Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - zatazeno 27°C
Pondělí 14. 6. 2021
Svátek má Roland
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V důsledku pandemie se zvýšilo riziko vředových onemocnění. Jaké jsou spouštěče?
Slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová se během pandemie vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dokumentovala dění. Foto: Alžběta Jungrová

V důsledku pandemie se zvýšilo riziko vředových onemocnění. Jaké jsou spouštěče?

Podle internistů z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) pandemie onemocnění covid-19 zhoršila zdravotní stav Čechů až o 30 procent. Na vině je například méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie. K tomu přidejme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření a lékařských zákroků.

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku jsou závažná onemocnění, jejichž komplikace, především krvácení, perforace vředu nebo rozvoj nádorového onemocnění, mohou vést k významnému poškození zdraví, v nejzávažnějších případech i k úmrtí pacienta. 

Mezi rizikové faktory, které tyto choroby mohou spustit, patří zejména užívání nesteroidních antirevmatik, psychosociální stres a infekce Helicobacter pylori. 

Studie a průzkumy naznačují, že v průběhu pandemie covid-19 míra těchto rizik významně stoupla. Podle šetření České gastroenterologické společnosti celkem 86 procent gastroenterologických pracovišť v Česku omezilo v průběhu pandemie covid-19 vyšetřování a 7 procent úplně zastavilo diagnostiku a endoskopický provoz. 

„Nicméně celkové omezení vyšetření pacientů zpozdilo diagnostiku a adekvátní léčbu vředové choroby. Například odklad plánovaných ortopedických výkonů prodloužil dobu, kdy pacienti užívali léky proti bolesti. Tyto léky mohou poškodit sliznici žaludku a dvanáctníku, mohou přispět ke vzniku vředů často doprovázených závažným krvácením do horní části trávicího traktu,“ uvedl Tomislav Švestka ze 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

K významným rizikovým faktorům při vzniku vředové choroby žaludku a dvanáctníku podle něj patří psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje zhruba polovina naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila. Zjistila to ve svém únorovém výzkumu agentura Ipsos. 

„Ze všech dat je jasné, že pandemie vytvořila v populaci situaci, kdy hrozí výrazně vyšší riziko vzniku a rozvoje vředové choroby,“ dodal doktor Švestka. 

Nejen pro období pandemie platí pravidla, jak pečovat o své zdraví. Pokud máte nadváhu či diabetes, požadujte po svém lékaři vyšetření jater. Cirhóza se vyvíjí plíživě a nenápadně. Pokud máte potíže se žlučníkem, neodkládejte návštěvu lékaře či plánovaná vyšetření – stav se může nečekaně zkomplikovat. 

Dlouhodobé užívání léků proti bolesti může způsobit poškození žaludku či dvanáctníku – poraďte se se svým lékařem raději dříve než později.


Autor: Lucie Rychlá

Dřepovací výzva pomůže nemocnému Péťovi

Včera v 16:36

Ve spolupráci s organizací Život Dětem přišel projekt #darujememilion s třicetidenní denní dřepovací výzvou pro podporu šestiletého Petříka, který trpí metabolickou poruchou. Cílem je pomocí dřepů upozornit na Petříkův případ a pomoci rodině pořídit...

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou budou letos opět online

10. června 2021 v 10:10

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí, ale je onemocněním, které zasahuje celý organismus. Nové možnosti léčby mohou snížit závažnost jejích projevů a pacientům zkvalitnit život. Dny otevřených ambulancí jsou pro pacienty s lupénkou další možností, jak najít vhodnou léčbu včas. Organizují se...

Parní lokomotivou do muzea

9. června 2021 ve 12:01

Na sobotu a neděli 12. a 13. června připravily České dráhy pro fanoušky železnice zážitkový víkend v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Návštěvu si mohou zájemci zpestřit například jízdou parním vlakem do Kolešovic. V sobotu navíc ČD vypraví z pražského Masarykova nádraží do Lužné historický vlak...

Festival zdravého životního stylu v Praze 13

3. června 2021 v 11:07

Den zdraví na Slunečním náměstí nabídne informace ze světa prevence i sociálních služeb.

Louise Riotteová: Mrkev miluje rajčata

28. května 2021 v 10:34

Klasická příručka známé americké odbornice odkrývá tajemství úspěšného zahradničení spočívající ve výsadbě rostlin, které se mají rády a výborně se doplňují.

Praha 4: Pomoc při léčení závislostí

28. května 2021 v 09:31

Na Zdravotnické zařízení Prahy 4 se můžete obrátit v případě, že máte psychické problémy a problémy se závislostí nebo I postcovidový syndrom.

Jóga 50+ se vrací na Národní třídu

19. května 2021 ve 21:06

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po covidové přestávce do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Nový přístroj zvýší kvalitu péče v Nemocnici Na Františku

17. května 2021 ve 20:37

Radní Prahy 1 rozhodli, že podpoří nákup univerzálního multidetektorového CT systému vyšší třídy pro Nemocnici Na Františku. 

Praha 13 zve na šestý ročník Dne zdraví

10. května 2021 v 09:51

Ve středu 16. června se koná tradiční akce radnice třinácté městské části Den zdraví 2021.

Kuře na paprice pro dceru. Vaří Jan Punčochář

7. května 2021 ve 12:12

Nejoblíbenější jídlo dcery Jana Punčocháře je kuře na paprice! Ne ledajaké, ale z čerstvé papriky.

Další články
Nahoru