dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
V Hlávkově koleji je možné si prohlédnout dokumenty o Janu Opletalovi
Výstavka o Janu Opletalovi. Foto: Anna Skálová

V Hlávkově koleji je možné si prohlédnout dokumenty o Janu Opletalovi

Dokumenty týkající se studenta Jana Opletala si v Hlávkově koleji mohli 17. listopadu prohlédnout účastníci pietních vzpomínek na oběti listopadu 1939. K vidění bylo mimo jiné jeho parte. Výstavku lze, po domluvě, navštívit i mimo pietní akt.

Student medicíny Jan Opletal, který byl smrtelně postřelen na protinacistické demonstraci 29. října 1939, žil v Hlávkově koleji nacházející se v Jenštejnské ulici v Praze 2. Dodnes tam je pamětní deska. Opletal podlehl zraněním za pár dnů – 11. listopadu. Následně – 17. listopadu – byly zavřeny vysoké školy, mnozí studenti byli deportováni do koncentračních táborů.

Mezi 1850 perzekuovanými studenty byl tehdy i Mojmír Srdečný, kterého nacisti surově mlátili při transportu do ruzyňských kasáren. Následně byl spolu s dalšími převezen do koncentračního tábora. „O půlnoci ze 17. na 18. listopadu 1939 jsme prošli branou koncentračního tábora s nápisem ‚Arbeit macht frei‘,“ uvedl na pietním aktu.

Vzpomínek u Hlávkovy koleje se každoročně účastní například i Ludmila Hájkova ze Svazu bojovníků za svobodu, které v roce 1942 nacisti popravili otce. Zavzpomínala na to, jak se 28. října 1939 jako desetiletá zúčastnila „tiché“ demonstrace za Československo. „Všichni jsme se slavnostně oblékli. Tichým protestem bylo i to, že lidé nejezdili tramvajemi, jen chodili pěšky,“ uvedla.

Nadace a kolej dodnes slouží studentům

Nadaci Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových v roce 1904 založil architekt a stavitel Josef Hlávka. Nadace, které odkázal svůj rozsáhlý majetek, jako jediná působila nepřetržitě – od roku 1904 dodnes.

Na výstavce je možné vidět i starší dokumenty – třeba jídelní lístek z roku 1904 pro studenty, kterým nadace přispívala na stravu. Nadace dodnes slouží podpoře vzdělávání a v Hlávkově koleji jsou, na náklady nadace, ubytováváni excelentní studenti.

Sedmnáctý listopad se kvůli zavření vysokých škol stal mezinárodním dnem studentstva. Nyní je tento státní svátek v ČR – s odkazem na události z roku 1989 – oficiálně nazýván Dnem boje za svobodu a demokracii. KSČM se, na návrh Svazu bojovníků za svobodu, ve sněmovně neúspěšně snažila prosadit, aby svátek nesl oba názvy.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru