Dnes Středa - zatazeno 1°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 0°C
Středa 26. 1. 2022
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V důsledku pandemie se zvýšilo riziko vředových onemocnění. Jaké jsou spouštěče?
Slavná fotoreportérka Alžběta Jungrová se během pandemie vydala mezi pacienty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dokumentovala dění. Foto: Alžběta Jungrová

V důsledku pandemie se zvýšilo riziko vředových onemocnění. Jaké jsou spouštěče?

Podle internistů z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) pandemie onemocnění covid-19 zhoršila zdravotní stav Čechů až o 30 procent. Na vině je například méně pohybu, zvyšování nadváhy, nevhodná skladba jídelníčku a větší spotřeba alkoholu v době pandemie. K tomu přidejme odkládání preventivních i plánovaných vyšetření a lékařských zákroků.

Vředová choroba žaludku a dvanáctníku jsou závažná onemocnění, jejichž komplikace, především krvácení, perforace vředu nebo rozvoj nádorového onemocnění, mohou vést k významnému poškození zdraví, v nejzávažnějších případech i k úmrtí pacienta. 

Mezi rizikové faktory, které tyto choroby mohou spustit, patří zejména užívání nesteroidních antirevmatik, psychosociální stres a infekce Helicobacter pylori. 

Studie a průzkumy naznačují, že v průběhu pandemie covid-19 míra těchto rizik významně stoupla. Podle šetření České gastroenterologické společnosti celkem 86 procent gastroenterologických pracovišť v Česku omezilo v průběhu pandemie covid-19 vyšetřování a 7 procent úplně zastavilo diagnostiku a endoskopický provoz. 

„Nicméně celkové omezení vyšetření pacientů zpozdilo diagnostiku a adekvátní léčbu vředové choroby. Například odklad plánovaných ortopedických výkonů prodloužil dobu, kdy pacienti užívali léky proti bolesti. Tyto léky mohou poškodit sliznici žaludku a dvanáctníku, mohou přispět ke vzniku vředů často doprovázených závažným krvácením do horní části trávicího traktu,“ uvedl Tomislav Švestka ze 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

K významným rizikovým faktorům při vzniku vředové choroby žaludku a dvanáctníku podle něj patří psychosociální stres. Ten v současné době pociťuje zhruba polovina naší populace. Čtyři z deseti Čechů uvádějí, že se u nich během pandemie míra stresu zvýšila. Zjistila to ve svém únorovém výzkumu agentura Ipsos. 

„Ze všech dat je jasné, že pandemie vytvořila v populaci situaci, kdy hrozí výrazně vyšší riziko vzniku a rozvoje vředové choroby,“ dodal doktor Švestka. 

Nejen pro období pandemie platí pravidla, jak pečovat o své zdraví. Pokud máte nadváhu či diabetes, požadujte po svém lékaři vyšetření jater. Cirhóza se vyvíjí plíživě a nenápadně. Pokud máte potíže se žlučníkem, neodkládejte návštěvu lékaře či plánovaná vyšetření – stav se může nečekaně zkomplikovat. 

Dlouhodobé užívání léků proti bolesti může způsobit poškození žaludku či dvanáctníku – poraďte se se svým lékařem raději dříve než později.


Autor: Lucie Rychlá

Lékaři žižkovské nemocnice budou posílat silné kuřáky na vyšetření CT

13. ledna 2022 v 15:53

Do nového programu prevence pro kuřáky, který od začátku letošního roku spustilo Ministerstvo zdravotnictví, zapojila i ambulance pro choroby plicní Nemocnice sv. Kříže Žižkov. Informoval o tom mluvčí nemocnice Radek Pešout.

Další články
Nahoru