Dnes Pondělí - polojasno 2°C
Zítra Úterý - snih 1°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku
Ilustrační foto: archiv

V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku

Sedmadvacetileté ženě s transplantovanou dělohou se na konci srpna na Gynekologicko-porodnické klinice motolské nemocnice narodil  zdravý chlapeček.

Dítě se narodilo císařským řezem, a to ve 35. týdnu těhotenství. „Maminka i novorozenec s porodní váhou 2740 gramů jsou zhruba dva týdny po porodu v pořádku,“ uvedla mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením Romana Chmela a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením docenta Jiřího Froňka. V Česku jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu.

Transplantovaná děloha byla pacientce ponechána pro možnost případného druhého těhotenství.

Transplantace dělohy patří mezi nejmladší transplantace mezi orgány. Díky transplantaci od živé dárkyně se narodilo první zdravé dítě v roce 2013 a bylo ze Švédska. Během šesti let přibylo dalších deset dětí.


Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru