dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku
Ilustrační foto: archiv

V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku

Sedmadvacetileté ženě s transplantovanou dělohou se na konci srpna na Gynekologicko-porodnické klinice motolské nemocnice narodil  zdravý chlapeček.

Dítě se narodilo císařským řezem, a to ve 35. týdnu těhotenství. „Maminka i novorozenec s porodní váhou 2740 gramů jsou zhruba dva týdny po porodu v pořádku,“ uvedla mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením Romana Chmela a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením docenta Jiřího Froňka. V Česku jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu.

Transplantovaná děloha byla pacientce ponechána pro možnost případného druhého těhotenství.

Transplantace dělohy patří mezi nejmladší transplantace mezi orgány. Díky transplantaci od živé dárkyně se narodilo první zdravé dítě v roce 2013 a bylo ze Švédska. Během šesti let přibylo dalších deset dětí.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

Včera v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

19. října 2019 v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru