dnes
Středa - oblacno
10°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
13°C
V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku
Ilustrační foto: archiv

V Česku se poprvé narodilo dítě z transplantované dělohy, maminka i chlapeček jsou v pořádku

Sedmadvacetileté ženě s transplantovanou dělohou se na konci srpna na Gynekologicko-porodnické klinice motolské nemocnice narodil  zdravý chlapeček.

Dítě se narodilo císařským řezem, a to ve 35. týdnu těhotenství. „Maminka i novorozenec s porodní váhou 2740 gramů jsou zhruba dva týdny po porodu v pořádku,“ uvedla mluvčí motolské nemocnice Hana Frydrychová.

Završilo se tak úsilí speciálně vytvořeného týmu FN Motol pod vedením Romana Chmela a Institutu klinické a experimentální medicíny pod vedením docenta Jiřího Froňka. V Česku jde o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu.

Transplantovaná děloha byla pacientce ponechána pro možnost případného druhého těhotenství.

Transplantace dělohy patří mezi nejmladší transplantace mezi orgány. Díky transplantaci od živé dárkyně se narodilo první zdravé dítě v roce 2013 a bylo ze Švédska. Během šesti let přibylo dalších deset dětí.


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Včera v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Další články
Nahoru