Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V Dolních Počernicích a Běchovicích začala stavba kanalizace za 140 milionů korun
Slavnostní zahájení stavby. Foto: MHMP

V Dolních Počernicích a Běchovicích začala stavba kanalizace za 140 milionů korun

V Běchovicích a Dolních Počernicích začala poklepáním základního kamene výstavba kanalizačního sběrače a řadu, které umožní ze zmíněných městských částí odvádět splaškové odpadní vody do pražské Ústřední čistírny odpadních vod. Výstavba celkem 1355 metrů dlouhé kanalizace vyjde magistrát na necelých 140 milionů korun. Stavba potrvá asi dva roky.

Slavnostním poklepem základního kamene byla ve středu zahájena výstavba nového kanalizačního sběrače H2 a řadu H2, které umožní odvádět splaškové odpadní vody na Ústřední čistírnu odpadních vod z městských částí Dolní Počernice a Běchovice.

To přispěje k efektivnějšímu a hospodárnějšímu odvodu odpadních vod do městské kanalizační sítě a zlepšení kvality likvidace odpadních vod v celé oblasti. Celková cena prací je přibližně 140 milionů korun a vybudováno bude 1 355 metrů kanalizačního sběrače.

Z toho bude 640 metrů tvořit otevřený pažený výkop, dalších 715 metrů bude mikrotuneláž. Součástí projektu je výstavba podzemní odlehčovací komory. 

Celá stavba včetně nové cyklostezky a dalších dílčích prací by měla trvat 24 měsíců. Realizaci má na starosti firma Čermák a Hrachovec.

„Rozvoj vodohospodářské infrastruktury je pro Prahu klíčový. Napojení Dolních Počernic a Běchovic na naši centrální kanalizační síť zajistí efektivnější zacházení s tak cenným zdrojem, jako je voda. Jsem přesvědčen, že se jako hlavní město musíme i nadále soustředit na další rozvoj v oblasti likvidace odpadních vod na celém území Prahy,“ řekl k projektu pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).  

Stavba se nachází v nezastavěné oblasti mezi ulicí Nad Rybníkem a areálem ČOV Běchovice, mimo obydlenou část obou městských částí. Kanalizační sběrač a řad budou po dokončení napojeny na stávající kanalizaci v ulici Nad Rybníkem a na kanalizaci navazující na areál ČOV.

V rámci projektu bude zrušena ČOV Běchovice a objekt čerpací stanice v ulici Nad Rybníkem. Po demontáži zařízení a demolici bude terén srovnán a ozeleněn. 

„Běchovice byly dlouhá léta omezovány z důvodu nekapacitní čistírny odpadních vod. Fakticky tak byl podvázán jejich rozvoj. Nebylo možné realizovat větší investice, ať už v rámci developmentu, nebo i občanské vybavenosti. Osobně mě velmi těší, že se neutěšenou situaci naší městské části s hlavním kanalizačním sběračem daří posouvat. S nadějí vyhlížíme okamžik, kdy bude stávající čistírna definitivně zrušena a nám tak zmizí jedna z největších brzd našeho rozvoje,“ uvedl k projektu starosta městské části Praha-Běchovice Ondřej Martan (ODS). 

„Přestože bude stavba trvat dva roky, věříme, že na naše občany nebude mít negativní dopad. Naopak, po jejím dokončení bude odvod splaškových vod – byť dosud přečištěných – veden mimo přírodní památku Počernický rybník gravitačním způsobem přímo do Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Přidanou hodnotou pro naše občany i Pražany bude možnost využívat novou cyklostezku v krásném prostředí podél Rokytky,“ dodal starosta městské části Praha-Dolní Počernice Zbyněk Richter (ODS). 

Vybudována bude také nová obslužní komunikace v přibližné délce jednoho kilometru. Ta bude sloužit jak pro příjezd vozidel zajišťujících údržbu kanalizace, tak na základě požadavku obou městských částí také jako cyklostezka, která propojí stávající síť okolních cyklostezek. Po obou stranách nově vybudované komunikace bude vysázena alej dubu letního. Celkově se bude jednat o 134 sazenic. 

„Část pokládky kanalizačního potrubí bude prováděna v otevřeném paženém výkopu, celkem 640 metrů, a část bezvýkopovou technologií, takzvanou. mikrotuneláží, celkem 715 metrů, při níž jsou roury protlačovány ze startovací jámy do cílové. Cílem tohoto řešení je minimalizace zásahů do horninového prostředí v blízkosti chráněného území Počernického rybníka a eliminace ovlivnění systémů proudění podzemní vody. Tato technologie rovněž vyžaduje menší plochu záborů, je i méně hlučná a produkuje významně méně odpadu,“ uzavřel Milan Pavlič, generální ředitel společnosti Čermák a Hrachovec.


Autor: puc

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru