dnes
Pondělí - jasno
33°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
26°C
pozítří
Středa - polojasno
28°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Tóny Vinohrad opět rozezní Grébovku

Dnes v 08:51

Tóny Vinohrad 2018, cyklus komorní hudby, který připravuje pro zájemce zdarma radnice druhé městské části, zve na koncerty v druhém pololetí. Poprvé se do Gröbeho vily v Havlíčkových sadech podíváte 12. září, kdy se můžete zaposlouchat do Trumpetového recitálu.

Géniové si nezávidí. Stylový večer

Včera ve 12:19

Harmonia Praga vystoupí na svém prvním poprázdninovém koncertu v rámci cyklu Stylových večerů na Novoměstské radnici 6. září v 19:30. Tématem večera bude obdivný vztah génia romantické hudby, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, k jinému hudebnímu titánu, přednímu představiteli hudebního baroka,...

Na operu do Písecké brány

Včera v 06:41

V Písecké bráně v Praze 6 zazní ty nejkrásnější melodie z českých oper Prodaná nevěsta a Rusalka v podání sboru a sólistů Národního divadla.

Na Open air koncert filmové hudby zve Praha 5

Včera v 06:24

Známé filmové melodie zahraje Pražský filmový orchestr v sobotu 8. září, koncert začíná v 17 hodin v Kinského zahradě, vstup zdarma.

Obrazy plné barev a ženských postav honduraské malířky Leticie Banegas poprvé v Praze

18. srpna 2018 v 07:02

Latin Art Gallery, která již pět let prezentuje to nejlepší z latinskoamerického současného umění, na výstavě s názvem Sny a kořeny představuje práce honduraské malířky Leticie Banegas. Pozoruhodné portréty žen zářící barvami jsou v Latin Art Gallery k vidění do 10. září. Galerie sídlí...

The Plastic People of the Universe oslaví 50. let v Atriu na Žižkově

17. srpna 2018 ve 20:51

Legendární skupina The Plastic People of the Universe – Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvasnička, Johnny Judl jr., David Babka, oslaví 21. srpna ve 20 hodin speciálním komorním koncertem 50 let existence v kapli žižkovského Atria na adrese Čajkovského 12. Koncert pořádá příspěvková...

Praha 1 zpřístupní prohlídku celkem 9 historických míst

17. srpna 2018 v 07:50

Další ročník Dnů evropského dědictví tentokrát proběhne ve dnech 8. a 9. září, kdy se otevřou zajímavé soukromé i veřejné památky, včetně těch, které nebývají běžně přístupné nebo jsou otevřeny jen příležitostně. MČ Praha 1 garantuje v rámci akce zpřístupnění a prohlídku celkem...

Iva Bittová s Čikori zahraje ve Stromovce

16. srpna 2018 v 08:12

Královna české avantgardy, která boří hranice mezi jednotlivými žánry, Iva Bittová a Čikori nahráli jedno z nejlepších alb české alternativně-jazzové scény. V Tiskárně na Vzduchu vám ho zahrají naživo ve středu 29. srpna od 19:30 hodin. Lístky je možné koupit v předprodeji...

Žluté lázně zvou na nedělní rodinný den plný zábavy a chuti

16. srpna 2018 v 07:57

V areálu Žluté lázně v Podolí jsou prázdniny v plném proudu. Léto ve městě zpříjemní už tuto neděli 19. srpna rodinný den. Děti čeká Pirátská výprava Středozemím, rodiče ochutnávky středomořských specialit. Svoje brány otevře den plný zábavy a dobrého jídla...

Národní památník na Vítkově otevírá dvě nové výstavy k výročí okupace

16. srpna 2018 v 07:10

Naše země v letošním roce slaví hned několik významných výročí. Jedním z nich je i výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna roku 1968. Události z této doby se rozhodlo Národní muzeum připomenout dvěma novými výstavami v Národním památníku na Vítkově s názvem Neznámá hrdinka od rozhlasu a...

Jiří Kolář: Úšklebek století

15. srpna 2018 v 09:57

Výstava Jiřího Koláře Úšklebek století se zaměřuje na takový výběr Kolářových prací, který v propojení s jeho básnickým dílem naznačuje, jak neortodoxně dovedl Kolář umělecky formulovat svůj účastný komentář ke světu.

Další články
Nahoru