Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Horních Počernicích vznikl nový dům se sedmi sociálními byty
Dům s byty pro lidi v hmotné nouzi čeká na kolaudaci. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

V Horních Počernicích vznikl nový dům se sedmi sociálními byty

Městská část Praha 20 v Náchodské ulici postavila bytový dům se sedmi byty pro občany v bytové nouzi. Novostavba stojí na místě bývalého Kuprova domu. Startovací byty budou sloužit mladým rodinám, seniorům či sociálně slabším. Na výstavbu přispělo hlavní město z Fondu rozvoje dostupného bydlení, díky tomuto fondu vzniknou v Praze v příštích letech stovky nových bytů. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

V novém domě pro občany v bytové nouzi v Horních Počernicích se nachází sedm bytů se sklepními kójemi, balkonem a parkovacím stáním. Každá bytová jednotka je tvořena zádveřím, koupelnou s WC a obytnou místností s kuchyňským koutem. Jeden z bytů je přizpůsoben pro fyzicky handicapovaného nájemníka.  

Jedná se o takzvané startovací byty s velikostí obytného prostoru do 30 metrů čtverečních, které by měly sloužit přechodně po dobu nejdéle tří let, než si jejich nájemníci najdou vlastní bydlení. Vzhledem k velikosti bytu je výhodou, že platby za nájem a energie by se neměly vyšplhat na více než pět tisíc korun za měsíc.   

„Kdybych měla parafrázovat slavný výrok, pak se sice jedná o malý krok pro Prahu, ale o velký skok pro řadu lidí, kterým dokážeme konkrétně pomoci v jejich aktuální životní situaci. Bydlení zde totiž najdou jak mladé rodiny, tak senioři nebo hendikepovaní. Tento model komunitního bydlení považuji za ideální řešení, které budu vždy a ráda podporovat,“ uvedla náměstkyně primátora hlavního pro oblast bydlení Alexandra Udženija (ODS).  

Na místě novostavby se v minulosti nacházela benzínka a rodinný dům nazývaný Kuprův, kde sídlili i hasiči. Městská část přišla s nápadem na odkoupení chátrajícího domu v roce 2016, o rok později radnice objekt v Náchodské ulici odkoupila od soukromých majitelů a následující rok jej nechala podle plánů zdemolovat. 

V roce 2021 se pak na jeho místě začala budovat nová stavba podle návrhu architektky Kristiny Karhanové. „Stavební práce byly dokončené letos v únoru a nyní probíhá kolaudační řízení. Jakmile bude kolaudace hotová, budou se moci do svého nového domova nastěhovat nájemníci,“ popsal mluvčí Hofman.

Cena za stavební práce činila 24 007 799 korun s DPH, cena nezapočítává nákup pozemku. Městská část Praha 20 dala ze svých prostředků 11 653 799 korun, na výstavbu přispělo také hlavní město ze svého Fondu rozvoje dostupného bydlení částkou téměř 14,4 milionu korun. 

„Ráda bych poděkovala všem, kteří se na výstavbě bytového domu podíleli. Podařilo se nám s finanční pomocí hlavního města postavit 7 bytů, které budou sloužit jak mladým, tak seniorům či sociálně slabším. Věřím, že tento dům bude sloužit svému účelu a ve výstavbě obecních bytů budeme i nadále pokračovat,“ uvedla místostarostka Prahy 20 Hana Markulinec Moravcová (ŠANCE pro Počernice).  

Praha 20 se stala jednou z městských částí, kterým byla na rekonstrukce a výstavbu nových bytů poskytnuta dotace či půjčka z Fondu rozvoje dostupného bydlení, celkově z něj hlavní město vyplatilo přibližně jednu miliardu korun a v příštích letech se díky němu postaví stovky nových bytů.  

„Těší mě, že vidím konkrétní výsledek naší snahy. Bytový dům v Náchodské ulici je první vlaštovkou. V minulém volebním období jsme totiž z Fondu rozvoje dostupného bydlení poskytli dotace a půjčky městským částem na rekonstrukce stávajících a výstavbu nových bytů v celkové výši jedné miliardy korun. Praha 20 byla jednou z nich. Celkem hlavní město podpořilo opravy a stavby bytů na zhruba 30 adresách po celé Praze. Na 66 bytů, z toho 20 k dispozici magistrátu, vznikne například v Praze 7. Jsem rád, že podpora městských částí v oblasti bytové výstavby z minulého volebního období nese své ovoce. Doufám, že se novým nájemníkům bude dobře bydlet,“ dodal Adam Zábranský (Piráti), pražský radní pro oblast majetku, transparentnosti a legislativy.


Autor: Jan Puci

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

Dnes v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

Dnes v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

Dnes v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

Dnes v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Včera ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Včera v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Včera v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

23. května 2024 v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru