Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V dříve průmyslových částech Prahy 9 může vzniknout až 15 tisíc bytů
Nevyužívané haly na pozemcích v blízkosti 02 Areny nahradí byty. Foto: Jan Puci

V dříve průmyslových částech Prahy 9 může vzniknout až 15 tisíc bytů

Až patnáct tisíc bytů může vyrůst místo bývalých průmyslových areálů podél Kolbenovy a Poděbradské ulice v Praze 9. Území prochází postupnou proměnou a třeba v nově rostoucí čtvrti Emila Kolbena jdou aktuálně do nabídky byty v druhé etapě a na otevření školky projektu Suomi Hloubětín se přijelo podívat i vedení finské společnosti.

Na území Vysočan stála největší strojírna v tehdejším Československu Českomoravská–Kolben–Daněk, známá pod zkratkou ČKD. Jeden ze zakladatelů firmy Kolben předvídal, že továrny jednou nahradí bydlení.

„Uplynulo zhruba sto let a začíná se to naplňovat," řekl ČTK starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Na brownfieldech, i v Hloubětíně, teď vznikají developerské projekty. „Na území, které představuje jednu z nejvýznamnějších jádrových oblastí bytové výstavby v Praze, by mělo v příštích letech vzniknout dalších cca šest tisíc bytových jednotek. V dlouhodobém horizontu téměř 15 tisíc bytů," uvedl Marek Vácha, tiskový mluvčí pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Stojí zde či rostou třeba čtvrti Emila Kolbena (Skanska) se jmény domů po členech rodiny Kolbena, Suomi Hloubětín (YIT) s ulicemi po finských osobnostech, Výhledy Rokytka (Cronesta), Rezidence Hloubětín (Gartal), Nová Elektra (Finep), Vysočanský mlýn (Metrostav), Tesla Hloubětín (Central Group) nebo AFI City s výškovou kancelářskou budovou a apartmánovými domy.

Fakt, že se na masivní výstavbě v lokalitě podílí mnoho různých developerů, s sebou nese jeden problém. "Některé nově vznikající bytové objekty nejsou vždy ideálně napojeny na okolní zástavbu, což má negativní vliv na prostupnost územím,“ konstatoval Vácha.

Developeři se předhánějí v moderních a úsporných řešeních domů a jejich okolí. „Je zde unikátní systém nakládání s vodami v areálu, revitalizovaná část říčky Rokytky i zdejší vybudované volnočasové prvky pro obyvatele," uvádí YIT o Suomi Hloubětín.

Dům Albert druhé etapy čtvrti Kolbena pracuje s dešťovou vodou a se solární energií. „Díky fotovoltaickým panelům na střeše získá dům dostatečné množství energie, která vystačí na veškeré osvětlení společných prostor i ventilaci," řekl Miroslav Kobera, manažer Skanska Reality.

Dodal, že ceny bytů začínají od 119,2 tisíce korun za metr čtvereční, zatímco pražský průměr je 145,7 tisíce korun.

Ve Vysočanském mlýnu v areálu bývalých pekáren Odkolek zase doplní rezidenční budovy umělecká díla. „Cílem je navázat na industriální minulost místa," popisuje Metrostav.

Intenzivní bytová výstavba vytváří potřebu veřejné vybavenosti. Problém může být zejména s kapacitami ve školách a školkách.

„Aktuálně je rozestavěna nová základní škola v ulici U Elektry, ale ani její dokončení problém s kapacitami ve školách zcela nevyřeší a bude do budoucna potřeba počítat s výstavbou dalších školských zařízení," upozorňuje Vácha z IPR.


Autor: ČTK

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

Včera ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Další články
Nahoru