilo se na oficiálním facebookovém profilu patnácté městské části.

Starostu Prahy 15 Milana Wenzla čin neznámého vandala velmi zklamal. „Pro naši městskou část je památka na hostivařského rodáka Antonína Švehlu významná. Takový vandalismus je popliváním pana Švehly i urážkou naší městské části,“ uvedl a připomněl, že už v minulosti se tato busta stala terčem útoku vandalů. Radnici Prahy 15 stála oprava přes 100 tisíc korun.

Jaké budou náklady nyní, zatím nelze určit. Nejdříve musí znalec určit míru poškození. Ani není zatím jasné, do kdy se oprava stihne. Radnice musí kontaktovat autora uměleckého díla.

Prezident Miloš Zeman na konci července oznámil, že někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu vyznamená. Návrh na udělení státního vyznamenání zaslal v lednu letošního roku prezidentovi starosta Prahy 15 Milan Wenzl.

„Odporný čin, který řeší policie, byl proveden v krátké době po oznámení, že pan prezident 28. října udělí Antonínu Švehlovi vyznamenání. Mohu jenom věřit, že to nebylo motivací vandalů,“ napsal na svůj twitterový účet mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na vandalismus.

I starosta „patnáctky" Wenzl věří, že vandalský čin nesouvisí s oznámením o vyznamenání. „Ale vyloučit se to nedá. Každopádně načasování tohoto činu je zvláštní,“ uvedl.

V září letošního roku bude v Praze 15 na počest samostatného Československa vysazena „Lípa republiky“ a pokřtěna kniha „Pomníky stavěné ze srdce a kamene“, která se věnuje pomníkům Antonína Švehly v celé naší vlasti a životu tohoto hostivařského patriota. 


Milovníci koček se sejdou v Praze 11

21. února 2019 ve 13:11

Chovatelé a milovníci koček se mohou od 2. do 3. března těšit na propagační výstavu koček. Výstava Spring Star Show 2019 proběhne v Kongresovém centru TOP HOTEL Praha, Blažimská 4, Praha 11 – Chodov.

Další články
Nahoru