dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
V době výplat si Pražané vymýšlejí přepadení
K výmyslům o přepadení vede často lháře strach z prozrazení vlastního průšvihu. Ilustrační foto: sxc.hu

V době výplat si Pražané vymýšlejí přepadení

„Byl jsem oloupen neznámými muži. Jeden mě brutálně srazil na zem, druhý mi ukradl šest tisíc korun, platební kartu a mobil,“ vyprávěl nedávno mladík libeňským detektivům. Brutální atak se podle něj stal v parku Prosecké skály. Ale nestal, vymyslel si ho. Případů smyšlených přepadení v Praze stoupá, nejvíce jich je zpravidla nahlášeno v období výplat.

Legendou zoufalé oběti se začali kriminalisté okamžitě zabývat a do případu se poměrně rychle začaly vnášet jisté pochybnosti. A tak policisté mladíka znovu vyslechli a měl pravdu jen tehdy, když se ve svých prolhanostech spletl.

„Navíc jsme zjistili, že údajně odcizený telefon byl užíván ještě šest dní po oznámené loupeži. A určitě ho nepoužíval pachatel,“ popisoval Martin Beránek, šéf libeňských detektivů.

Lhář při opakovaném výslechu nakonec kápl božskou. Peníze probendil s přáteli v jistém klubu v centru metropole a peněženku s platebními kartami v opilosti kdesi ztratil. Jediné, co se zakládalo na pravdě, byla rychlá blokace karet. „Bál se hněvu rodičů a tak si přepadení vymyslel,“ uvedl detektiv případ na pravou míru.

Zmíněný příběh se ale řadí k těm nejběžnějším, které může lidská fantazie vytvořit. Mnohem „zábavnější“ jsou od lidí nadaných herectvím či jiným způsobem exhibicionismu.

Je-li navíc kombinovaný smyslem pro vypočítavý kalkul, to už musí policie hodně zpozornět. Protože tito oznamovatelé jsou zprvu velice věrohodní. Své o tom vědí třeba kriminalisté z prvního pražského obvodu.

Politika by prý manželka určitě zabila

„Policejní hlídku zastavil zkrvavený, téměř nahý muž. Ohlásil jí, že byl surově přepaden a oloupen třemi ženami, které využily jeho dočasný hendikep. Měl totiž ruku v sádře, takže se prý nemohl adekvátně bránit,“ uvedl nejmenovaný detektiv.

Oznamovatele zanechaly útočnice jen ve spodním prádle a potrhané košili. „Vypadal opravdu zuboženě, a v centru města jsme podobných případů brutálních cizinek opravdu několik měli,“ pokračoval nejmenovaný detektiv.

Následoval výslech, lékařské ošetření, i šatstvo na zapůjčení se nějaké našlo. Policejní motorizované hlídky začaly pročesávat centrum Prahy. Po útočnicích ani stopy.

„Jeden z kolegů si pak všiml, že v kapse košile má oznamovatel jakýsi pomuchlaný letáček. To blízký nevěstinec na něm nabízel své menu. A nic levného tam zrovna nebylo. Krom toho, že popisovaný způsob přepadení by zvládla snad jen reprezentantka bojových sportů,“ vzpomínal policista.

Podle něj se pak kriminalisté vydali do nevěstince a pravda se pak valila proudem. Nejbrutálnější byl k tamním služebnicím rozkoše totiž sám oznamovatel a ochranka nevěstince s ním pak měla dost práce.

Svršky pak za hostem vyházela na ulici, o které jinak dobře situovaný a prý politicky silně exponovaný muž záměrně nejevil zájem. To aby jeho pozdější falešná výpověď měla reálný základ pro corpus delicti, čili policejně zajištěné důkazy.

„Dotyčný nás neoblafl a byl stíhán za přečin výtržnictví,“ uzavřel dobře informovaný zdroj, s tím, že i tento muž se ke všemu potom přiznal. Jen se to prý nesměla dozvědět jeho manželka – prý by ho za rejdy v nevěstinci dozajista zabila.

Falešný případ stojí policii až patnáct tisíc

Nabízí se tak logická otázka, jaký postih vlastně falešnému oznamovateli hrozí. „Dopouští se přestupku podání křivého vysvětlení, za což může být pokutován. Vzhledem k vzestupu těchto oznámení finanční postih už s největší pravděpodobností udělovat budeme,“ poznamenal Martin Beránek. V jaké výši, to policista ze strategických důvodů neupřesnil.

Pro polici to ale znamená nezanedbatelný problém – falešné oznamky vyšetřovatele připravují o čas a samozřejmě že i policejní práce není zadarmo. Hodiny strávené na „místě činu“, výslechy, opět hodiny práce.

Nemluvě o následných expertízách, zda se loupeže nedopustila například osoba z policejní evidence. Konečný výsledek nula. Náklady na jeden takový případ se podle policejních propočtů odhadují na dvanáct až patnáct tisíc korun.

Podobné situace zažívají policisté téměř ve všech pražských obvodech a zvažují možnost návrhu zákona, aby ten, kdo falešné oznámení podal, nesl pak tíhu veškerých finančních nákladů spojených s prošetřením případu.

Vůbec největší rekord v počtu nahlášených falešných přepadení byl v roce 2010 – v jednom týdnu rovných dvanáct. Děje se tak většinou kolem desátého dne v měsíci. Což je zpravidla termín výplat.


Autor: Petr Štrompf

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Surovost: I takto zle můžete dopadnout, když se rozhodnete v Praze vzbudit spáče. A ještě jsou po vás žádány peníze za čepici!

6. listopadu 2017 v 09:44 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Od srpna pátrají policisté z místního oddělení Zličín po násilníkovi, který ve vestibulu stejnojmenné zastávky metra bezdůvodně napadl jednoho z cestujících. Napadený si při výstupu z vagonu všiml spícího muže na sedačce a zavolal na něj, aby vstával, že souprava je v cílové stanici a dál již...

Další články
Nahoru