dnes
Úterý - skorojasno
27°C
zítra
Středa - polojasno
29°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
30°C
V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku
Ilustrační foto: archiv

V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku

Sedmadvacetileté ženě s transplantovanou dělohou se na konci srpna na Gynekologicko-porodnické klinice motolské nemocnice narodil  zdravý chlapeček.

Dítě se narodilo císařským řezem, a to ve 35. týdnu těhotenství. „Maminka i novorozenec s porodní váhou 2740 gramů jsou zhruba dva týdny po porodu v pořádku,“ uvedla mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením Romana Chmela a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením docenta Jiřího Froňka. V Česku jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu.

Transplantovaná děloha byla pacientce ponechána pro možnost případného druhého těhotenství.

Transplantace dělohy patří mezi nejmladší transplantace mezi orgány. Díky transplantaci od živé dárkyně se narodilo první zdravé dítě v roce 2013 a bylo ze Švédska. Během šesti let přibylo dalších deset dětí.


Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

Včera v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

Včera v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

Včera ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Odměna za práci v okrskových volebních komisích Prahy 5

7. srpna 2020 ve 22:53

Volby do Senátu Parlamentu ČR se konají 2. a 3. října 2020. Úřad městské části Praha 5 zajišťuje volby do Senátu za volební obvod č. 21.

Další články
Nahoru