Dnes Středa - zatazeno 3°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 1°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V holešovické tržnici by letos měla začít rekonstrukce bývalé burzy masa
Budova bývalé burzy masa je chátrající dominantou Pražské tržnice. Foto: JP

V holešovické tržnici by letos měla začít rekonstrukce bývalé burzy masa

Hlavní město letos uzavře nájemní smlouvy s provozovateli stánků se zeleninou v Pražské tržnici v Holešovicích, kteří ji v současné době nemají podepsánu. Město zároveň čeká na rozhodnutí soudu ohledně vystěhování nevěstince Showpark z jedné z hal. Také čeká na stavební povolení nutné pro opravu bývalé burzy. V letošním roce se v areálu uskuteční kulturní akce, gastrofestivaly i výstavy.

Většina společností, které v tržnici jsou, má právní vztah s městem vyřešen. „Někteří prodejci v zeleninové hale pořád nemají uzavřenu smlouvu s městem, ale platí do soudních úschov. Smlouvy nemají uzavřeny především proto, že si nebyli jisti tím, jak dopadne soudní spor s Delta Center," řekl kurátor tržnice Michal Tošovský.

Magistrát před nedávnem se společností Delta Center, která měla tržnici v nájmu, vyhrál soudní spor. Nyní firma musí tržnici vyklidit a uhradit magistrátu dlužné nájemné s příslušenstvím 246 milionů korun.

Smlouvy s trhovci v zeleninové hale uzavře město podle Tošovského ještě letos. Náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) řekl, že uzavření smluv bude pro trhovce pouze formalita. „Pro ně se nic měnit nebude. Vyhazovat nebo zvyšovat jim nájem nebudeme," řekl.

Obvodní soud pro Prahu 7 nyní řeší ještě spor s firmou Eroc provozující Showpark, kterým napadla výpověď. Vyhnánek očekává, že město vyhraje i tento spor, neboť Eroc s městem nikdy neměl nájemní smlouvu. Tu měl pouze s Delta Center. „Městský soud jasně řekl, že výpověď Delta Center je platná, tudíž všichni podnájemci, kteří si neuzavřeli smlouvu s městem, musí tržnici rovněž vyklidit," řekl Vyhnánek.

Město čeká také na stavební povolení pro rekonstrukci haly číslo 4, bývalé burzy. Budova je v havarijním stavu. „Ideálně bychom chtěli mít stavební firmu vybránu v letošním roce. To si myslím, že je reálné a věřím, že ještě letos tam mohou práce začít," řekl Vyhnánek. Areál čeká také rekonstrukce inženýrských sítí. Kdy začnou, zatím nebylo rozhodnuto.

V následujících týdnech bude dokončena takzvaná ověřovací studie, která určí mimo jiné co a kde v areálu bude a jak má fungovat ekonomicky. Souběžně s touto studií je připravována územní studie, která určí vzhled tržnice.

Na letošní rok se chystají oslavy 125 let otevření areálu, které připadá na 1. července. Konat se tu budou na jaře také festival Open House Praha, koncem března sochařská výstava, budou tu velikonoční trhy a vznikne zóna s takzvanými foodtrucky, tedy dodávkami s jídlem. Zakotví zde také divadlo bratří Formanů.

Areál původně pražských jatek byl založen v roce 1895. Jako jatka fungoval do 80. let minulého století, kdy se začal měnit na tržnici. Areál byl prohlášen kulturní památkou.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Další články
Nahoru