dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská kulturaVíkendové tipy

V Dorotheu začíná aukční podzim, králem nabídky je Muzikova Hlava v klobouku

Aukční dům Dorotheum rozjíždí podzimní sezónu dražbou, která nabídne téměř 390 výtvarných děl, designových prací a uměleckých předmětů ze skla. První podzimní aukce Dorothea se koná už tuto sobotu 23. září od 14 hodin v pražském hotelu Radisson Blu.
frantisek-muzika-hlava-s-kloboukem-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-1-2-milionu-korun

František Muzika, Hlava s kloboukem

Pomyslným králem nabídky je olej Hlava v klobouku z roku 1930 od jedné z nejvýraznějších postav české imaginativní malby Františka Muziky, dílo jde pod kladívko s vyvolávací cenou 1,2 milionu korun. Dorotheum navazuje na úspěšný projekt věnovaný dílu Františka Muziky v roce 2013 a do zářijové aukce posílá další obraz od tohoto výjimečného autora.

„Hlava v klobouku je překrásnou a sběratelsky mimořádně cennou ukázkou Muzikova pojetí lyrického kubismu, který na konci 20. let a počátkem 30. let minulého století ovládl jeho tvorbu. Právě práce z tohoto období reprezentovaly Muziku na slavné výstavě Poesie 1932 v pražském Mánesu,“ podotýká Michal Šimek, znalec výtvarného umění.

Hlava v klobouku zazářila v roce 1964 na jedné z prvních Muzikových výstav po roce 1948, kdy umělec nemohl veřejně vystavovat. Byla také reprodukována v nejdůležitější autorově monografii zpracované znalcem českého surrealismu Františkem Šmejkalem. Dílo, které dlouhá léta zůstávalo v české soukromé sbírce, se nyní dostává na trh s uměním.

Emocemi a tvůrčí energií nasáklá 60. léta

Z výběru českého poválečného umění upoutá drobnější, ale velmi raritní dílo Kompozice z roku 1961 od slavného českého malíře Zdeňka Sýkory. „Obraz vznikl na přelomu dvou významných tvůrčích etap. Než Sýkora přešel ke geometrickým kompozicím, které se zapsaly do dějin světového výtvarného umění, vytvořil několik abstraktních děl, kde řešil spíše vztah barvy a hmoty. Tento přístup je zachycen právě v námi nabízené Kompozici. Jde o jednu ze dvou známých autorových prací v takto malém formátu z počátku 60. let,“ upozorňuje Michal Šimek. Dražba Kompozice představuje pro sběratele unikátní příležitost, dílo se začne vyvolávat na 300 tisících korun.

Nového majitele bude hledat v dražbě i další výtvarný skvost 60. let 20. století. Pokus o autoportrét mojí přítelkyně od Jiřího Balcara pochází z období autorova největšího tvůrčího rozmachu a lze jej srovnávat s jedněmi z nejkvalitnějších Balcarových obrazů –  díly Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze). Dorotheum jej nabídne za startovních 180 tisíc korun.

Stejně jako odvážně sugestivní plátno Z cyklu Oči z roku 1968 od Josefa Jíry.

josef-jira-z-cyklu-oci-srpnovy-obraz-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-180-tisic-korun

Josef Jíra, plátno Z cyklu Oči z roku

„Tato práce je dosud nejkrásnějším a nejrozměrnějším Jírovým dílem v historii našich aukcí. Nese podnázev Srpnový obraz a zachycuje autorovy pocity z tragických událostí po vpádu sovětských vojsk,“ dodává Michal Šimek.

Pouhé tři roky po Jírově obrazu vznikla práce, která vyniká zcela jiným způsobem. Nově objevený olej Zdeňka Buriána Karbon zachycuje dechberoucí atmosféru pravěkého pralesa. Podobně jako jiné Burianovy ilustrace dobrodružných knih, vytvořené ve spolupráci s uznávaným českým paleontologem Josefem Augustou. Vyvolávací cena této malby je 300 tisíc korun.

zdenek-burian-karbon-vyvolavaci-cena-v-aukci-dorothea-300-tisic-korun

Zdeněk Burian, Karbon

Pestré kolekci děl české krajinářské školy dominuje malířská studie Antonína Slavíčka Polínka z roku 1887 s vyvolávací cenou 800 tisíc korun. Osloví také půvabné oleje Františka Kavána nebo Karla Langera. Zpestřením katalogu jsou práce na papíře od velkých jmen českého umění – Joži Uprky, Bohuslava Reynka, sester Válových či Jiřího Andrleho.

Kuriozity v nabídce designu a nábytku

Dorotheum připravilo několik lahůdek i v segmentu designu. Z počátku 20. století pochází vzácně dochovaný reklamní koberec firmy Ginskey. „Tato společnost byla kdysi jednou z nejvýznamnějších kobercových továren na světě, sídlila v severočeském Jablonci nad Labem a zhotovila největší koberec na světě – o rozloze 326 metrů čtverečních a váze 1230 kg – pro hotel Waldorf Astoria v New Yorku,“ upřesňuje Miroslav Zíka, znalec užitého umění společnosti Dorotheum. Koberec v nabídce Dorothea vtipným způsobem zobrazuje služebnictvo, které si obdivně prohlíží koberec vyrobený v této továrně. Dražit se bude z částky 19 tisíc korun.

V kolekci nábytku upoutá pozornost unikátní pár křesel A60 z produkce firmy Thonet. Křeslo, navržené v roce 1928, má velmi moderní, až minimalistický pravoúhlý design. Takto tvarovaný sedací nábytek z modelové řady A60 je známý pouze ve formě taburetu, lavice a vyplétaného křesla. Pro zájemce v sále bude k mání od vyvolávacích 38 tisíc korun.

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru