dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
V době koronavirové přibylo narkomanů v Sherwoodu u hlavního nádraží. Jaké drogy jsou nejčastější?
Aplikace drogy občas probíhá v rušném parku před zraky kolemjdoucích. Foto(2x): P1

V době koronavirové přibylo narkomanů v Sherwoodu u hlavního nádraží. Jaké drogy jsou nejčastější?

Ve Vrchlického sadech u pražského hlavního nádraží se od začátku pandemie nového koronaviru zvýšil počet uživatelů drog. Situaci se podle vedení první městské části podařilo již uklidnit, ale i tak je počet uživatelů v parku, kterému Pražané přezdívají Sherwood, vyšší než před vyhlášením nouzového stavu v první polovině března.

drogy-praha-1-a Veřejná prostranství a parky v okolí hlavního nádraží, Národního muzea či Václavského náměstí patří mezi místa, která velmi často vyhledávají uživatelé drog. Ti se sem stahují z celé metropole, České republiky, ale i ze zahraničí.

Během koronavirové pandemie navíc zejména ve Vrchlického sadech došlo k razantnímu nárůstu jejich počtu, a to ruku v ruce s omezováním provozu pomáhajících organizací.

„Během nouzového stavu výrazně oproti normálu narostl v oblasti Vrchlického sadů počet uživatelů drog, kteří často zároveň patří mezi osoby bez domova. Zaznamenali jsme dokonce skupiny romských uživatelů z různých koutů republiky, kteří zde začali i nocovat,“ popsal starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Podle něj se tuto situaci podařilo zklidnit na přelomu července a srpna, a to ve spolupráci s Policií ČR a s městskou policií, která zde zintenzivnila kontrolu. Počet uživatelů drog je však ve Vrchlického sadech stále vyšší než těsně před nouzovým stavem.

Vrchlického sady patří dlouhodobě k místům, která mají v Praze špatnou pověst v důsledku velkého množství uživatelů drog a lidí bez domova. První městská část ve spolupráci s neziskovými organizacemi i zajišťuje pravidelný sběr a likvidací použitých injekčních stříkaček, čímž je snižováno riziko kontaktu s infikovanou jehlou a následného virového onemocnění.

„Nezisková organizace Progressive, naši pracovníci a městská policie nasbírají kolem 300 použitých injekčních stříkaček týdně. V exponovaných místech zajišťujeme i pravidelný úklid a dezinfekci zasažených prostor. V roce 2016 jsme také v rámci projektu Fixpoint, realizovaného organizací Progressive, instalovali kovové kontejnery, které slouží k bezpečnému odložení použitých stříkaček. Tento projekt realizujeme doposud,“ vysvětlil vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Úřadu MČ Praha 1 a zároveň protidrogový koordinátor radnice Ladislav Varga.

Například od 24. srpna do 8. září zajistil Progressive celkem 417 použitých stříkaček, z toho 259 v kontejnerech a 158 nasbíraných v okolí. Nejčastěji užívanou drogou je podle poznatků městské části konopí, ze stimulancií převažuje pervitin, z drog opiátového typu jde o substituční lék Subutex.


Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

Včera ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

Včera v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

Včera ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

Včera ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

Včera v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru