Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Horních Počernicích se diskutovalo o dostavbě Pražského okruhu
Diskuse v Horních Počernicích. Foto: Jan Puci

V Horních Počernicích se diskutovalo o dostavbě Pražského okruhu

V Horních Počernicích se v pondělí odpoledne uskutečnila veřejná diskuse s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS) a zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o dopravních stavbách a ochranných opatřeních v Horních Počernicích. Na zhruba dvě a půl hodiny trvající akci dorazilo několik desítek místních obyvatel.

V úvodu setkání 2. místostarosta Richard Stára (ODS) prezentoval požadavky Horních Počernic (Praha 20) na protihluková a další opatření, která by snížila dopady husté dopravy na život místních.

Po něm si vzal slovo ministr Kupka, který popsal aktuální stav příprav na dostavbu Pražského okruhu. „Úsek 511, který propojuje hradeckou a brněnskou dálnici, se snad začne ke konci příštího roku stavět. U dalších třech úseků 518, 519 a 520 v severní části Pražského okruhu tak daleko nejsme, ale ambicí je, aby se stavěly naráz a formou partnerství veřejného a soukromého sektoru,“ uvedl Kupka. Jak dále řekl, dostavba Pražského okruhu patří mezi jeho priority, a proto jí věnuje velké úsilí.

Po ministrovi hovořil generální ředitel ŘSD Radek Mátl o plánovaných dopravních stavbách v oblasti Horních Počernic v souvislosti s Pražským okruhem. Patří mezi ně například zkapacitnění fungujícího úseku Pražského okruhu mezi Satalicemi a Běchovicemi, zkapacitnění úseku Chlumecká, Satalice a Radonice, nebo mimoúrovňová křižovatka Beranka na D11.

Někteří místní obyvatelé, kteří se zapojili do diskuse, vyjádřili obavy, že ani chystané dopravní stavby nebudou po dostavbě Pražského okruhu stačit, a Horní Počernice tím budou trpět, protože řidiči si budou přes tuto městskou část zkracovat cestu. Ministr upozornil na fakt, že dopravní zátěž se bude zvyšovat v celé Praze a bez dostavby okruhu doprava v Praze zkolabuje.  

Od starousedlíků také zazněly požadavky na další protihlukového stěny, na zvýšení těch stávajících a také na vybudování alternativní cesty k přetížené Náchodské ulici. Kompenzační opatření jsou přitom důležitým prvkem, který může negativní vliv stavby na životní prostřední výrazně snížit.

Debatu moderoval a zapojil se do ní i starosta Horních Počernic Petr Měšťan (ODS). Podle něj se v minulosti výstavba protihlukových opatření zanedbala. Zároveň ocenil, že současný ministr i ŘSD situaci řeší. Městská část podle něj požaduje zastřešení části dálnice D11 u Svépravic, další vjezd do technologického P3 Parku nebo další průjezd do Horních Počernic od obchodního domu IKEA.

„Snažíme se řešit problém, který tu je. To, co jsme předložili, vychází z volání Horních Počernic. Naše řešení nedává moc možností jít dál,“ řekl v reakci na požadavky místních obyvatel i politiků Ministr Kupka. Zároveň podotkl, že dopravní průzkumy v Evropě ukázaly, že po výstavbě či dostavbě okruhů a obchvatů měst se v očích místních lidí situace na silnicích zlepšila. 

Ministr na závěr debaty ocenil, že se nesla v konstruktivním duchu, bez osobních výpadů a vzejdou z ní konkrétní úkoly. „Snažíme se podnikat kroky, aby zátěž Pražského okruhu a souvisejících staveb byla únosná. O tom, že dopravní stavby jsou potřeba, není sporu. Nemáme moc na výběr, pokud nechceme odsoudit Českou republiku, aby ekonomicky a jinak strádala,“ řekl. 

Setkání v Horních Počernicích patří do série veřejných debat s občany v dotčených městských částech, kterých se ministr Kupka osobně účastní.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru