Dnes Úterý - zatazeno 6°C
Zítra Středa - obcasny-dest 10°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V dozorčích radách městských firem bude mít nově zástupce opozice
Vchod do hlavní budovy magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

V dozorčích radách městských firem bude mít nově zástupce opozice

V dozorčích radách pražských městských firem bude mít oproti minulému volebnímu období vždy alespoň jednoho zástupce opozice. Případné změny v dozorčích radách společností budou mít na starosti jednotliví radní, do jejichž kompetence ta která firma spadá. Na dotaz ČTK to sdělili primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) a předseda zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Tomáš Portlík (ODS).

Složení dozorčích rad mění pražští radní v pozici valné hromady společnosti. V Praze vládne koalice Spolu, Pirátů a STAN. Radní v pondělí vyměnili část dozorčí rady dopravního podniku (DPP). „Platí dohoda, kterou máme, že v každé té akciové společnosti bude vždy alespoň jeden zástupce opozice," řekl Portlík. Opoziční zastupitelé, mezi nimi tehdy i občanští demokraté, si v uplynulých letech stěžovali na to, že v městských firmách zastoupení neměli.

V každé dozorčí radě bude pro opozici vyčleněno vždy jedno místo a je na dohodě opozičních stran, která jej obsadí. „My jsme to nechali na dohodě mezi nimi. Pro své gesční firmy, konkrétně Technickou správu komunikací (TSK), stále ještě nemám výsledek dohody," řekl Hřib. Výjimkou je DPP, kde mají zástupce opoziční ANO a Praha Sobě.

Jak bude složení rad ve firmách vypadat, bude záležet na radních. „Postupně, jakmile budou učiněny všechny nezbytné náležitosti, tak materiál přihlásí na radu a ten bude odhlasován v rámci valné hromady té či oné společnosti," řekl Hřib.

Podle jeho slov to ale neznamená, že se bude měnit kompletně složení rad, kdy například Piráti podle něj některé již zvolené zástupce ve funkcích ponechají. Odměny v dozorčích radách pak budou nikoliv fixní měsíční jako dosud, ale budou vázány na odvedenou práci.

Hlavní město je vlastníkem řady firem, které se zabývají mezi jiným například veřejnou dopravou, osvětlením, infrastrukturou nebo rozvojem IT. Největší městskou firmou je DPP, který zaměstnává asi 11 000 lidí. Na chod podniku dává peníze Praha prostřednictvím takzvaných kompenzací.


Autor: ČTK

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru