dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké
Stanice metra Karlovo náměstí. I zde jsou vylepšená hlášení pro zrakově postižené. Foto: archiv

V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké

Vylepšená akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově 9 stanic pražského metra – Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum (linka C), Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická.  Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků, testuje. V tomto týdnu navštíví pracovníci SONS například stanice metra Jinonice a Radlická.

Akustický majáček je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje název lokality / adresu a co se za ní skrývá – nad vchodem do metra název stanice, vstup do vestibulu, eskalátor jedoucí dolů či nahoru … Nevidomý vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem (VPN).

„Eskalátor jede dolů,“ ozve se například a zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje. Většina stanic metra je již zvukovými majáčky opatřena, na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se dle možností doplňují. Doposud nejsou majáčky například ve stanici Křižíkova.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká, hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětlil vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již na vstupu doví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. V jiných místech při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane.


Bubenečským tunelem neprojedete

Včera v 07:02

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude uzavřen Bubenečský tunel od 16. listopadu od 23 hodin do 17. listopadu do 5 hodin.

V ulicích Pánkova a Jeremiášova dojde k omezení provozu

Včera v 06:24

Technická správa komunikací provede výměnu povrchu vozovky, bude položen nový povrch s obnovou vodorovného dopravního značení. 

Dopravní opatření na Táborské

13. listopadu 2019 v 18:32

Od 18. do 24. listopadu bude omezen provoz na Táborské ulici v Praze 4. Důvodem je rekonstrukce kanalizace.

Feřtekova ulice a obratiště autobusů projdou opravou

12. listopadu 2019 v 10:18

Od pondělí 18. listopadu do 5. prosince provede Technická správa komunikací souvislou údržbu vozovky Feřtekova v úseku od křižovatky s ulicí Cafourkova za přechod pro chodce, který se nachází za obratištěm autobusů v ulici Feřtekova včetně samotného obratiště.

Nový kruhový objezd v Praze 14

12. listopadu 2019 v 07:06

Na křižovatce ulic Za Černým mostem a Cíglerova byla vybudována malá okružní křižovatka kvůli zvýšení bezpečnosti a podpory plynulosti dopravy v oblasti Hutí.

Na Zbraslavi přes Strakonickou vyroste nový most, původní bude zbourán

11. listopadu 2019 v 07:53

V pondělí 11. listopadu zahájí Technická správa komunikací přípravné práce na demolici mostu přes Strakonickou ulici na Zbraslavi, který vede k ulicím K Výtopně a Za Opusem.

Začne další oprava části Ocelkovy ulice

11. listopadu 2019 v 07:00

V pondělí 11. listopadu zahájí Technická správa komunikací opravu další části ulice Ocelkova (MČ Praha 14) v úseku mezi ulicí Skorkovská a účelovou komunikací NN 4143 v délce 285 m. Oprava potrvá necelý měsíc do 8. prosince. 

Částečná uzavírka Kutnohorské ulice potrvá do 13. prosince

11. listopadu 2019 v 06:30

Od úterý 12. listopadu dojde k částečné uzavírce Kutnohorské ulice v úseku mezi Europarkem (od ulice Ústřední) a Dolními Měcholupy z důvodu výměny povrchu komunikace. Bude rovněž prováděna oprava povrchu v celém křižovatkovém prostoru Černokostelecká x Kutnohorská x Ústřední. Uzavírka bude...

Dopravní omezení na ulici Milady Horákové

10. listopadu 2019 ve 21:57

Od 11. listopadu do 1. prosince bude omezen provoz na komunikaci Milady Horákové v úseku od rampy Tunelového komplexu Blanka k ulici U Sparty. Důvodem je výstavba světelně řízené křižovatky. 

Další články
Nahoru