Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V druhém kole soutěže na dostavbu Vítězného náměstí je pět architektonických týmů
Pohled na část náměstí s travnatými plochami. Zde se počítá se zástavbou. Foto: MČ Praha 6

V druhém kole soutěže na dostavbu Vítězného náměstí je pět architektonických týmů

Soutěž na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného náměstí se posunula do další fáze. Mezinárodní porota vybrala pět soutěžních týmů, které zpracují detailní návrh dostavby. Praha 6 o tom informovala na svém oficiálním webu. Mezi týmy v jsou zahraniční architektonická studia i kanceláře z Česka.

V polovině února proběhl v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP) druhý soutěžní workshop, na kterém devět soutěžních týmů představilo svůj koncept dostavby 4. kvadrantu Vítězného náměstí a diskutovalo o něm s mezinárodní porotou i přizvanými odborníky. Navazující uzavřené jednání poroty pak vyústilo ve výběr pěti soutěžních týmů, které postupují do 2. fáze soutěže a svůj koncept rozpracují do detailního návrhu.

Porota podle jejího předsedy Keese Christiaanse při výběru kladla důraz nejen na architektonické a urbanistické ztvárnění budov a jejich návaznost na urbanistickou strukturu Dejvic, ale také na prostupnost pro pěší, kvalitu veřejných prostranství i modrozelené infrastruktury. „Důležitým hlediskem byl také přínos dostavby 4. kvadrantu pro obyvatele Prahy 6,“ sdělil nizozemský urbanista.

„Jsem rád, že investor vyslyšel požadavek na mezinárodní architektonickou soutěž i s našimi podmínkami, které zahrnují i to, aby projekt obsahoval vrchovatou porci občanské vybavenosti, obchodů, restaurací, ordinací i služeb. Pro budoucí souhlas je kromě umístění kulturního centra nutná i úcta k okolí i původnímu zastavovacímu plánu architekta Antonína Engela,“ popsal požadavky Prahy 6 starosta Jakub Stárek (ODS).

V řešeném území vznikne až 100 000 metrů čtverečních ploch pro občanskou vybavenost, byty a administrativní funkci. Součástí dostavby bude také nové kulturní centrum Prahy 6 s dvěma sály. 

„Praha 6 dlouhodobě pociťuje nedostatečnou kulturní vybavenost v centrální oblasti Dejvic a Bubenče. Dostavba čtvrtého kvadrantu Vítězného náměstí je unikátní příležitostí, jak tento deficit napravit. Začlenění konceptu kulturního centra Vítězné náměstí do zadání architektonické soutěže je prvním krokem na cestě, na jejímž konci by naše městská část měla disponovat špičkovým kulturním zařízením celoměstského významu se dvěma sály pro více než 1 000 diváků, komunitními prostorami a navazující kavárnou,“ doplnil statutární místostarosta Petr Prokop (STAN).

Do druhého kola soutěže byli vybráni:

  • A69 – architekti (ČR)

  • Benthem Crouwel International (NL) + Opočenský Valouch Architekti (ČR)

  • Cityförster (NL) + Studio Perspektiv (ČR)

  • MVRDV (NL)

  • §  Pavel Hnilička Architects+Planners (ČR) + Baumschlager Eberle Architects (A)

Zdroj: MČ Praha 6

V započatém druhém kole bude pět postupujících soutěžních týmů pracovat na detailním návrhu dostavby Vítězného náměstí. V polovině letošního června proběhne třetí soutěžní workshop, po němž porota vybere vítěze soutěže.


Autor: TZ, red

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru