Dnes Pondělí - oblacno 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk
Květinová (nebo chcete-li květnatá) louka. Takových míst bude díky participativnímu rozpočtu víc i v Praze 5. Ilustrační foto: T.H.

V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk

Letos proběhl čtvrtý ročník Participativního rozpočtu Prahy 5, na který bylo z rozpočtu městské části vyčleněno 15 milionů korun. Hlasování veřejnosti skončilo před týdnem. Nejvíce hlasů dostal motolský singltrack, na druhém místě skončil projekt květinových luk, třetí bylo zadržovaní dešťové vody a nový parčík.

Participativní rozpočet spočívá ve vyčlenění části peněz z rozpočtu městské části, o jejichž využití spolurozhodují obyvatelé společně se svými volenými zastupiteli. Letos je na tento rozpočet Prahy 5 vyčleněno celkem 15 milionů korun.

Návrh mohli jako každý rok i letos podat občané Prahy 5 starší osmnácti let spolu s pěti spolunavrhovateli. Přihlášeno bylo přes padesát návrhů, které byly všechny posouzeny z hlediska možné proveditelnosti, finanční únosnosti či udržitelnosti.

Nakonec bylo vybráno 18 návrhů, o kterých lidé mohli hlasovat do neděle 15. listopadu. Mezi hlasovatelnými návrhy byly například workoutové, parkourové, discgolfové i dětské hřiště, lavička pro seniory, dětská lanovka, výstavba zvoničky, květinové louky, úprava stezky či prostor pro sousedské setkávání.

Celkem 1409 respondentů se vyjádřilo pro Singletrack Motol, žádný jiný projekt nezískal větší popularitu. Návrh počítá s vytvořením společného prostoru pro všechny věkové kategorie a bude zahrnovat pumptrack, singletrack (jednostopé stezky pro horská a bmx kola) a odpočinkovou zónu s výhledem a zázemím ve formě restaurace.

Druhý nejvyšší počet hlasujících, 670, podpořil projekt s názvem Květinové louky a loučky pro Prahu 5, který je zaměřen na zanedbané plochy a parčíky. Jedná se o výsev trvalkových a letničkových lučních směsí s minimálními náklady na výsadbu a údržbu. Do vysazování luk se pustily už některé městské části, letos v létě nově například Praha 4 v Novodvorské ulici. Vznik luk aktivně podporuje také Praha 11.

Na třetím místě se umístil projekt Retence dešťové vody a park Hennerova. Hlasovalo pro něj 636 respondentů. Cílem projektu je zadržení srážek z části komunikace Hennerova s jejich retencí ve dvou podzemních nádržích.

Voda bude následně využita k udržování nově vybudovaného malého parčíku mezi ulicemi Hennerova a Ježovská. Díky závlaze a stínu stromů tak vzniknou dobré podmínky pro založení menších květinových záhonů.

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru na veřejné finance budou muset hledat v rozpočtu městské části úspory, nicméně participativní rozpočet zůstane zachován. Přesto k několika změnám dojde. Pro příští ročník se například sníží suma, o které mohou lidé rozhodovat. O konečné výši částky rozhodne zastupitelstvo při hlasování o rozpočtu městské části na příští rok.

„Od veřejnosti jsme měli řadu připomínek a návrhů na změny, proto společně s občany upravujeme pravidla. Sníží se třeba věk navrhovatelů, už nebudou muset být plnoletí. Změn je hodně, mou ambicí je návrh na úpravu pravidel přinést do Rady městské části do konce roku, aby mohli platit od příštího ročníku,“ uvedla starostka. 


Autor: puc

Praha 6 na jaře a v létě rozkvete, radnice připravuje nové záhony

Včera v 09:58

V Praze 6 na jaře rozkvetou nové záhony. Jejich přípravu v listopadu zahájil odbor životního prostředí radnice. Přibudou záhony trvalek, letniček i nové květnaté pásy.

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

26. listopadu 2021 ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

26. listopadu 2021 v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru