dnes
Středa - zatazeno
10°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
12°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
9°C
V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké
Stanice metra Karlovo náměstí. I zde jsou vylepšená hlášení pro zrakově postižené. Foto: archiv

V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké

Vylepšená akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově 9 stanic pražského metra – Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum (linka C), Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická.  Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků, testuje. V tomto týdnu navštíví pracovníci SONS například stanice metra Jinonice a Radlická.

Akustický majáček je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje název lokality / adresu a co se za ní skrývá – nad vchodem do metra název stanice, vstup do vestibulu, eskalátor jedoucí dolů či nahoru … Nevidomý vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem (VPN).

„Eskalátor jede dolů,“ ozve se například a zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje. Většina stanic metra je již zvukovými majáčky opatřena, na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se dle možností doplňují. Doposud nejsou majáčky například ve stanici Křižíkova.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká, hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětlil vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již na vstupu doví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. V jiných místech při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane.


Mezi Výtoní a Sídlištěm Modřany nepojedou tramvaje

Včera v 09:10

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v neděli 24. února od 5 do 18 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Výtoň – Sídliště Modřany.

Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí: V sobotu nepojedou tramvaje

18. února 2019 ve 14:46

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v sobotu 23. února od 8 do 20 hodin k přerušení provozu tramvají v úsecích Lazarská – Karlovo náměstí a Lazarská – Jiráskovo náměstí, v uvedeném směru.

Mapa přístupnosti nově pomůže s vyhledáváním parkovacích stání pro držitele ZTP

17. února 2019 v 06:45

Mapa přístupnosti usnadňuje život nejen osobám se sníženou schopností pohybu, ale i seniorům nebo maminkám s kočárky už od roku 2016. V současné době lze v mapě dohledat podrobné informace o bezbariérové přístupnosti více než 1100 budov a veřejných prostranství na území hl. města Prahy, které jsou...

BESIP: Co dělat při jízdě v protisměru? Hlavně se neotáčejte!

16. února 2019 v 09:00

Dvě rychle po sobě jdoucí nehody na dálnicích D5 a D10 v posledních dvou dnech upoutaly opět pozornost k nehodám způsobeným auty v protisměru. BESIP radí: zastavte na krajnici, opusťte vůz a zavolejte policii. V žádném případě se na dálnici autem neotáčejte.

Na Českobrodské bude omezena doprava

15. února 2019 v 07:20

Od pondělí 18. února bude pokračovat rekonstrukce Českobrodské ulice. Práce na 300 metrů dlouhém úseku komunikace a jejím okolí ve středu Běchovic, které si vyžádají nezbytná dopravní opatření, potrvají do konce června. 

Bubenečský tunel bude v sobotu uzavřen

11. února 2019 v 16:36

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel uzavřen od soboty 16. února od 23 hodin do neděle 17. února do 5 hodin.

V Černokostelecké a Saratovské ulici bude omezen provoz

9. února 2019 v 08:00

Od 11. do 17. února bude částečně omezen provoz na Černokostelecké a Saratovské ulici. Důvodem je přeložka kabelů.

Další články
Nahoru