Dnes Úterý - jasno 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V hlavním městě přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru
V polovině srpna se otevřelo odběrové místo na Václavském náměstí. Foto: MHMP

V hlavním městě přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru

V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. ČTK to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Praha je nejhůře postižený region epidemií nemoci covid-19 v Česku. Pražští zastupitelé včera schválili záměr zřídit odběrná místa rovněž v pražských lékárnách, které budou mít zájem se do systému zapojit.

V příštím týdnu by se měla v Praze 6 otevřít nová místa na Vítězném náměstí a u koupaliště Džbán. Třetí místo pak vznikne v Nemocnici Na Františku v Praze 1. „Minulý týden jsme dostali od hygieniků povolení, že tady může být," řekl Hlubuček.

Problém v hlavním městě podle Hlubučka je, že na testy přijíždí velké množství Středočechů. Oproti kapacitě 6600 odběrů denně v Praze má Středočeský kraj kapacitu 600 odběrů. Navíc o víkendu podle něho testuje ještě méně. „Přitom kraj má dvakrát víc obyvatel než Praha," řekl Hlubuček.

V Praze se teď mohou nechat lidé otestovat na 22 místech, z nichž 17 funguje pro samoplátce.

Problém s kapacitou navrhli včera pražští zastupitelé řešit zapojením lékáren do systému odběrů. Zapojily by se ty, které by projevily zájem a zároveň měli vhodné prostory i vybavení.

„Myslím si, že lékárny o to budou mít zájem, protože je to další příjem. Tato možnost by mohla pomoci i v ostatních krajích," řekl opoziční zastupitel a jeden z předkladatelů materiálu Tomáš Portlík (ODS).

Zastupitelé vyzvali pražské poslance a zastupitele Jana Čižinského (Praha Sobě), Bohuslava Svobodu (ODS) a Patrika Nachera (ANO), aby nápad nadnesli ve Sněmovně. Radní o něm zase budou jednat s hygieniky a ministerstvem zdravotnictví.

Kvůli nedostatku personálu pražské hygienické stanice zastupitelé navrhli, aby magistrát prověřil možnost nabídnout hygienikům personální a technickou pomoc, pakliže to bude možné. Radním zastupitelé uložili ještě prověřit opatření k zajištění bezproblémového chodu klíčových organizací města.


Očkování seniorů v pobytovém zařízení Prahy 4

Včera ve 20:20

V Praze 4 proběhlo očkování seniorů, kterým Ústav sociálních služeb Prahy 4 poskytuje odlehčovací pobytové služby. V pátek 22. ledna dostali první dávku vakcíny senioři a zaměstnanci v odlehčovacím zařízení Jílovská. V průběhu tohoto týdne by mělo proběhnout očkování seniorů 80+ v domech...

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Praha 1: Linka registrace očkování pro seniory

Včera ve 12:12

Senioři, kteří spadají do kategorie, které vláda umožnila registraci k očkování a potřebují pomoc, se mohou obrátit na telefon nebo mail první městské části.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

23. ledna 2021 v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Další články
Nahoru