Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 13°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V domě Radost sídlí řada startupů, neziskovek i umělců
Pohled na dům Radost od západu. Foto(3x): DR

V domě Radost sídlí řada startupů, neziskovek i umělců

Dům Radost, jedenáctipatrová dominanta dolního Žižkova, díky novým majitelům ožívá. Do multifunkční budovy, kde je kromě bytů, funkcionalistické kavárny, butikového kina, knihkupectví nebo lékařské ordinace i 700 kanceláří, se stále stěhují noví nájemci.

První český mrakodrap, který podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka postavili v roce 1934, byl až do padesátých let sídlem Všeobecného penzijního ústavu. V jeho 700 kancelářích pracovala asi tisícovka úředníků, kteří mohli po práci vyrazit na nákupy, do tančírny anebo třeba k lékaři.

dum-radost-terasa_1-nahled Nemuseli vůbec chodit daleko, vše totiž našli v domě. Stačilo jen výtahem sjet do jiného patra. Na střeše budovy byla navíc sluneční terasa s plochou pro cvičení a dvě křídla s 33 byty, které byly původně služební pro management ústavu.

V padesátých letech se stal dům sídlem ROH a následně odborových svazů a jeho původní vyžití sláblo. Dům se uzavřel sám do sebe, kromě odborářů v něm téměř nikdo jiný nesídlil a spousta lidí se mu vyhýbala.

To se začalo měnit až na začátku roku 2019 s příchodem nových majitelů, Martina Loudy a rodiny Valových. Rozhodli se, že dům znovu oživí, a to i skrze nové nájemníky.

„Z domu se v minulosti stal uzavřený kolos bez dynamiky a funkce pro okolí. To je z našeho pohledu špatně. Dominanta na tak úžasném místě vysloveně láká k tomu, aby se do ní stěhovaly mladé startupy, neziskové organizace anebo skupiny umělců,“ uvádí Martin Louda.

Změnit svět k lepšímu

Dům pod vedením nových majitelů nalákal spoustu zajímavých projektů. Kromě jedinečné funkcionalistické atmosféry a polohy budovy v dolním Žižkově za to můžou podle marketingové manažerky domu Radost Natálie Bilové dvě věci.

„Pro nájemce je velkým lákadlem to, že to v domě žije. Po práci můžou zajít do kina nebo vyjet výtahem na střechu a dát si drink v baru na vyhlídkové terase. Funkcionalistická kavárna ve vstupní hale je pak ideálním místem na neformální schůzky s klienty nebo partnery. Pro větší schůzky si pak mohou pronajmout zasedací místnosti, a přitom neopustit dům – tedy vše mají pod jednou střechou i na ní. Dalším faktorem může být i cena pronájmu, kterou jsme nastavili tak, abychom dali příležitost i novým startupům nebo menším firmám,“ uvádí Natálie Bilová.

Kromě odborů, které stále obývají zhruba čtvrtinu kanceláří v domě, sídlí v Radosti řada startupů. Například HULD, rychle rostoucí firma, která vyvíjí například software pro vesmírné družice, anebo společnost Scrollino, která vyrábí unikátní knihy, ve kterých se nelistuje, ale scrolluje.

Kromě nich v domě sídlí neziskové organizace jako třeba Loono, zabývající se prevencí vážných onemocnění, nebo Prague Pride. V domě má své zázemí několik architektonických studií, vlastní produkční společnost zde rozjíždějí studenti z FAMU, redakci zde má VORTEX media Jirky Krále a své sídlo má v Radosti i JAD productions, kterou založil tanečník Yemi A.D.

V domě sídlí i ateliér Michal Hagara, který tvoří a navrhuje nábytek a interiéry. „Osobně i profesně jsem fascinovaný modernou a funkcionalismem. Vychází z něj jak moje autorská interiérová a nábytková tvorba, tak i obrovská životní inspirace. Dům Radost je klenot prvorepublikového československého funkcionalismu, a když se objevila možnost pronajmout si v něm prostor pro autorský ateliér, hned jsem toho využil,“ vysvětluje Michal Hagara.

dum-radost-vchod-nahled „V té době jsem se rovněž stěhoval do Prahy a náhoda rozhodla, že mám kromě ateliéru v Radosti i byt, což je pro mne dokonalá kombinace, protože to vzdáleně trochu funguje trochu jako slavné Le Corbusierovo Unité d’ Habitation. Jsou dny, kdy se nemůžu vzdalovat a všechny potřeby si vybavím v rámci domu, nikoliv však z nouze, ale rád. Sám na sobě testuji a dokazuji aktuálnost modernistických tezí a velmi si to užívám, protože můžu žít tak trochu v epoše, která už dávno skončila, avšak její ovoce je stále čerstvé a sklízíme ho dodnes,“ dodává Michal Hagara.

„Nájemci jsou různorodí, ale spojuje je jedna věc – chuť měnit svět k lepšímu. I díky tomu je dům Radost místem plným energie a inspirace,“ sděluje Natálie Bilová s tím, že v současné době je v domě zhruba 100 volných kanceláří ze 700.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Teplo a teplá voda pro školy Prahy 13

Včera v 07:01

Teplo a teplou vodu 34 školám a školkám v Praze 13 bude dodávat společnost Veolia.

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Artinii bylo vybráno mezi firmy, které se ve speciální sekci pro startupy zúčastní sedmého ročníku Berlinale European Film Market

26. února 2021 ve 20:12

Bývalý manažer z české pobočky Warner Bros. Radovan Čech byl jmenován do funkce ChiefOperations Officer ve společnosti Artinii. Artinii (www.artinii.com) oznámilo své zařazení mezi 10 inovativních mediálně-technologických startupů, které se zúčastní 7. ročníku evropského filmového trhu...

Další články
Nahoru