Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Divoké Šárce zazní po roční pauze opera, tentokrát Dvořákova Rusalka
Předloni rozezněla Divokou Šárku opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, představení nepřálo počasí. Foto: Jaroslav Tatek

V Divoké Šárce zazní po roční pauze opera, tentokrát Dvořákova Rusalka

Po roční pauze, způsobené pandemií covidu-19, se v pražské Divoké Šárce opět rozezní operní árie. Letos se bude hrát romantická pohádková opera Rusalka Antonína Dvořáka. Představení se uskuteční v sobotu 4. září od 14:00 a vstup na něj je zdarma. ČTK to dnes sdělil mluvčí šesté městské části Jiří Hannich.

„Klenot české opery jsme letos zvolili s ohledem na letošní 180. výročí narození jejího autora Antonína Dvořáka," uvedl místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN), v jehož gesci je kultura.

V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Rusalku na open air vystoupení podle informací na webu akce ztvární Dana Burešová, princem bude stejně jako v roce 2015 Aleš Briscein. Vodníkovu árii zazpívá Luděk Vele a jako ježibaba stejně jako před šesti lety v rámci akce Opera v Šárce vystoupí Kateřina Jakovcová.

Roli cizí kněžny zazpívá Kateřina Hebelková. Režie představení se ujaly Jana Divišová a Renée Nachtigallová. Orchestr povede dirigent Jan Chalupecký.

Akce zvaná Opera v Šárce se v pražském přírodním divadle uskuteční pošestnácté. Loni se v pražské přírodní rezervaci kvůli koronavirové pandemii nehrálo. Na programu měla být opera Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni, která se v Divoké Šárce hrála i v roce 2019.

Od roku 2005, kdy se píše novodobá historie šáreckého divadla, mohli diváci v přírodních kulisách zhlédnout mimo jiné opery Dvě vdovy, Prodaná nevěsta nebo Čert a Káča. Dvořákova Rusalka se hrála v letech 2007, 2008 a 2015.

Autorem libreta opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Opera byla dokončena v roce 1900. Poprvé se hrála 31. března 1901 v Národním divadle, kdy titulní roli ztvárnila Růžena Maturová.

K nejznámějším áriím této opery patří Rusalčino sólo Měsíčku na nebi hlubokém, vodníkova árie Ubohá Rusalko bledá, árie ježibaby Čury mury fuk a princova Vidino divná, přesladká.

Akce je podle Hannicha součástí oslav vzniku šesté městské části. Dne 4. září 1920 vešel v platnost zákon, kterým se osm z deseti katastrálních území dnešní Prahy 6 stalo součástí obce se společným názvem Hlavní město Praha.

Den, kdy se obce Břevnov, Bubeneč, Dejvice, Střešovice, Liboc, Sedlec, Vokovice a Veleslavín spojily do jednoho celku, tak Praha 6 vnímá jako symbolické datum svého vzniku. V rámci Dne Prahy 6 se každoročně konají kulturní a sportovní akce.


Autor: ČTK

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Dvojka plná chutí zve dnes na vepřové hody

19. března 2022 v 09:09

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Baťůžek dětem z Ukrajiny

10. března 2022 v 07:13

Na trhu na Kulaťáku v sobotu 12. března poprvé představí Praha 6 novou aktivitu na podporu Ukrajiny, která bude pomáhat uprchlíkům na území městské části.

Dyzajn market Jaro 2022

9. března 2022 v 09:35

Dyzajn market Jaro se koná 12. a 13. března, oba dny od 10 do 18 hodin na Výstavišti Praha. Vstup je zdarma a bez bariér. Na trhu autorské tvorby potkáte 180+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských umělců. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a...

Dvojka plná chutí: Vepřové hody

8. března 2022 v 11:00

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Komentovaná procházka Prahou 6: Od Vojenské nemocnice k zmizelé břevnovské návsi

8. března 2022 v 08:04

Březnová vycházka Prahy 6 v neděli 20. března začne historií výstavby vojenské nemocnice a podél jejího areálu se vydáte do Tallichovy ulice. Terasové domy, vystavěné v 70. letech 20. století, podle návrhu architekta Vlastimila Mulače, byly ve své době obývány většinou prominentními osobami...

Zábradlí pro Ukrajinu!

4. března 2022 v 18:52

Divadlo Na zábradlí pořádá v sobotu 5. března benefiční akci na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině. Během odpoledne zde bude probíhat kulturní program i materiální sbírka, součástí akce bude také vernisáž výstavy ukrajinských umělců.

Další články
Nahoru