dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
V domě Radost sídlí řada startupů, neziskovek i umělců
Pohled na dům Radost od západu. Foto(3x): DR

V domě Radost sídlí řada startupů, neziskovek i umělců

Dům Radost, jedenáctipatrová dominanta dolního Žižkova, díky novým majitelům ožívá. Do multifunkční budovy, kde je kromě bytů, funkcionalistické kavárny, butikového kina, knihkupectví nebo lékařské ordinace i 700 kanceláří, se stále stěhují noví nájemci.

První český mrakodrap, který podle návrhu architektů Karla Honzíka a Josefa Havlíčka postavili v roce 1934, byl až do padesátých let sídlem Všeobecného penzijního ústavu. V jeho 700 kancelářích pracovala asi tisícovka úředníků, kteří mohli po práci vyrazit na nákupy, do tančírny anebo třeba k lékaři.

dum-radost-terasa_1-nahled Nemuseli vůbec chodit daleko, vše totiž našli v domě. Stačilo jen výtahem sjet do jiného patra. Na střeše budovy byla navíc sluneční terasa s plochou pro cvičení a dvě křídla s 33 byty, které byly původně služební pro management ústavu.

V padesátých letech se stal dům sídlem ROH a následně odborových svazů a jeho původní vyžití sláblo. Dům se uzavřel sám do sebe, kromě odborářů v něm téměř nikdo jiný nesídlil a spousta lidí se mu vyhýbala.

To se začalo měnit až na začátku roku 2019 s příchodem nových majitelů, Martina Loudy a rodiny Valových. Rozhodli se, že dům znovu oživí, a to i skrze nové nájemníky.

„Z domu se v minulosti stal uzavřený kolos bez dynamiky a funkce pro okolí. To je z našeho pohledu špatně. Dominanta na tak úžasném místě vysloveně láká k tomu, aby se do ní stěhovaly mladé startupy, neziskové organizace anebo skupiny umělců,“ uvádí Martin Louda.

Změnit svět k lepšímu

Dům pod vedením nových majitelů nalákal spoustu zajímavých projektů. Kromě jedinečné funkcionalistické atmosféry a polohy budovy v dolním Žižkově za to můžou podle marketingové manažerky domu Radost Natálie Bilové dvě věci.

„Pro nájemce je velkým lákadlem to, že to v domě žije. Po práci můžou zajít do kina nebo vyjet výtahem na střechu a dát si drink v baru na vyhlídkové terase. Funkcionalistická kavárna ve vstupní hale je pak ideálním místem na neformální schůzky s klienty nebo partnery. Pro větší schůzky si pak mohou pronajmout zasedací místnosti, a přitom neopustit dům – tedy vše mají pod jednou střechou i na ní. Dalším faktorem může být i cena pronájmu, kterou jsme nastavili tak, abychom dali příležitost i novým startupům nebo menším firmám,“ uvádí Natálie Bilová.

Kromě odborů, které stále obývají zhruba čtvrtinu kanceláří v domě, sídlí v Radosti řada startupů. Například HULD, rychle rostoucí firma, která vyvíjí například software pro vesmírné družice, anebo společnost Scrollino, která vyrábí unikátní knihy, ve kterých se nelistuje, ale scrolluje.

Kromě nich v domě sídlí neziskové organizace jako třeba Loono, zabývající se prevencí vážných onemocnění, nebo Prague Pride. V domě má své zázemí několik architektonických studií, vlastní produkční společnost zde rozjíždějí studenti z FAMU, redakci zde má VORTEX media Jirky Krále a své sídlo má v Radosti i JAD productions, kterou založil tanečník Yemi A.D.

V domě sídlí i ateliér Michal Hagara, který tvoří a navrhuje nábytek a interiéry. „Osobně i profesně jsem fascinovaný modernou a funkcionalismem. Vychází z něj jak moje autorská interiérová a nábytková tvorba, tak i obrovská životní inspirace. Dům Radost je klenot prvorepublikového československého funkcionalismu, a když se objevila možnost pronajmout si v něm prostor pro autorský ateliér, hned jsem toho využil,“ vysvětluje Michal Hagara.

dum-radost-vchod-nahled „V té době jsem se rovněž stěhoval do Prahy a náhoda rozhodla, že mám kromě ateliéru v Radosti i byt, což je pro mne dokonalá kombinace, protože to vzdáleně trochu funguje trochu jako slavné Le Corbusierovo Unité d’ Habitation. Jsou dny, kdy se nemůžu vzdalovat a všechny potřeby si vybavím v rámci domu, nikoliv však z nouze, ale rád. Sám na sobě testuji a dokazuji aktuálnost modernistických tezí a velmi si to užívám, protože můžu žít tak trochu v epoše, která už dávno skončila, avšak její ovoce je stále čerstvé a sklízíme ho dodnes,“ dodává Michal Hagara.

„Nájemci jsou různorodí, ale spojuje je jedna věc – chuť měnit svět k lepšímu. I díky tomu je dům Radost místem plným energie a inspirace,“ sděluje Natálie Bilová s tím, že v současné době je v domě zhruba 100 volných kanceláří ze 700.


Místa sběru použitého oleje z domácností v Praze 9

Včera ve 21:33

Speciálně upravené zelené 120 litrové nádoby na jedlý olej najdou obyvatelé Prahy 9 na deseti místech. Olej se do sběrných nádob ukládá v PET lahvích, skleněné se nesmí používat. Do nádob v žádném případě nepatří minerální oleje, barvy a rozpouštědla.

Praha 15 poslala energii zdravotníkům

28. listopadu 2020 v 09:01

Úředníci a zástupci radnice poslali v úterý 24. listopadu energii zdravotníkům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Praha 4 vaří online

26. listopadu 2020 ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

26. listopadu 2020 v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Další články
Nahoru