Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Holešovicích byla otevřena nová hasičská zbrojnice
Pohled na zbrojnici z Argentinské ulice. Foto: Jan Kostík / HZS ČR

V Holešovicích byla otevřena nová hasičská zbrojnice

V pražských Holešovicích v Argentinské ulici byla v pátek otevřena nová hasičská zbrojnice. Sloužit na ní bude 26 hasičů. Sídlit zde budou také potápěči a odjíždět odsud budou hasiči na zásahy mimo hlavní město. Do plného provozu bude zbrojnice postupně uvedena letos v listopadu. Do budoucna v ní bude sídlit i záchranná služba a policie.

Hlavní město výstavbu zbrojnice umožnilo bezplatným převedením svých pozemků o výměře 9 313 čtverečních metrů v areálu na stát. Příští rok zde Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy začne budovat ještě administrativní budovu. Podle znaleckého posudku z roku 2013 byla hodnota pozemků 133,5 milionu korun.

 Původní stanice byla postavena už v době protektorátu Čechy a Morava v roce 1942 jako jedna ze sedmi provizorních dřevěných staveb. Ty byly rozmístěny po celém městě pro případ rychlého zásahu při hrozících náletech.

Základna v Holešovicích nakonec jako poslední sloužila v téměř nezměněné podobě až donedávna, kdy už byla v havarijním stavu a neodpovídala současným standardům.

Projektová příprava výstavby nové stanice byla zahájena v roce 2015 a o dva roky později vydal Stavební úřad Ministerstva vnitra ČR stavební povolení na celý areál hasičské stanice Holešovice. Samotná stavba první etapy, která zahrnovala vybudování objektu centrální výjezdové stanice, byla zahájena 1. září 2019.

Nyní je stavba téměř dokončena a její předání do užívání Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy je naplánováno na 18. listopadu. Náklady na stavbu činily 367,3 milionu korun, které byly vyčleněny ze státního rozpočtu.

V příštím roce naváže výstavba budovy B, která bude sloužit pro administrativu. Stavební povolení pro upravený projekt bylo vydáno v loňském roce. V příštích letech je v plánu ještě vybudovat objekt C pro ředitelství hasičů.

Hasičská stanice číslo 3 v Holešovicích je dlouhodobě nejvytíženější hasičskou stanicí co do počtu výjezdů. Hasiči z ní pokrývají zásahy na rozlehlém území Prahy 7, Prahy 8, Prahy 9 i menších městských částí Praha-Troja, Praha-Dolní Chabry, Praha-Ďáblice, Praha-Březiněves a Praha 18.

Navíc se v této oblasti nacházejí i sídliště s velkým množstvím obyvatel jako jsou Bohnice, Čimice, Kobylisy, Prosek, Vysočany nebo Letňany.

Nová budova v Holešovicích není jedinou, která bude opravena. Na jaře příštího roku hasiči počítají s rekonstrukcí stanice ve Strašnicích. Většina objektů, v nichž hasiči sídli, je v majetku města, se kterým na opravách spolupracují.


Autor: red

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru