Dnes Pátek - skorojasno 11°C
Zítra Sobota - polojasno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V hlavním městě přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru
V polovině srpna se otevřelo odběrové místo na Václavském náměstí. Foto: MHMP

V hlavním městě přibudou tři odběrová místa na testování koronaviru

V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. ČTK to řekl primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN).

Praha je nejhůře postižený region epidemií nemoci covid-19 v Česku. Pražští zastupitelé včera schválili záměr zřídit odběrná místa rovněž v pražských lékárnách, které budou mít zájem se do systému zapojit.

V příštím týdnu by se měla v Praze 6 otevřít nová místa na Vítězném náměstí a u koupaliště Džbán. Třetí místo pak vznikne v Nemocnici Na Františku v Praze 1. „Minulý týden jsme dostali od hygieniků povolení, že tady může být," řekl Hlubuček.

Problém v hlavním městě podle Hlubučka je, že na testy přijíždí velké množství Středočechů. Oproti kapacitě 6600 odběrů denně v Praze má Středočeský kraj kapacitu 600 odběrů. Navíc o víkendu podle něho testuje ještě méně. „Přitom kraj má dvakrát víc obyvatel než Praha," řekl Hlubuček.

V Praze se teď mohou nechat lidé otestovat na 22 místech, z nichž 17 funguje pro samoplátce.

Problém s kapacitou navrhli včera pražští zastupitelé řešit zapojením lékáren do systému odběrů. Zapojily by se ty, které by projevily zájem a zároveň měli vhodné prostory i vybavení.

„Myslím si, že lékárny o to budou mít zájem, protože je to další příjem. Tato možnost by mohla pomoci i v ostatních krajích," řekl opoziční zastupitel a jeden z předkladatelů materiálu Tomáš Portlík (ODS).

Zastupitelé vyzvali pražské poslance a zastupitele Jana Čižinského (Praha Sobě), Bohuslava Svobodu (ODS) a Patrika Nachera (ANO), aby nápad nadnesli ve Sněmovně. Radní o něm zase budou jednat s hygieniky a ministerstvem zdravotnictví.

Kvůli nedostatku personálu pražské hygienické stanice zastupitelé navrhli, aby magistrát prověřil možnost nabídnout hygienikům personální a technickou pomoc, pakliže to bude možné. Radním zastupitelé uložili ještě prověřit opatření k zajištění bezproblémového chodu klíčových organizací města.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru