
V Hloubětíně začala fungovat nová tramvajová vozovna, pojme až 61 vozů
23. března 2025 21:06
Z pohledu cestujících se jízdní řády se zahájením provozu vozovny Hloubětín nemění. Pro DPP se ale významně zkrátí výjezdové a zátahové kilometry.
Výstavba hlavní části vozovny zahrnující novou halu pro odstavování a opravu tramvají, přestavbu a modernizaci většiny areálu začala v září 2022. Stavbu zrealizovalo sdružení společností VCES a Chládek a Tintěra, Pardubice. Do budoucna se vozovna Hloubětín stane domovem i pro nové tramvaje Škoda 52T.
Hlavní částí stavby vozovny Hloubětín je nová hala s 22 kolejemi. Je rozdělena na halu pro odstav (koleje 1 – 17) s kapacitou až 61 článkových tramvají délky až 32 metrů (tj. odpovídající typu 15T nebo v současnosti vyráběných 52T) a halu údržby (koleje 18 – 22) se šesti stanovišti a kapacitou až 12 článkových vozidel.
Obě části jsou stavebně odděleny, čímž se zmenšil prostor s nutností trvalého vytápění a osvětlení, což znamená úsporu energií. Hala sloužící pro odstav tramvají bude pouze temperována na teplotu zhruba pět stupňů nad nulou. Hala údržby je vybavena nejmodernější technologií pro údržbu nízkopodlažních tramvají, včetně lávek, zvedáků i boxu pro lakování komponentů pláště tramvají.
Současně s výstavbou nové haly byla opravena a doplněna venkovní kolejová harfa a vybudováno nové trolejové vedení v celé vozovně. Celkem tak bylo položeno 4 038 metrů kolejí a 6 077 metrů trolejového vedení.
Střecha nové haly je osazena fotovoltaickými panely s možností případného dalšího rozšíření. Elektrická energie v nich vyrobena bude pokrývat spotřebu elektřiny potřebnou na vlastní provoz vozovny. K mytí tramvají v Hloubětíně bude DPP používat dešťovou vodu, kterou bude zachytávat do nově vybudované retenční nádrže o objemu 310 metrů krychlových. takzvanou šedou vodu z umyvadel a sprchových koutů pak bude využívat ke splachování toalet. Odpadní vody z mycí linky bude recyklovat v místní čistírně odpadních vod.
Kromě nové haly DPP postavil v areálu vozovny Hloubětín další budovy pro Vrchní stavbu a pro Vnitropodnikovou dopravu DPP, které budou v Hloubětíně mít servisní zázemí pro nákladní a speciální automobily. Jedná se o několikapatrové budovy s garážemi, dílnami, sklady i kancelářskými prostory a zázemím pro obě provozovny DPP.
Modernizací prošla také původní hala denního ošetření (nyní koleje 23 a 24), ze které zůstal pouze skelet. Dostala nejen novou fasádu, ale také kompletně vnitřní vybavení včetně kolejí, lávek i moderní myčky, která bude umět využívat dešťovou vodu.
V návaznosti na zahájení provozu nové vozovny Hloubětín dochází ke změně organizace vypravení a zatahování některých linek. Z Hloubětína DPP od sobotního rána vypravuje většinu pořadí na linkách č. 7, 8, 12, 17 a 31. Naopak většina hloubětínských pořadí na lince č. 19 vypravovaných doposud z Hostivaře od sobotního rána přechází pod vozovnu Strašnice. Změny ve vypravení jednotlivých linek nemají žádný dopad na jízdní řády.
Původní vozovna v Hloubětíně zahájila provoz 12. března 1951. DPP využívá sedm vozoven, a to Hloubětín, Kobylisy, Motol, Pankrác, Strašnice, Vokovice a Žižkov. Stavba další je v plánu, měla by vzniknout u branického nádraží a podle Hřiba ji v blízké době začne DPP projektovat. Měla by obsloužit i nové trati, které město plánuje postavit v jižní části metropole.