dnes
Pátek - prehanky-dest
27°C
zítra
Sobota - prehanky-dest
19°C
pozítří
Neděle - zatazeno
15°C
V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké
Stanice metra Karlovo náměstí. I zde jsou vylepšená hlášení pro zrakově postižené. Foto: archiv

V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké

Vylepšená akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově 9 stanic pražského metra – Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum (linka C), Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická.  Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků, testuje. V tomto týdnu navštíví pracovníci SONS například stanice metra Jinonice a Radlická.

Akustický majáček je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje název lokality / adresu a co se za ní skrývá – nad vchodem do metra název stanice, vstup do vestibulu, eskalátor jedoucí dolů či nahoru … Nevidomý vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem (VPN).

„Eskalátor jede dolů,“ ozve se například a zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje. Většina stanic metra je již zvukovými majáčky opatřena, na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se dle možností doplňují. Doposud nejsou majáčky například ve stanici Křižíkova.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká, hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětlil vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již na vstupu doví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. V jiných místech při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane.


Praha 6: Uzavření křižovatek v Sestupné ulici

Včera v 07:15

Na základě iniciativy Prahy 6 bude v rámci programu BESIP provedena stavební úprava křižovatek V Domcích x Sestupná a Sestupná x U Hvězdy.

Úplné noční uzavření Letenského tunelu

23. dubna 2019 ve 13:37

Od dnešního dne do 27. dubna bude vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin Letenský tunel z důvodu údržby technologie a mytí tunelu uzavřen.

V Chodovské ulici je omezena doprava

23. dubna 2019 ve 12:20

Od dnešního dne do 14. června bude plynárenská společnost provádět stavební úpravy páteřního plynovodu v Chodovské ulici.

Na parkovišti P+R v Letňanech plaťte za parkovné prostřednictvím aplikace Moje Praha

19. dubna 2019 ve 22:27

Řidičkám a řidičům, kteří využívají parkoviště P+R v Letňanech, se usnadní parkování, jelikož mohou od nynějška pro snadné a rychlé placení za parkovné využít mobilní aplikaci Moje Praha. Parkovné tak jde jednoduše zaplatit přímo z auta a díky aplikaci mít všechny údaje o parkování pod...

Omezení dopravy na nábřeží Kpt. Jaroše – Dukelských hrdinů

19. dubna 2019 v 07:10

Od 19. do 30. dubna budou v souvislosti s výměnou kolejových oblouků tramvajové trati na křižovatce nábřeží Kapitána Jaroše a ulice Dukelských hrdinů zavedena následující dopravní opatření.

Zavedení zón placeného stání, výstavba garážového stání. Praha 13 zve na veřejné projednání

17. dubna 2019 v 09:28

Veřejné projednání se koná ve středu 24. dubna od 17 hodin v obřadní síni radnice na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru