Dnes Středa - skorojasno 15°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 20°C
Středa 22. 9. 2021
Svátek má Darina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V době pandemie klesla hygienická morálka, nejvíce u Pražanů. Měli své důvody
Osobní hygienu někteří lidé během pandemie zanedbávali, ukázal průzkum. Foto: Lucie Rychlá

V době pandemie klesla hygienická morálka, nejvíce u Pražanů. Měli své důvody

Koronavirová pandemie přinutila Čechy zůstat doma. Znamenalo to nejen změnu denního rytmu a stravovacích návyků. V domácím prostředí se u většiny projevil i takzvaný pyžamový efekt. Někteří zpohodlněli natolik, že omezili osobní hygienu. Ukázal to průzkum, který v uplynulých týdnech zrealizovala agentura IPSOS

Podle průzkumu se pět procent Čechů v době pandemie mylo méně než obvykle. Nejvýrazněji „hygienická morálka“ poklesla u obyvatel hlavního města.

Osm procent Pražanů přiznalo, že během home office klesla jejich ochota k denní sprše, na Moravě to byla jen tři procenta dotázaných, v Čechách pět procent lidí. Většinou proto, že se stejně s nikým nestýkali, třetina přišla o obvyklý denní rytmus a sport. Každý desátý přiznal, že se mu prostě nechtělo.

Nejvíce hygienu omezili mladí ve věku 18 až 26 let. Každý pátý z nich přiznal, že koronavirová pandemie měla negativní vliv na jejich osobní hygienu. Zatímco pohlaví roli nehrálo, vzdělání už ano. Nejčastěji ve svých návycích polevili lidé se základním vzděláním a vysokoškoláci.

A co nás k tomu vedlo? Nejčastěji jsme sváděli neochotu vlézt do sprchy na společenskou izolaci. Šestačtyřicet procent dotazovaných se přiznalo, že když ten den stejně nemělo v plánu vidět jiné lidi, nemělo dostatečnou motivaci se umýt.

Třetina uvedla jako hlavní důvod ztrátu dřívějšího pravidelného rytmu a 13 procent lidí se přestalo sprchovat, když omezilo své sportovní aktivity, a tedy i pocení. Každý desátý Čech pak přiznal, že během home office prostě zlenivěl.

Podle výsledků průzkumu se s rozvolňováním opatření a postupným návratem do běžného života, docházením do práce a cestami MHD k původnímu stylu osobní hygieny plánuje vrátit 82 procent lidí.

Průzkum realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant research letos v červnu, v on-line dotazníku odpovídalo 1050 respondentů z celého Česka. 


Autor: Lucie Rychlá

Historie modelu Air Jordan 1

17. září 2021 v 06:30

Pokud na světě existuje jeden model tenisky, která si pro sebe ukradla nejvíce pozornosti a slávy v celé sneaker game, je to právě Air Jordan 1. Model Air Jordan 1 proslavil zejména legendární basketbalový hráč Michael Jordan. Jak to tak ale bývá, začátky této tenisky nebyly tak slavné, jak by se...

Originální menu spárované s pivními speciály, Berky vaří ve Fortelu

15. září 2021 ve 21:30

Smíchovská novinka na gastronomické scéně – restaurace Fortel od pivovaru Staropramen – nabídne exkluzivní menu šéfkuchaře Pavla Berkyho. Od 20. září se bude párovat s pivními speciály Smíchovského výběru. Událost vyvrcholí akcí pro širokou veřejnost 30. září, kdy bude Pavel Berky vařit v otevřené...

Pražští studenti zvítězili ve dvou mezinárodních soutěžích

8. září 2021 v 07:16

Studenti pražských středních škol zvítězili ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, Young Artists and Authors Showcase a 2021 Youth Leadership Summit. 

Jóga 50+ na Národní třídě bez rezervace

1. září 2021 v 08:49

Protahovací, rehabilitační a posilovací cvičení pro 50+ se vrací po prázdninách do YOGAME STUDIA na Národní třídu.

Praha 10 startuje osvětovou kampaň na téma zdraví, součástí bude i veletrh

31. srpna 2021 v 10:53

Celé dva měsíce, září a říjen, věnuje Praha 10 osvětě v oblasti zdraví. V rámci kampaně přinese řadu rad a tipů souvisejících se zdravým životním stylem a prevencí různých onemocnění. Iniciativu s názvem Zdravá Praha 10 připravila ve spolupráci s desítkami profesních organizací, součástí bude...

Další články
Nahoru