dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
17°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
21°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Švédské drama Zářící hvězdy v kině Evald

Včera ve 12:28

Která hvězda září nejvíce? Ta, která stojí nejvýše na obloze, nebo ta, která má krátce před zhasnutím? Aktuální severský filmový čtvrtek přináší švédský příběh třináctileté Jenny, jež se během dospívání musí vyrovnat nejen s vážnou nemocí své matky, ale především také sama se sebou. Jak zareaguje...

Grafickou tvorbu Jiřího Suchého a Jana Homoly najdete v Galerii 1

Včera v 10:19

Pelmel je první společnou výstavou dvou výrazných multimediálních osobností. Kurátorka umění Renáta Mužíková se rozhodla v Galerii 1 propojit na jedné výstavě grafickou tvorbu Jiřího Suchého a Jana Homoly.

321jedem! Hostem bude tanečník a choreograf Marek Zelinka

Včera v 09:54

Po dvouměsíční vynucené pauze se 321jedem! opět vrací. Nikola Orozovič si do dalšího vydání své improvizační talk show 321jedem! pozval hosta Marka Zelinku. Známý tanečník a choreograf se tak ocitne uprostřed nečekaných a hravých situací v originálním formátu, který propojuje talk show a divadelní...

Praha 17: Sochaři Mánesa v Kulturním centru Průhon

28. května 2020 v 16:10

Kulturní centrum Průhon v Praze 17 hostí ojedinělou výstavu členů uměleckého Spolku Mánes. Výstava poskytuje velmi plastický a proměnlivý obraz soudobé výtvarné tvorby v průřezu několika generačních reprezentantů. Má tak neopakovatelnou vypovídací hodnotu živé sondy do současné výtvarné tvorby....

Výstava: Energie obrazu

28. května 2020 ve 12:02

Od 17. června do 8. září najdete v Libeňském zámku výstavu Evy Průšové a Miroslavy Pury.

Muzika v parku nabídne živé letní koncerty

28. května 2020 v 11:34

Známé české kapely zahrají naživo na historickém pódiu v pražských Riegrových sadech. To se po letech dočkalo obnovy a během léta nabídne sérii koncertů v rámci akce Muzika v parku. Diváci budou mít možnost užít si své oblíbené kapely v nádherném prostředí zahrádky pod širým nebem, která se po...

Stanice přírodovědců v Praze 5 zve na Den dětí

28. května 2020 v 08:11

Sobota 31. května bude patřit dětem, od 10 do 16 hodin se ve Stanici přírodovědců v Praze 5 koná Den dětí.

Národní muzeum připomíná české hrdinství

28. května 2020 v 07:49

Před 78 lety byl uskutečněn známý atentát na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit...

Brian Freeman: Klikatá cesta

27. května 2020 v 09:28

Po úspěchu thrillerů Noční pták (2016) a Vnitřní hlas (2018) přichází Brian Freeman s třetí knihou série s detektivem Frostem Eastonem.

Letní kino v Lysolajích začne v červnu

27. května 2020 v 08:57

Letní kino nabídne od června šest filmů.

Romy Hausmannová: Milé dítě

26. května 2020 v 19:15

Thriller, který vymezuje hranice pochopitelného. Mnichovská policie hledá stopy po zmizelé Leně Beckové (23) z Mnichova Heidhausenu. V noci ze středy na čtvrtek byla studentka podle svědeckých výpovědí na párty v městské čtvrti Maxvorstadt asi do páté hodiny ranní. Při cestě domů ještě...

Kouzlo proutěného řemesla najdete v Národopisném muzeu

26. května 2020 v 09:35

Na nové výstavě nazvané Proutěné řemeslo se v Národopisném muzeu od 26. května podrobně seznámíte s pestrými podobami košíkářství a dalšími způsoby práce s přírodními pletivy. Chybět nebude ani pohled do historie tohoto oboru a kurzy pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti...

Další články
Nahoru