Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V době pandemie klesla hygienická morálka, nejvíce u Pražanů. Měli své důvody
Osobní hygienu někteří lidé během pandemie zanedbávali, ukázal průzkum. Foto: Lucie Rychlá

V době pandemie klesla hygienická morálka, nejvíce u Pražanů. Měli své důvody

Koronavirová pandemie přinutila Čechy zůstat doma. Znamenalo to nejen změnu denního rytmu a stravovacích návyků. V domácím prostředí se u většiny projevil i takzvaný pyžamový efekt. Někteří zpohodlněli natolik, že omezili osobní hygienu. Ukázal to průzkum, který v uplynulých týdnech zrealizovala agentura IPSOS

Podle průzkumu se pět procent Čechů v době pandemie mylo méně než obvykle. Nejvýrazněji „hygienická morálka“ poklesla u obyvatel hlavního města.

Osm procent Pražanů přiznalo, že během home office klesla jejich ochota k denní sprše, na Moravě to byla jen tři procenta dotázaných, v Čechách pět procent lidí. Většinou proto, že se stejně s nikým nestýkali, třetina přišla o obvyklý denní rytmus a sport. Každý desátý přiznal, že se mu prostě nechtělo.

Nejvíce hygienu omezili mladí ve věku 18 až 26 let. Každý pátý z nich přiznal, že koronavirová pandemie měla negativní vliv na jejich osobní hygienu. Zatímco pohlaví roli nehrálo, vzdělání už ano. Nejčastěji ve svých návycích polevili lidé se základním vzděláním a vysokoškoláci.

A co nás k tomu vedlo? Nejčastěji jsme sváděli neochotu vlézt do sprchy na společenskou izolaci. Šestačtyřicet procent dotazovaných se přiznalo, že když ten den stejně nemělo v plánu vidět jiné lidi, nemělo dostatečnou motivaci se umýt.

Třetina uvedla jako hlavní důvod ztrátu dřívějšího pravidelného rytmu a 13 procent lidí se přestalo sprchovat, když omezilo své sportovní aktivity, a tedy i pocení. Každý desátý Čech pak přiznal, že během home office prostě zlenivěl.

Podle výsledků průzkumu se s rozvolňováním opatření a postupným návratem do běžného života, docházením do práce a cestami MHD k původnímu stylu osobní hygieny plánuje vrátit 82 procent lidí.

Průzkum realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant research letos v červnu, v on-line dotazníku odpovídalo 1050 respondentů z celého Česka. 


Autor: Lucie Rychlá

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru