Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V Praze začíná být nedostatek praktiků, dostupnost zhoršil i příchod Ukrajinců
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze otevřela na začátku května ordinaci pro ukrajinské uprchlíky. Foto: VFN

V Praze začíná být nedostatek praktiků, dostupnost zhoršil i příchod Ukrajinců

Dostupnost péče praktických lékařů se v Praze snižuje, starší lékaři odcházejí do důchodů a ne za všechny se daří najít náhradu. Situaci zhoršila uprchlická vlna z Ukrajiny, protože na péči o cizince kvůli jazykové bariéře lékař potřebuje více času. Vyplývá to z odpovědí zástupců oblastí zdravotní péče v Praze.

Podle Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb je v Praze asi 800 praktických lékařů pro dospělé, 270 pro děti a přes 1100 zubních lékařů.

Už v roce 2017 podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v Praze zavřelo o 12 ordinací praktických lékařů pro dospělé a děti víc, než bylo otevřeno nových.

Důvodem je i vysoký věkový průměr lékařů. Dětským praktikům v Praze bylo v té době v průměru 58 let, 45 procentům nad 60 let a pětina v důchodovém věku nad 65 let.

Situace se dál zhoršuje. V současné době je více než 60 let polovině z 230 dětských praktických lékařů v Praze, takže pravděpodobně do několika let odejdou do důchodu.

„V některých městských částech se nedaří místa obsadit. Praktičtí lékaři tam odcházejí do důchodu, aniž mají komu svou ordinaci předat," řekla ČTK místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR Hana Cabrnochová.

Na magistrátu je podle ní uloženo přes 800 karet dětí, jejichž lékař skončil bez náhrady. Sehnat nového bývá problém třeba v místech, kde vzniká nová výstavba a lékaři v okolí už nemohou z kapacitních důvodů další děti registrovat.

„Dařilo se nám to dosud kompenzovat nárůstem počtu dětí na jednu ordinaci, ale to nejde donekonečna," dodala. Na jednu ordinaci jich v Praze připadá průměrně zhruba 1000.

„Při stoupajícím počtu dětí se již obtížně daří stihnou provádět všem preventivní prohlídky a očkovat, zvládnout nárůst infekčních onemocnění bez rozšíření praxe a zapojení dalšího kolegy. Mladých nástupců ale máme nedostatek," dodala.

Situaci letos zhoršila vlna ukrajinských uprchlíků, z nichž velká část pobývá právě v Praze. Podle odhadů tam bylo v červnu kolem 30.000 ukrajinských dětí, na každou ordinaci by jich tedy připadalo průměrně více než sto.

První nápor podle Cabrnochové sice pomáhaly dětským ordinacím zvládnout nemocniční UA pointy, teď ale už Ukrajinci hledají lékaře, na kterého se mohou obracet pravidelně. „Se zdravými kojenci a batolaty nechtějí na prevence a očkování nebo pro posudky do škol a školek chodit do nemocnice," uvedla.

Péče o cizince je i časově náročnější. „Je potřeba tlumočení a další administrativní práce navíc. Některé ordinace zaměstnávají i ukrajinské zdravotníky, kteří s tím pomáhají," řekla lékařka.

Zdravotní pojišťovny jim ale platí jen za vykázanou péči, bez paušální úhrady, a tyto problémy nezohledňují. Podle Cabrnochové by pomohly dotace na tyto administrativní pracovníky nebo finanční podpora ordinací, které pro ukrajinské děti rozšíří pracovní dobu.

Podobně se často ukrajinskými pacienty setkávají ve svých pražských ordinacích i praktičtí lékaři pro dospělé. „Akutní pacienty i neregistrované ošetřují všichni lékaři, nemáme signály, že by se některým pacientům nedostalo potřebné péče," řekla ČTK praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Zájem registrovat se k praktickému lékaři je podle ní v poslední době větší než dřív. „Mnoho lidí si teprve během pandemie uvědomilo, že je důležité mít registrujícího praktického lékaře, a také, že je důležité, aby byl pokud možno v místě bydliště pacienta," dodala.

Město by podle ní mohlo kapacity ordinací zmapovat a zřídit infolinku, na kterou by se mohli obracet. Pomohlo by podle ní také to, kdyby platilo dopravu nepohyblivých seniorů žijících doma do ordinací nebo se zaměřilo na zdravotní gramotnost, například pořádáním besed.

„Užitečné by bylo také zajistit tlumočníky či doprovod k vyšetření pro uprchlíky z Ukrajiny v našich ordinacích," doplnila.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler připomněl, že odpovědnost za zajištění lékaře pro svého pojištěnce nesou zdravotní pojišťovny. „Tedy stomatologů je (podle nich) v Praze asi dostatek a získat smlouvu není automatické. Na pojišťovny je velký politický tlak, aby stomatology vytlačily na venkov," sdělil ČTK. U zubaře bez smlouvy s pojišťovnou si lidé péči platí sami.

Město by se podle něj mohlo na vyšší dostupnosti podílet finančně. „Pokud by Praha měla pocit, že zubní lékaři někde chybějí, osobně si myslím, že se to týká pohotovostí a péče o určité skupiny obyvatel, má spoustu peněz na řešení," doplnil.

Kromě stárnutí praktických lékařů analýza ÚZIS ukázala, že v Praze je naopak velká nabídka specializované péče, kterou čerpají i lidé z jiných regionů. Podíl mimopražských pacientů činí až 45 procent.

Například do Fakultní nemocnice v Motole podle ředitele Miloslava Ludvíka jezdí asi třetina pacientů ze Středočeského kraje. Z přilehlých okresů vozí do pražských nemocnic pacienty také středočeská záchranná služba.

Město by podle Ludvíka mohlo nemocnicím pomoci například s parkováním kolem FN Motol a Nemocnice Na Homolce. „To jedna z věcí, kterou například v Brně běžně magistrát řeší. Určitě by stálo za to, aby město investovalo do velkého parkoviště. Koneckonců i vzhledem k tomu, že v Motole je konečná stanice metra," řekl Ludvík.

Podle vinohradské nemocnice by pomohly městské dotace do zdravotní péče o seniory nebo děti, podpora zaměstnanců nemocnici prostřednictvím bytů, jeslí či školek. „Nebo užší spolupráce s Městskou policií při řešení opilých a agresivních klientů," uvedla mluvčí nemocnice Tereza Romanová.


Autor: ČTK

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru