Dnes Pondělí - prehanky-snih 2°C
Zítra Úterý - prehanky-snih 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V dlažbě Václavského náměstí se našly rozřezané židovské náhrobky, brzy z nich vznikne pomník
Dlažební kostky, které byly vyrobeny z židovských náhrobků. Zdroj foto: Židovská obec v Praze

V dlažbě Václavského náměstí se našly rozřezané židovské náhrobky, brzy z nich vznikne pomník

Dva dny stačily Židovské obci v Praze na to, aby získala peníze na vznik pietního památníku z rozřezaných náhrobků, které tvořily dlažbu v dolní části Václavského náměstí. Lidé po náhrobcích nevědomky šlapali více jak čtvrtstoletí. Památník bude postaven z kostek o váze sedm tun a slavnostně bude odhalen na Žižkově  v září letošního roku. Informovali o tom zástupci obce a crowdfundingové kampaně na Hithitu.

Židovská obec v Praze mnoho let upozorňovala na podezřelý původ dlažby v dolní části Václavského náměstí. Podle jejího předsedy Františka Bányaiho významné indicie naznačovaly, že dlažební kostky, použité za minulého režimu k vydláždění náměstí, jsou vyrobené z rozřezaných hřbitovních náhrobků. „Do ilegálního obchodu s kameny byly na sklonku totality zapojeny i mafiánské skupiny,“ podotkl.

Při archeologickém průzkumu, který předcházel probíhající revitalizaci spodní části Václavského náměstí, se v roce 2020 našly rozřezané náhrobky. A nebylo jich málo. Zatím bylo objeveno na 6 000 kostek o celkové váze sedm tun.

Díky memorandu, které zástupci magistrátu a Technická správa komunikací podepsali s Židovskou obcí, bylo možné obci dlažební kostky z náhrobků vrátit. Židovská obec v Praze nechtěla zbytky nalezených náhrobků nechat ležet někde ve skladu, a proto se rozhodla nechat postavit památník Návrat kamenů, jehož autory budou Lucie a Jaroslav Rónovi.

Žižkovský židovský hřbitov, z něhož zbyl po stavbě Žižkovské věže jen malý kus, si stále udržuje svou tajemnou atmosféru a podivuhodnost. Právě zde, na travnatém palouku mezi vzrostlými stromy, bude památník umístěn.

Památník umělci navrhují jako horizontální kruhovou čočku z 200 dlažebních kostek se zbytky hebrejských i českých nápisů. Od této čočky se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky.

„Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele. Projekt realizace již běží a slavnostní odhalení pomníku proběhne letos 7. září,“ uvedl Bányai.


Autor: Jan Puci

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Praha 13 rozšířila ZŠ Mezi Školami o dvě třídy

25. ledna 2023 ve 22:44

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami v Praze 13 vznikly dvě nové třídy pro zhruba 40 předškoláků. Radnice z nevyužitých prostor vytvořila moderní třídy i zázemí, na stavební úpravy dala deset milionů korun. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie...

Praha 1 by měla ze Sberbanky získat zpět téměř všechny peníze

25. ledna 2023 ve 22:10

Radnice Prahy 1 je na dobré cestě získat zpět 93 až 100 procent finančních prostředků, které měla před válkou na Ukrajině uloženy ve Sberbank CZ. Informovali o tom zástupci vedení první městské části.

Další články
Nahoru