Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 0°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o koronaviru v Praze.
V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk
Květinová (nebo chcete-li květnatá) louka. Takových míst bude díky participativnímu rozpočtu víc i v Praze 5. Ilustrační foto: T.H.

V hlasování participativního rozpočtu Prahy 5 vyhrála dráha pro sportovní kola, lidé podpořili i vznik luk

Letos proběhl čtvrtý ročník Participativního rozpočtu Prahy 5, na který bylo z rozpočtu městské části vyčleněno 15 milionů korun. Hlasování veřejnosti skončilo před týdnem. Nejvíce hlasů dostal motolský singltrack, na druhém místě skončil projekt květinových luk, třetí bylo zadržovaní dešťové vody a nový parčík.

Participativní rozpočet spočívá ve vyčlenění části peněz z rozpočtu městské části, o jejichž využití spolurozhodují obyvatelé společně se svými volenými zastupiteli. Letos je na tento rozpočet Prahy 5 vyčleněno celkem 15 milionů korun.

Návrh mohli jako každý rok i letos podat občané Prahy 5 starší osmnácti let spolu s pěti spolunavrhovateli. Přihlášeno bylo přes padesát návrhů, které byly všechny posouzeny z hlediska možné proveditelnosti, finanční únosnosti či udržitelnosti.

Nakonec bylo vybráno 18 návrhů, o kterých lidé mohli hlasovat do neděle 15. listopadu. Mezi hlasovatelnými návrhy byly například workoutové, parkourové, discgolfové i dětské hřiště, lavička pro seniory, dětská lanovka, výstavba zvoničky, květinové louky, úprava stezky či prostor pro sousedské setkávání.

Celkem 1409 respondentů se vyjádřilo pro Singletrack Motol, žádný jiný projekt nezískal větší popularitu. Návrh počítá s vytvořením společného prostoru pro všechny věkové kategorie a bude zahrnovat pumptrack, singletrack (jednostopé stezky pro horská a bmx kola) a odpočinkovou zónu s výhledem a zázemím ve formě restaurace.

Druhý nejvyšší počet hlasujících, 670, podpořil projekt s názvem Květinové louky a loučky pro Prahu 5, který je zaměřen na zanedbané plochy a parčíky. Jedná se o výsev trvalkových a letničkových lučních směsí s minimálními náklady na výsadbu a údržbu. Do vysazování luk se pustily už některé městské části, letos v létě nově například Praha 4 v Novodvorské ulici. Vznik luk aktivně podporuje také Praha 11.

Na třetím místě se umístil projekt Retence dešťové vody a park Hennerova. Hlasovalo pro něj 636 respondentů. Cílem projektu je zadržení srážek z části komunikace Hennerova s jejich retencí ve dvou podzemních nádržích.

Voda bude následně využita k udržování nově vybudovaného malého parčíku mezi ulicemi Hennerova a Ježovská. Díky závlaze a stínu stromů tak vzniknou dobré podmínky pro založení menších květinových záhonů.

Podle starostky Prahy 5 Renáty Zajíčkové (ODS) se kvůli negativním dopadům epidemie koronaviru na veřejné finance budou muset hledat v rozpočtu městské části úspory, nicméně participativní rozpočet zůstane zachován. Přesto k několika změnám dojde. Pro příští ročník se například sníží suma, o které mohou lidé rozhodovat. O konečné výši částky rozhodne zastupitelstvo při hlasování o rozpočtu městské části na příští rok.

„Od veřejnosti jsme měli řadu připomínek a návrhů na změny, proto společně s občany upravujeme pravidla. Sníží se třeba věk navrhovatelů, už nebudou muset být plnoletí. Změn je hodně, mou ambicí je návrh na úpravu pravidel přinést do Rady městské části do konce roku, aby mohli platit od příštího ročníku,“ uvedla starostka. 


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

Včera ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

V Praze 11 chystají hotely pro hmyz

Včera v 10:51

Na různých místech městské části nechá Praha 11 v nejbližších dnech instalovat sedm hmyzích hotelů.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

30. listopadu 2020 ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Další články
Nahoru