dnes
Úterý - polojasno
9°C
zítra
Středa - obcasny-dest
6°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké
Stanice metra Karlovo náměstí. I zde jsou vylepšená hlášení pro zrakově postižené. Foto: archiv

V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké

Vylepšená akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově 9 stanic pražského metra – Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum (linka C), Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická.  Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků, testuje. V tomto týdnu navštíví pracovníci SONS například stanice metra Jinonice a Radlická.

Akustický majáček je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje název lokality / adresu a co se za ní skrývá – nad vchodem do metra název stanice, vstup do vestibulu, eskalátor jedoucí dolů či nahoru … Nevidomý vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem (VPN).

„Eskalátor jede dolů,“ ozve se například a zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje. Většina stanic metra je již zvukovými majáčky opatřena, na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se dle možností doplňují. Doposud nejsou majáčky například ve stanici Křižíkova.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká, hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětlil vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již na vstupu doví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. V jiných místech při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane.


Ve čtvrtek v noci bude uzavřen Bubenečský tunel

Dnes v 09:46

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů TKB bude Bubenečský tunel uzavřen od 20. února od 23 hodin do 21. února do 5 hodin.

Od pondělí začne oprava Poděbradské

Dnes v 07:08

V pondělí 24. února začne Technická správa komunikací s opravami vozovky v Poděbradské ulici v 535 metrů dlouhém úseku Čerpadlová – Podkovářská. Oprava bude probíhat pouze ve směru z centra a potrvá do května.

Kolem stavby bytového domu Jurkovičkova jsou uzavřeny cesty

15. února 2020 v 10:32

V ulicích Stříbrského a Jurkovičova v Praze 11 jsou dočasně uzavřeny komunikace v okolí stavby bytového domu.

Dopravní omezení na Vršovické a Otakarově

14. února 2020 v 07:22

V souvislosti s pokračující rekonstrukcí železničních mostů přes ulice Vršovická a Otakarova v rámci optimalizace traťového úseku Praha Hostivař – Praha hl. nádraží budou od 16. února zavedena v několika etapách další dopravní opatření.

Dopravní omezení Na Strži

6. února 2020 v 19:42

Od pondělí 10. února do 6. března 2020 bude omezen provoz na ulici Na Strži v Praze 4 v úseku ulic Budějovická a 5. května, kde bude uzavřen pravý jízdní pruh ve směru do Nuslí. 

Další články
Nahoru