dnes
Pondělí - jasno
25°C
zítra
Úterý - jasno
31°C
pozítří
Středa - skorojasno
35°C
V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké
Stanice metra Karlovo náměstí. I zde jsou vylepšená hlášení pro zrakově postižené. Foto: archiv

V devíti stanicích metra jsou testována vylepšená hlášení pro nevidomé a slabozraké

Vylepšená akustická hlášení usnadňující orientaci a samostatný pohyb nevidomým a slabozrakým má nově 9 stanic pražského metra – Jinonice, Radlická, Hlavní nádraží, Muzeum (linka C), Vyšehrad, Karlovo náměstí, Kobylisy, Prosek a Budějovická.  Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem nyní funkčnost nových, takzvaných akustických majáčků, testuje. V tomto týdnu navštíví pracovníci SONS například stanice metra Jinonice a Radlická.

Akustický majáček je zařízení, které nahraným hlasem nevidomému sděluje název lokality / adresu a co se za ní skrývá – nad vchodem do metra název stanice, vstup do vestibulu, eskalátor jedoucí dolů či nahoru … Nevidomý vstupující do metra hlášení aktivuje speciálním dálkovým ovladačem (VPN).

„Eskalátor jede dolů,“ ozve se například a zrakově postižený cestující se tak lépe orientuje. Většina stanic metra je již zvukovými majáčky opatřena, na některých místech sice ještě chybí, ale průběžně se dle možností doplňují. Doposud nejsou majáčky například ve stanici Křižíkova.

„Ve stanicích, kde už nějaký majáček byl, jsme také upřesňovali a upravovali fráze, tedy to, co majáček říká, hlášení teď poskytují nevidomým více informací,“ vysvětlil vedoucí Metodického centra odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých František Brašna.

Například na stanici metra Muzeum se zrakově postižený cestující již na vstupu doví informaci o tom, jakým směrem jezdí soupravy metra z pravé i levé části nástupiště. V jiných místech při odchodu ze stanice je zase ve frázi doplněno hlášení označující vestibul a vysvětlí, na kterou ulici nebo náměstí se z něj zrakově postižený dostane.


Dopravní opatření v souvislosti s akcí ČEZ Handy Kvadriatlon

21. června 2019 v 10:18

V sobotu 22. června se ve Žlutých lázních koná sportovní akce „ČEZ Handy Kvadriatlon 2019“, jejíž součástí je i cyklistický závod. Ten si vyžádá v době od 12 do 17 hodin uzavření části Podolského nábřeží ve směru z centra, a to v úseku ulic Vodárenská – Dvorecké...

V červenci bude uzavřen tunel Mrázovka

21. června 2019 v 07:46

Od 1. července do 5. července vždy v noci od 23 hodin do 5 hodin bude uzavřena západní tunelová trouba (směr Zlíchov) a druhá trouba bude jednosměrná s původním směrem provozu

Nové parkoviště u metra nádraží Holešovice

21. června 2019 v 06:51

Praha v předstihu otevře část nově budovaného sdruženého parkoviště v Jankovcově ulici. Z poloviny bude areál sloužit jako parkoviště pro veřejnost s kapacitou 83 parkovacích míst včetně míst pro nabíjení elektromobilů. 

Sobota - neděle: uzavření Tunelového komplexu Blanka

20. června 2019 ve 20:49

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie tunelů bude probíhat úplná noční uzávěra Tunelového komplexu Blanka od soboty 22. 6. 2019 od 23:00 hodin do neděle 23. 6. 2019 do 5 hodin.

Sobota: Dopravní opatření v souvislosti s vyjížďkou skútrů

20. června 2019 ve 20:16

V sobotu 22. června se koná v rámci akce Pragovespa vyjížďka skútrů po komunikacích v Praze 1, 2, 5, 6 a 8. V době od 10 do cca 13 hodin je povolena postupná uzavírka komunikací na trase vyjížďky.

Primátorská ulice bude uzavřena z důvodu rekonstrukce kanalizace

17. června 2019 v 15:48

Primátorská ulice bude uzavřena od 18. července do 30. září.

Dámská jízda na motocyklech

14. června 2019 v 10:39

V sobotu 15. června se od 11:00 do cca 12:00 hodin uskuteční dámská jízda na motocyklech po komunikacích v Praze 1, 2, 4 a 5. 

Další články
Nahoru