dnes
Sobota - zatazeno
0°C
zítra
Neděle - snih
1°C
pozítří
Pondělí - polojasno
3°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Před maturitou. Praha 9 zve na výstavu

Včera v 08:25

Galerie 9 vystavuje od 18. prosince do 10. ledna výtvarné práce žáků Střední odborné školy uměleckořemeslné v Podkovářské ulici.

Známí muzikanti zvou na Vánoční mejdan s Celestou Buckingham

Včera v 07:12

Tradiční vánoční party, spojená se skvělou muzikou v podání známých kapel a muzikantů, se uskuteční v pondělí 17. prosince od 18 hodin ve velkém sále Paláce Akropolis. Akce, která nese název Vánoční mejdan v Akropoli, je letos pojata jako minifestival a je opět na co...

Zahrada. Premiéra k 60. výročí Laterny magiky

Včera v 07:07

Laterna magika uzavírá 60. rok své existence novou premiérou. Příběh Zahrady vychází volně z knihy nestora českého animovaného filmu Jiřího Trnky, především však v ní ožívají vzpomínky tvůrců a interpretů na zahrady jejich vlastního dětství. Vizuálně-taneční inscenace pro celou rodinu využívá...

Koncert na Karlínských farmářských trzích

13. prosince 2018 v 11:47

Na koncert k ukončení podzimní sezóny Karlínských farmářských trhů, který se koná v sobotu 15. prosince na Karlínském náměstí, zve radnice osmé městské části.

Staročeské Vánoce na Kubáni

13. prosince 2018 v 09:44

Tradiční vánoční akce na Kubánském náměstí v Praze 10. Od 10:00 do 13:00 je připraven dobový program, tradiční vánoční zvyky a řemesla, vánoční dílny pro děti.

Lonely horny only v A studiu Rubín již tento pátek

13. prosince 2018 v 08:49

Jak se proměňuje podoba intimity, vnímáním sexu, partnerských vztahů a lásky nejen v závislosti na nových technologií, prozkoumá nová inscenace A studia Rubín. Autoři textu, umělecká šéfka divadla, Dagmar Radová, a režisér, Ondřej Štefaňák, budou scénicky reflektovat podoby současných milostných...

Začínají Vánoce v zookoutku, zvířatům můžete nadělit dárky

12. prosince 2018 v 10:59

V sobotu 15. prosince ve 14 hodin začínají v zookoutku v Malé Chuchli slavnostní Zvířátkové Vánoce. Výjimečně se pro návštěvníky zookoutku otevřou brány do výběhů, aby se mohli na chviličku proměnit v Ježíšky a předat natěšené zvěři malý vánoční dárek.

Tradiční Vánoce v Národopisném muzeu

12. prosince 2018 v 10:59

Národní muzeum zve rodiny s dětmi do Národopisného muzea, kde se v sobotu 15. prosince od 13 do 17 hodin uskuteční další akce z cyklu Aspoň na víkend. Návštěvníci se mohou naladit na vánoční atmosféru prostřednictvím nejrůznějších tradičních aktivit a poslechem cimbálové...

The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely

12. prosince 2018 v 07:44

V domě U Zlatého prstenu začne výstava The Tap Tap v muzeu / Příběh super kapely, která se pro veřejnost otevře dnes a bude k vidění až do 23. března 2019. Netradičně pojatá výstava vypráví příběh kapely – bývalých studentů a žáků Jedličkova ústavu. Muzikanti a kapelník Šimon Ornest jsou ztvárněni...

Kryt na Folimance se letos otevře naposledy

11. prosince 2018 v 08:36

Městská část Praha 2 letos zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. Poslední letošní prohlídka bude 15. prosince.

Neděle: Komentovaná procházka Olšanskými hřbitovy

11. prosince 2018 v 08:06

Další články
Nahoru