Dnes Čtvrtek - jasno 12°C
Zítra Pátek - skorojasno 12°C
Čtvrtek 28. 9. 2023
Svátek má Václav, státní svátek
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Dolních Počernicích a Běchovicích začala stavba kanalizace za 140 milionů korun
Slavnostní zahájení stavby. Foto: MHMP

V Dolních Počernicích a Běchovicích začala stavba kanalizace za 140 milionů korun

V Běchovicích a Dolních Počernicích začala poklepáním základního kamene výstavba kanalizačního sběrače a řadu, které umožní ze zmíněných městských částí odvádět splaškové odpadní vody do pražské Ústřední čistírny odpadních vod. Výstavba celkem 1355 metrů dlouhé kanalizace vyjde magistrát na necelých 140 milionů korun. Stavba potrvá asi dva roky.

Slavnostním poklepem základního kamene byla ve středu zahájena výstavba nového kanalizačního sběrače H2 a řadu H2, které umožní odvádět splaškové odpadní vody na Ústřední čistírnu odpadních vod z městských částí Dolní Počernice a Běchovice.

To přispěje k efektivnějšímu a hospodárnějšímu odvodu odpadních vod do městské kanalizační sítě a zlepšení kvality likvidace odpadních vod v celé oblasti. Celková cena prací je přibližně 140 milionů korun a vybudováno bude 1 355 metrů kanalizačního sběrače.

Z toho bude 640 metrů tvořit otevřený pažený výkop, dalších 715 metrů bude mikrotuneláž. Součástí projektu je výstavba podzemní odlehčovací komory. 

Celá stavba včetně nové cyklostezky a dalších dílčích prací by měla trvat 24 měsíců. Realizaci má na starosti firma Čermák a Hrachovec.

„Rozvoj vodohospodářské infrastruktury je pro Prahu klíčový. Napojení Dolních Počernic a Běchovic na naši centrální kanalizační síť zajistí efektivnější zacházení s tak cenným zdrojem, jako je voda. Jsem přesvědčen, že se jako hlavní město musíme i nadále soustředit na další rozvoj v oblasti likvidace odpadních vod na celém území Prahy,“ řekl k projektu pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).  

Stavba se nachází v nezastavěné oblasti mezi ulicí Nad Rybníkem a areálem ČOV Běchovice, mimo obydlenou část obou městských částí. Kanalizační sběrač a řad budou po dokončení napojeny na stávající kanalizaci v ulici Nad Rybníkem a na kanalizaci navazující na areál ČOV.

V rámci projektu bude zrušena ČOV Běchovice a objekt čerpací stanice v ulici Nad Rybníkem. Po demontáži zařízení a demolici bude terén srovnán a ozeleněn. 

„Běchovice byly dlouhá léta omezovány z důvodu nekapacitní čistírny odpadních vod. Fakticky tak byl podvázán jejich rozvoj. Nebylo možné realizovat větší investice, ať už v rámci developmentu, nebo i občanské vybavenosti. Osobně mě velmi těší, že se neutěšenou situaci naší městské části s hlavním kanalizačním sběračem daří posouvat. S nadějí vyhlížíme okamžik, kdy bude stávající čistírna definitivně zrušena a nám tak zmizí jedna z největších brzd našeho rozvoje,“ uvedl k projektu starosta městské části Praha-Běchovice Ondřej Martan (ODS). 

„Přestože bude stavba trvat dva roky, věříme, že na naše občany nebude mít negativní dopad. Naopak, po jejím dokončení bude odvod splaškových vod – byť dosud přečištěných – veden mimo přírodní památku Počernický rybník gravitačním způsobem přímo do Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Přidanou hodnotou pro naše občany i Pražany bude možnost využívat novou cyklostezku v krásném prostředí podél Rokytky,“ dodal starosta městské části Praha-Dolní Počernice Zbyněk Richter (ODS). 

Vybudována bude také nová obslužní komunikace v přibližné délce jednoho kilometru. Ta bude sloužit jak pro příjezd vozidel zajišťujících údržbu kanalizace, tak na základě požadavku obou městských částí také jako cyklostezka, která propojí stávající síť okolních cyklostezek. Po obou stranách nově vybudované komunikace bude vysázena alej dubu letního. Celkově se bude jednat o 134 sazenic. 

„Část pokládky kanalizačního potrubí bude prováděna v otevřeném paženém výkopu, celkem 640 metrů, a část bezvýkopovou technologií, takzvanou. mikrotuneláží, celkem 715 metrů, při níž jsou roury protlačovány ze startovací jámy do cílové. Cílem tohoto řešení je minimalizace zásahů do horninového prostředí v blízkosti chráněného území Počernického rybníka a eliminace ovlivnění systémů proudění podzemní vody. Tato technologie rovněž vyžaduje menší plochu záborů, je i méně hlučná a produkuje významně méně odpadu,“ uzavřel Milan Pavlič, generální ředitel společnosti Čermák a Hrachovec.


Autor: puc

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

Dnes v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

Dnes v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

Dnes v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

Včera ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Praha 1 prodlouží ubytování ukrajinským uprchlíkům

26. září 2023 v 18:03

Radní Prahy 1 v úterý odsouhlasili prodloužení nájmu ubytovacích prostor pro ukrajinské občany, kteří uprchli před ruskou agresí.

Další články
Nahoru