Dnes Úterý - mlha 3°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Úterý 2. 3. 2021
Svátek má Anežka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk
Květinová (nebo chcete-li květnatá) louka. Takových míst bude díky participativnímu rozpočtu víc i v Praze 5. Ilustrační foto: T.H.

V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk

Letos proběhl čtvrtý ročník Participativního rozpočtu Prahy 5, na který bylo z rozpočtu městské části vyčleněno 15 milionů korun. Hlasování veřejnosti skončilo před týdnem. Nejvíce hlasů dostal motolský singltrack, na druhém místě skončil projekt květinových luk, třetí bylo zadržovaní dešťové vody a nový parčík.

Participativní rozpočet spočívá ve vyčlenění části peněz z rozpočtu městské části, o jejichž využití spolurozhodují obyvatelé společně se svými volenými zastupiteli. Letos je na tento rozpočet Prahy 5 vyčleněno celkem 15 milionů korun.

Návrh mohli jako každý rok i letos podat občané Prahy 5 starší osmnácti let spolu s pěti spolunavrhovateli. Přihlášeno bylo přes padesát návrhů, které byly všechny posouzeny z hlediska možné proveditelnosti, finanční únosnosti či udržitelnosti.

Nakonec bylo vybráno 18 návrhů, o kterých lidé mohli hlasovat do neděle 15. listopadu. Mezi hlasovatelnými návrhy byly například workoutové, parkourové, discgolfové i dětské hřiště, lavička pro seniory, dětská lanovka, výstavba zvoničky, květinové louky, úprava stezky či prostor pro sousedské setkávání.

Celkem 1409 respondentů se vyjádřilo pro Singletrack Motol, žádný jiný projekt nezískal větší popularitu. Návrh počítá s vytvořením společného prostoru pro všechny věkové kategorie a bude zahrnovat pumptrack, singletrack (jednostopé stezky pro horská a bmx kola) a odpočinkovou zónu s výhledem a zázemím ve formě restaurace.

Druhý nejvyšší počet hlasujících, 670, podpořil projekt s názvem Květinové louky a loučky pro Prahu 5, který je zaměřen na zanedbané plochy a parčíky. Jedná se o výsev trvalkových a letničkových lučních směsí s minimálními náklady na výsadbu a údržbu. Do vysazování luk se pustily už některé městské části, letos v létě nově například Praha 4 v Novodvorské ulici. Vznik luk aktivně podporuje také Praha 11.

Na třetím místě se umístil projekt Retence dešťové vody a park Hennerova. Hlasovalo pro něj 636 respondentů. Cílem projektu je zadržení srážek z části komunikace Hennerova s jejich retencí ve dvou podzemních nádržích.

Voda bude následně využita k udržování nově vybudovaného malého parčíku mezi ulicemi Hennerova a Ježovská. Díky závlaze a stínu stromů tak vzniknou dobré podmínky pro založení menších květinových záhonů.

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru na veřejné finance budou muset hledat v rozpočtu městské části úspory, nicméně participativní rozpočet zůstane zachován. Přesto k několika změnám dojde. Pro příští ročník se například sníží suma, o které mohou lidé rozhodovat. O konečné výši částky rozhodne zastupitelstvo při hlasování o rozpočtu městské části na příští rok.

„Od veřejnosti jsme měli řadu připomínek a návrhů na změny, proto společně s občany upravujeme pravidla. Sníží se třeba věk navrhovatelů, už nebudou muset být plnoletí. Změn je hodně, mou ambicí je návrh na úpravu pravidel přinést do Rady městské části do konce roku, aby mohli platit od příštího ročníku,“ uvedla starostka. 


Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

Včera v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

Včera ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

Včera v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Praha 2: Omezení činnosti matričního úřadu

28. února 2021 ve 20:58

Od pondělí 1. března bude z důvodu karanténního opatření dočasně omezena matriční agenda radnice Prahy 2. V provozu zůstává pouze vydávání matričních dokladů.

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru