dnes
Úterý - jasno
5°C
zítra
Středa - prehanky-dest
6°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
6°C
V Cihelné bráně můžete díky 3D modelu Prahy zažít fascinující příběh proměn metropole
Cihelná brána, kterou se dostanete do Vyšehradu ze severu. Foto: archiv

V Cihelné bráně můžete díky 3D modelu Prahy zažít fascinující příběh proměn metropole

Vyšehrad má novou stálou výstavu představující vlastní proměny této národní kulturní památky a vývoj pražského opevnění. Expozice v Cihelné bráně je postavena na audiovizuální projekci dobových rekonstrukcí, obrazů, fotografií a plánů. Tyto obrazové materiály dále komunikují s interaktivním 3D modelem současné Prahy. Prostor bývalé strážnice, vedle vstupu do kasemat, byl zrekonstruován podle architektonického návrhu H3T Architekti.

V listopadu se uskuteční tři doprovodné vycházky, zaměřené na jednotlivá období stavebně-historického vývoje Vyšehradu a prezentující tak tři jeho zcela odlišné tváře (Vyšehrad coby bájné místo a královský hrad, Vyšehrad coby samostatné město a Vyšehrad coby barokní pevnost). Vycházky povede architekt Petr Kučera a budou probíhat 15., 22. a 29. 11. od 14 hodin na Vyšehradě. Sraz v Cihelné bráně, která je v severní části Vyšehradu. Dostanete s k ní z jihu ulicí V pevnosti, ze severu ulicí Vratislavova.

„Naším cílem bylo vytvořit srozumitelný a poutavý příběh o proměnách Vyšehradu. Vyšehrad však vždy reagoval na vývoj města pod ním, a proto sledujeme především souvislosti mezi rozvojem Prahy, jednotlivých pražských měst a jejich opevnění," říká kurátorka expozice Kristýna Cihlářová.

Tvůrci výstavy přišli s originální koncepcí expozice, která je založena na možnosti propojování současnosti a minulosti pomocí jednotlivých projekcí, například vymezení pražských měst a jejich opevnění, přímo na soudobý model Prahy.

„Výhodou 3D modelu Prahy je, že návštěvník na modelu vidí, kudy asi vedly staré zemské stezky, podél kterých se formovalo osídlení pražské kotliny, srůstající postupně v jednotlivá města, a zároveň kudy vedly určité části středověkých či barokních hradeb, a jak se proměňoval Vyšehrad v běhu staletí," doplňuje Ondřej Šefců, ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v hlavním městě Praze.

Od 13. listopadu 2014 ke stávající expozici přibude nová projekce mapující proměny pražských bran. „K vidění budou dobové veduty, historické a současné fotografie, které mapují stavební vývoj jednotlivých městských bran a zároveň ukazují, jak vypadají současná místa, kde brány dříve stávaly. To vše za pomoci 3D modelu, na kterém se bude ukazovat pražské opevnění i konkrétní pozice městských bran v dnešním městském organismu,“ říká autor prezentace, architekt Petr Kučera.

Nový 3D model Prahy na Vyšehradě

Ojedinělý 3D model Prahy by kurátorka Kristýna Cihlářová ráda oživovala pomocí projekcí i v budoucnosti. „Prezentace o pražských hradbách a bránách je pouze začátek. Současný model Prahy nabízí nebývalé možnosti, jak poutavým a názorným způsobem ukázat jakékoli téma, které se týká stavebně-historického a urbanistického rozvoje Prahy a Vyšehradu. Náš model a expozice v Cihelné bráně je v tomto ohledu unikátní a nemá v Praze obdoby.“


Film Festival Indie-India v kině Pilotů

Dnes v 10:33

První ročník přehlídky nezávislého indického filmu nabídne během dvou dnů čtyři snímky, které si můžete vychutnat spolu s typickým indickým jídlem a čajem.

Praha 11: Jednání Komise pro životní prostředí

Včera v 09:58

Jednání Komise pro životní prostředí RMČ Prahy 11 pro životní prostředí je veřejné a koná se v pondělí 24. února od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova (č. dv. 119), Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Praha 15: Změna ve vyplácení dávek sociální péče

16. února 2020 ve 21:22

Praha 15 informuje, že Úřad práce je z ÚMČ Praha 15, Boloňská ulice 478/1 přestěhován na Úřad práce Praha 10, Vršovická 1429/68, Praha 10 Vršovice.

Další články
Nahoru