dnes
Pondělí - obcasny-dest
5°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražská kultura

V Divadle Kolowrat poprvé vystoupí Pražský improvizační orchestr

Hudební nepředpojatost a otevřenost – to jsou hlavní atributy improvizačního tělesa Pražský improvizační orchestr (PIO). V sobotu 26. dubna od 20 hodin v Divadle Kolowrat vystoupí toto jedinečné uskupení se speciálními hosty, Birgit Ulher a Gregory Büttnerem z Hamburku.

Inovativní těleso, mezi jehož hráči najdeme i významného skladatele Petera Grahama, rozvíjí především myšlenky naprosté tvůrčí svobody a volného proudu hudebního vyjádření. Výjimečnost ať už zcela volné či dirigované improvizace a její vyhledávanost dokládají mimo jiné spolupráce s hráči mezinárodního formátu, jakými jsou např. Kyle Bruckmann (US), Chris Heenan (DE), Alex Pliousnine (RUS) nebo Susanna Gartmayer (AUT).

„PIO jsme založili s Georgem Cremaschim v roce 2012, přičemž jsme se nechali inspirovat např. Globe Unity Orchestra nebo Sun Ra Arkestra, ve kterých je pojem orchestr chápán nekonvenčními způsoby. Zaměřujeme se na řízenou i volnou improvizaci a interpretaci otevřených a grafických partitur,“ vyjadřuje se o souboru jeho spoluzakladatel Petr Vrba.

Hudba PIO umožní nahlédnout do míst, kde se tvůrčí svoboda stává zároveň vzrušující nejistotou i radostí z nepředpokládaného vývoje. V Divadle Kolowrat se představí vůbec poprvé.


České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru