dnes
Středa - obcasny-dest
14°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
21°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Neděle: Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

Včera v 09:34

Malostranský hřbitov zve na Májové slavnosti v neděli 26. května ve 14 hodin. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky, vycházka za pověstmi Malostranského hřbitova a hudební program.

Sobota: Praha 11 zve na Rodinnou výzvu. Venkovní hru pro všechny

Včera v 07:56

Rodinná výzva je venkovní hra, ve které se rodinné týmy postaví výzvám rozmanitých pohybových aktivit. Cílem soutěže je zvednout celé Jižní Město, blízké i vzdálené okolí ze židle a podpořit kvalitně strávený společný čas.

Pivo na Ládví: Oslavte první výročí první várky

20. května 2019 v 17:06

V sobotu 24. a v neděli 25. května se v KD Ládví, v pivovaru Cobolis, Burešova 1661/2, v Praze 8 konají oslavy piva. Na návštěvníky čekají dobré pivo, jídlo, muzika, soutěže, přednášky, diskuze i výstava.

Hvězdy ve Hvězdě. Praha 6 zve na hudební open air festival

20. května 2019 v 08:57

Hvězdně obsazený hudební open air festival na Šestce, v magickém prostředí před letohrádkem Hvězda, připravila radnice šesté městské části.

Festival kreativního a logického hraní - Praha 2019

20. května 2019 v 08:36

Přijďte si s celou rodinou stavět, vyrábět, hrát i lámat mozkové závity. Kluci i holky budou stavět obrovské vláčkodráhy a zábavné kuličkové dráhy a otestují stavebnice z převodových koleček. Pokusíte se postavit vesmírná vozítka z magnetické stavebnice, originální stroje či stavby z dřevěných...

Sobota: Jahodobraní na Tyláku

20. května 2019 v 06:32

Na Festival jahodových dobrot a chutí zve Praha 2 v sobotu 25. května na Tylovo náměstí.

Středověké slavnosti v Břevnovském klášteře

20. května 2019 v 05:22

Šestý ročník Středověkých slavností v Břevnovském klášteře se koná v sobotu 25. května v jednom z nejvýznamnějších duchovních středisek země české ve středověku.

Museum skla Portheimka uspělo v prestižní soutěži

18. května 2019 ve 23:26

Druhé místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii „Muzejní počin roku 2018“ obsadilo Museum skla Portheimka. Vyhlášení výsledků „slávy muzeí“ se konalo ve čtvrtek 16. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Neděle: Cyklisté, skejťáci, longboardisté, inlineři, chodci, běžci a vozíčkáři se sejdou na Kampě

18. května 2019 v 10:47

Na Kampu jsou v neděli 19. května zváni cyklisté, skejťáci, longboardisté, inlineři, chodci, běžci nebo vozíčkáři. Všichni, kdo se rádi hýbají, chtějí se zabavit i vyzkoušet něco nového. Již pátý ročník Bezstarostné jízdy má program zdarma pro děti, mládež i celé...

Laserový muž a Český důchodce. Reportážní cesta do podhoubí xenofobie a strachu v DOXu

18. května 2019 v 10:10

Na počátku 90. let terorizoval Stockholm a Uppsalu laserovou puškou. John Ausonius, švédský „laserový muž“, který střílel především na imigranty či jejich potomky. O téměř třicet let později u nás začaly padat na železniční koleje stromy, pokácené českým důchodcem. Jsou to dva zcela různé příběhy,...

Výstavu Zdeňky Čechové najdete v Galerii 9

18. května 2019 v 08:29

Výstavu obrazů a projekcí autorských uměleckých multimediálních děl výtvarnice, režisérky a choreografky Zdeňky Čechové uvidíte v červnu v Galerii 9. Vernisáž výstavy se koná 3. června v 18 hodin.

Další články
Nahoru