dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
V dražbě budou nabídnuty více než dvě stovky historických zbraní
Párové perkusní soubojové pistole v kazetě z poloviny 19. století. Foto: Dorotheum

V dražbě budou nabídnuty více než dvě stovky historických zbraní

V takzvané denní dražbě, pořádané příští týden v galerii Dorotheum na Ovocném trhu v Praze 1, bude nabídnuto více než 200 vojenských i civilních, chladných i palných zbraní a dalších militarií. Pod kladívkem aukce, která začíná v úterý 14. června v 17 hodin, se objeví také předměty z bývalé sbírky Václava Šolce, jenž byl v letech 1970 – 1979 ředitelem pražského Náprstkova muzea.

Nabídka aukce Dorothea je tentokrát mimořádně pestrá. Mnoho zbraní pochází z území habsburské monarchie a Československa. Ve větším počtu jsou zastoupeny také zbraně z Německa a Ruska, dražit se budou i předměty francouzského, italského a španělského původu nebo také z USA či Anglie. Chybět nebudou ani zbraně orientální.

„Hlavním lákadlem aukce je kulovnice s kolečkovým zámkem od Franze Meltsche z první poloviny 18. století, která se začne dražit na částce 75 tisíc korun. Zbraň je bohatě zdobená loveckými motivy a ornamenty a osazená mosaznou zlacenou soupravou,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorotheum.

Ačkoliv je výrobce Franz Meltsch v tuzemské i zahraniční literatuře považován za puškaře z Hrabětic na jižní Moravě, ve skutečnosti pracoval na zámku Grafeneg v Dolních Rakousích. Jeho zbraněmi se mohou pochlubit přední zámecké sbírky, například na Konopišti nebo Hluboké nad Vltavou.

Druhou nejdražší položkou jsou párové perkusní soubojové pistole v kazetě z poloviny 19. století s vyvolávací cenou 60 tisíc korun. Jejich provedení odpovídá dobovým pravidlům soubojových zbraní – mají hlavně s hladkým vývrtem a jsou bez mířidel. Na 50 tisících korunách se začne dražit španělský kord ze 17. století, zdobený rytými ornamenty a španělským nápisem na čepeli: „Netasíš mě bez důvodu – nezasuneš mě do pochvy bez cti.“

Milovníky amerických palných zbraní potěší karabina vzor 1860 (Spencer), takzvaná opakovačka se zásobníkem v hlavišti pažby. Zbraň se v nevelkém počtu používala za americké občanské války, tedy v době, kdy ve výzbroji převažovaly jednoranové předovky. Její vyvolávací cena je 30 tisíc korun.
„Máme tu také zbraně, které se na sběratelském trhu vyskytují velmi vzácně. Jde například o dvě československé šavle vzor 1952 pro generály a vzor 1984. Obě se začnou vyvolávat na deseti tisících korun,“ dodává Gálová.

Se všemi předměty se mohou zájemci seznámit na předaukční výstavě, která potrvá do 14. června.


Obliba oboru podnikání je závislá na věku i pohlaví

15. listopadu 2017 v 18:04 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

S věkem se významně mění podnikatelské preference. Zatímco muži ve věkové skupině do 45 let nejčastěji podnikají v oborech souvisejících s počítači a informačními technologiemi, starší muži dávají přednost výrobním oborům. Ženy ve věkové kategorii do 45 let jsou výrazně zastoupeny v orgánech...

Další články
Nahoru