dnes
Pondělí - obcasny-dest
17°C
zítra
Úterý - zatazeno
20°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
15°C
V holešovické tržnici se nadále prodávají trika s neonacistickou kapelou
Stánkaři v holešovické tržnici už roky prodávají trička propagující zakázanou neonacistickou kapelu. Foto (3x): Jan Puci

V holešovické tržnici se nadále prodávají trika s neonacistickou kapelou

Když v roce 2008 upozornil Pražský deník jako první na fakt, že stánky v holešovické tržnici nabízejí ke koupi trika se symboly v Německu zakázané neonacistické skupiny Landser, bylo z toho docela mediální haló. Tématem se inspirovala další média, vyjadřovali se odborníci zabývající se extremismem, zástupci židovské obce, právníci, policie a svou polévku si tradičně přihřáli i politici, kteří se na touto nabídkou stánkařů pohoršovali. Jak vypadá situace dnes? Ticho po pěšině, trika jsou zde stále v prodeji.

landser-triko-3 Německá neonacistická skupina Landser byla aktivní v letech 1992 až 2003, následně byla zakázána a tři ze členů byli za podněcování k rasové nesnášenlivosti a za formování zločinecké organizace odsouzeni k několikaletému vězení.

Podle dřívějšího vyjádření Policie ČR pro média není prodej trik na českém trhu nic protizákonného a chybí na nich jednoznačná nacistická symbolika. Je na nich sice u nápisu Landser vyobrazena stylizovaná říšská orlice užívaná v nacistickém Německu, ale bez symbolu hákového kříže.

landser-triko-2 Na některých prodávaných trikách je vyobrazena hlava vojáka v helmě s říšskou orlicí a nápisy Landser a Deutsche wut (německý vztek). Někteří stánkaři hned vedle těchto trik vystavují a prodávají trika s komunistickou symbolikou a nápisy CCCP.

A pokud zákazníkovi zbydou peníze, může si na stejném místě koupit tričko s kapelami Nirvana nebo Black Sabbath. Nové vedení Prahy chce stánkový prodej převážně asijských obchodníků v Pražské tržnici výrazně zredukovat.

O připravované koncepci areálu jsme informovali zde:


Další články
Nahoru