Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V historickém centru byla odhalena další lavička Jaroslava Foglara, v Praze už jich je několik
Nová lavička připomínající osobnost Jaroslava Foglara. Foto: P1

V historickém centru byla odhalena další lavička Jaroslava Foglara, v Praze už jich je několik

Na dětském hřišti v ulici Za Haštalem na Starém Městě v Praze 1 byla ve středu 16. prosince slavnostně odhalena dřevěná vyřezávaná lavička nesoucí jméno Jaroslava Foglara. Podle jednoho z nejvýznamnějších českých autorů literatury pro mládež a skautského vůdce je pojmenováno v metropoli už několik laviček.

„Pan Jaroslav Foglar obohatil životy několika generací mladých lidí. My děti z Prahy 1 jsme jeho Stínadla objevovaly s obrovským zápalem a jejich tajemství a atmosféru prožíváme dodnes,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma, který lavičku spolu s dalšími osobnostmi odhalil.

Slavnostní akce se zúčastnila i místostarostka první městské části pro školství Eva Špačková. „Jaroslav Foglar byl idol, který se nesmazatelně zapsal do srdcí snad všech školáků. Ve svém okolí opravdu neznám nikoho, kdo by alespoň jednu jeho knihu nepřečetl. Byl mezigenerační a na svou dobu velmi pokrokový a nenásilnou formou nám vštěpoval mnoho významných návyků, jako jsou čest, přátelství, láska k přírodě a pomoc bližnímu,“ konstatovala.

S myšlenkou instalace laviček Jaroslava Foglara v různých částech Prahy přišla Skautská nadace Jaroslava Foglara. Lavičky jsou z tvrdého dubového dřeva s opěradly vyzdobenými motivy příběhů jednotlivých knih. Autorem je řezbář Stanislav Pokorný.

Jednotlivé lavičky jsou připravovány k novým vydáním Foglarových románů. První byla instalována v roce 2018 na dětském hřišti v Riegrových sadech k románu Hoši od Bobří řeky. Následovaly lavičky k románům Chata v Jezerní kotlině v Havlíčkových sadech a Boj o první místo ve Stromovce.

Instalace lavičky na dětském hřišti v ulici Za Haštalem vzešla z iniciativy členů 48. klubu oldskautů Jestřábi, kteří se spolu s dalšími přáteli na lavičku složili a první městské části ji věnovali jako dar.

„Podobně jako jiné organizace, které pracují s mládeží, i skauti čerpají prostředky pro svou činnost také z dotací z veřejných rozpočtů. Takto vnímá prospěšnost skautingu i Praha 1. Proto jako poděkování za podporu skautingu a myšlenek díla Jaroslava Foglara věnujeme tuto stylovou lavičku městské části jako dar,“ vysvětlil vůdce oldskautského klubu Jestřábi Slavomil Janov.

Lavička Jaroslava Foglara v Praze 1 je věnována románu Záhada hlavolamu. Lokalita Starého Města byla vybrána proto, že se spisovatel prostředím křivolakých uliček a zákoutí inspiroval k vytvoření literární podoby tajuplných Stínadel. Jeho dílo už v této části metropole připomíná od roku 2006 i název ulice Ve Stínadlech, spojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora.

Příznivci Foglarova díla si navíc v květnu příštího roku připomenou 80 let od prvního knižního vydání Záhady hlavolamu. Ta předtím v letech 1940 až 1941 vycházela na pokračování jako vkládaná příloha časopisu Mladý hlasatel.


Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Dnes v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

Včera ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

Včera ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

Včera v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

Včera v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru