Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Byznys

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Od začátku letošního roku vzniklo celkem 9 864 společností, což je o 908 méně než ve stejném období loňského roku. Snížil se i počet zaniklých společností, i když ne tak výrazně. Těch bylo 4 670, o 151 méně než před rokem.

„Počet nových společností je zatím v letošním roce poměrně nízký. Když pomineme rok 2020, který byl výrazně ovlivněn  pandemií, je jejich počet nejnižší od roku 2016. Na druhou stranu je pozitivní, že počet vzniklých  společností byl dvakrát vyšší než počet těch zaniklých“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za první čtyři měsíce letošního roku dosáhl čistý přírůstek 5 194 obchodních společností při poměru 21 nových na 10 zaniklých.

Nejvíce společností za první čtyři měsíce vzniklo i zaniklo v Praze
Nejvíce obchodních společností vzniklo v první třetině roku v Praze (4 674), v Jihomoravském kraji (1 265) a v Moravskoslezském kraji (768). Ve všech krajích kromě Karlovarského došlo v tomto období k meziročnímu poklesu počtu nových společností. Nejvyšší procentuální pokles zaznamenal Zlínský kraj a Vysočina. Zde se počet nových firem snížil meziročně až o 18 %. Na Karlovarsku se naopak jejich počet zvýšil o desetinu. Tento kraj byl jediným, ve kterém se počet vzniklých společností meziročně zvýšil. Ve dvou předchozích obdobích však došlo v tomto kraji k výraznému poklesu počtu nových společností.

Nejvíce společností zaniklo v prvních 4 měsících tradičně  v Praze (2 407), v Jihomoravském kraji (449) a v Moravskoslezském kraji (381). Ve srovnání s prvními čtyřmi měsíci minulého roku se jejich počet zvýšil v 7 krajích a v 7 se naopak snížil. Nejvíce se zvýšil na Ústecku, a to o 48 %. Nejvyšší pokles naopak zaznamenal Karlovarský kraj, kde v tomto období zaniklo o 69 % společností méně než v roce 2021. Výrazný pokles zaznamenal ještě Pardubický kraj, konkrétně o 51 %.

Přibývá firem v zemědělství, lesnictví a rybářství
V rámci jednotlivých odvětví vzniklo od začátku roku nejvíce obchodních společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (1 559), v obchodu (1 540) a ve zpracovatelském průmyslu (1 300). Nejrychleji však přibývaly obchodní společnosti v zemědělství, lesnictví a rybářství, kde na 10 zaniklých firem připadlo 63 nově vzniklých. Nejnižší poměr nově vzniklých na 10 zaniklých firem byl v odvětví obchodu, kde byl jejich počet vyrovnaný.

Ve srovnání s prvními 4 měsíci roku 2021 vzrostl počet nových společností nejrychleji opět v zemědělství, lesnictví a rybářství, a to o 69 %. Následoval zpracovatelský průmysl (+23 %) a informační a komunikační činnosti (+13 %). Naopak v nakládání s nemovitostmi se počet nových společností meziročně snížil téměř o čtvrtinu (-23 %), v ubytování a stravování potom o 13 %.

Nejvíce firem zaniklo v odvětví obchodu (1 556), v nakládání s nemovitostmi (910) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (572). Meziročně se počet zaniklých společností snížil ve většině hlavních odvětví. Nejvíce v dopravě a skladování, kde zaniklo o 11 % společností méně než o rok dříve.Autor: TZ, red

Technologie hlavního města Prahy získala licenci pro obchod s energiemi

24. listopadu 2022 ve 12:49

Energetický regulační úřad udělil městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP) na dobu 5 let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP stát se licencovaným obchodníkem je stabilní zajištění energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které...

Vyzkoušejte si obory budoucnosti na VŠCHT

22. listopadu 2022 v 06:36

Chemická kybernetika, biochemie a mikrobiologie, environmentální analýza či vodíkové technologie a nanomateriály. Vysoká škola chemicko-technologická v Praze pořádá 25. a 26. listopadu dny otevřených dveří, na nichž představí zájemcům široké spektrum studijních programů budoucnosti. Kromě toho...

Společnost innogy uspořádala podzimní sbírku pro Armádu spásy

21. listopadu 2022 v 07:57

Vždy, když vyhlásíme v innogy sbírku, víme, že toho bude hodně. Ale letošní podzimní sbírka pro Armáda spásy předčila naše očekávání. Předali jsme zástupcům Armády spásy v Moravskoslezském kraji skutečně pořádnou nálož krabic a pomoci tak potřebným. Teplé oblečení, deky a spacáky pro klienty bez...

Na ČVUT bude možné studovat kvantovou informatiku

14. listopadu 2022 v 07:46

Kvantová informatika je nový magisterský studijní program, který od akademického roku 2024/25 nabídne studentům ČVUT v Praze. Jedná se o celoškolský magisterský program cílený na nejmodernější trendy v informatice. Pro zajištění výuky budou také vybudovány Laboratoře kvantové komunikace a...

Společnost innogy provádí servis plynových kotlů, hlídá termíny dalších prohlídek

12. listopadu 2022 ve 20:49

Společnost innogy nabízí zákazníkům péči o plynový kotel. Servis provádějí zkušení technici, kteří mají všechna potřebná oprávnění. Důkladná prohlídka trvá alespoň 60 minut. 

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

11. listopadu 2022 v 11:36

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní...

Tipy, jak ušetřit nějakou tu kačku za energie

9. listopadu 2022 v 19:21

Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze ušetřit za energie. Jsou mezi nimi známé zásady, ale i postupy, které nás třeba nenapadnou, a přitom lze díky nim snížit náklady za energie. 

Jak technologie ovlivňují lidskou společnost, zkoumají na ČVUT

9. listopadu 2022 v 09:14

Jakou historickou roli hrají technologie ve formování společnosti? Na tuto otázku se bude snažit odpovědět 13. listopadu konference Technologie ve společnosti. Hlavním řečníkem bude Iain Standen, CEO organizace Bletchley Park Trust, kde během druhé světové války Alan Turing a kolegové dešifrovali...

innogy: Desatero pro efektivní a úsporné vaření

6. listopadu 2022 ve 14:08

Energeticky náročným místem každé domácnosti je kromě topení i kuchyně. Stačí přitom málo, abyste dosáhli významných úspor elektřiny, plynu a vody. Společnost innogy zveřejnila praktické rady, jak lze v kuchyni ušetřit.

PVK se připojily k akci Milostivé léto II

5. listopadu 2022 v 09:02

Společnost Pražské vodovody a kanalizace se dobrovolně připojila k celospolečenské akci Milostivé léto. Umožňuje tím svým odběratelům – fyzickým osobám, do 31. prosince úhradu jejich dlouhodobě neuhrazených pohledávek bez jakýchkoliv dodatečných sankčních poplatků.

Další články
Nahoru