Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 8°C
Středa 6. 11. 2024
Svátek má Liběna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
V Česku mohou mít žloutenku desítky tisíc lidí z nerizikové populace, tvrdí hepatolog Urbánek
prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., přednosta Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha a místopředseda České hepatologické společnosti. Foto: se souhlasem pana Urbánka

V Česku mohou mít žloutenku desítky tisíc lidí z nerizikové populace, tvrdí hepatolog Urbánek

Pan Petr a paní Táňa zažili šok. Při absolvování předoperačního vyšetření se zjistilo, že jsou nakaženi žloutenkou typu C. Přitom oba padesátníci žijí spořádaný život. Možná nákaza? Transfúzí krve podanou během zákroku před více než třiceti lety, kdy nemoc nebyla ještě známá. Dnes je hepatitida C spojena hlavně s uživateli drog a s promiskuitním chováním, ale odhaduje se, že je v Česku infikováno až 50 000 osob z běžné populace neužívající drogy. Většina o své nemoci ale vůbec netuší. Pokud se ovšem onemocnění neodhalí včas, může těžce poškodit játra. Na setkání s novináři to řekl Petr Urbánek, přednosta Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN Praha a místopředseda České hepatologické společnosti ČLS JEP.

Žloutenka typu C (chronická virová hepatitida C, pozn. aut.), způsobená virem hepatitidy C (HCV), představuje podle Urbánka významnou globální zdravotní hrozbu. „Odhaduje se, že celosvětově trpí tímto onemocněním přibližně 71 milionů lidí, s ročním nárůstem nových infekcí o 1,75 milionu a úmrtností kolem 400 000 lidí ročně. Ale výskyt není to jediné, v čem je toto onemocnění zrádné. Obtížná je jeho diagnostika a v rozvojových zemích i léčba,“ řekl Urbánek.

„Mezi cíle Světové zdravotnické organizace patří do roku 2030 snížit počet nově nakažených o 90 procent a počet zemřelých o 65 procent. Naopak je třeba zvýšit nejen počet diagnostikovaných na 90 procent, ale i léčbu chronicky nemocných na 80 procent. Bohužel ne vždy platí, že diagnostikovaný pacient je zároveň i léčený a vyléčený pacient,“ pokračoval Urbánek.

Virus hepatitidy typu C byl objeven v roce 1989, testování anti-HCV protilátek probíhá od roku 1992. Proti onemocnění neexistuje očkování. Jeho příznaky mohou být nespecifické a velmi mírné až do doby závažného jaterního poškození.

„Statistiky prozrazují, že je u nás ročně objeveno zhruba 800 až 1000 nových případů žloutenky C. V roce 2023 bylo ovšem hlášeno rekordních 1300 osob, což lze vysvětlit návratem pacientů k lékařům až po odeznění pandemie kovidu i narůstajícím počtem reinfekcí mezi osobami ve vysoce rizikové populaci,“ podotkl profesor Urbánek.

Záludností onemocnění hepatitidou C je tedy fakt, že nemá žádné specifické symptomy. „Drtivá většina infikovaných žloutenkou typu C nemá o své nákaze ponětí, protože je bezpříznaková. Onemocnění trvá desítky let a projevuje se pouze kolísavými jaterními testy. Nicméně i ty mohou být mnoho let zcela normální,“ vysvětlil Jan Šperl, zástupce přednosty pro výzkum a výuku na Klinice hepatogastroenterologie v IKEM.

„Jestliže se onemocnění nebude léčit, může těžce poškodit játra. Proto doporučujeme všem, kteří dostali transfúzi krve před rokem 1992, nechat se otestovat. Nicméně otestovat by se měli i ti, kteří se v mládí dopustili nějakého rizikového chování s možností přenosu infekce,“ pokračoval.

Mezi rizikové faktory přenosu hepatitidy typu C se řadí nejen transfuze nebo orgánové transplantace před rokem 1992, ale také pouze jednorázová nitrožilní aplikace drog, tetování, sexuální promiskuita, či vertikální přenos z matky na dítě.

„Přestože máme žloutenku typu C zafixovanou především coby nemoc intravenózních uživatelů drog, epidemiologická studie odhaduje, že je u nás nakaženo pětkrát tolik osob běžné populace oproti nitrožilním uživatelům drog. A to je velmi vysoké číslo,“ zmínil docent Šperl.

Nicméně plošné testování všech dospělých osob není v současnosti u nás proveditelné. Testování je vyhláškami ministerstva zdravotnictví nařízeno pouze v těchto skupinách: vybraní zdravotníci dle rizika, dárci krve a orgánů a partneři plánující umělou fertilizaci. Veškerá další doporučení k testování HCV byla dosud jen doporučeními odborných společností a jejich dodržování nelze vynucovat.

Podmínkou pro úspěšné vyhledávání infikovaných osob je spolupráce praktických i odborných lékařů při testování HCV infekce. „Snažíme se, aby bylo testování zakotveno v daných bodech systému poskytování zdravotní péče tak, aby to bylo na všech zúčastněných nezávislé. Testováni by měli být pacienti s opakovaně abnormálními jaterní testy v rámci hledání příčiny jejich jaterního onemocnění a mělo by být provedeno i v případě nepatrného zvýšení. Testováni by také měli být pacienti, u nichž lze v anamnéze vystopovat rizikový faktor přenosu HCV infekce a pacienti trpící jinou chorobou spojenou s rizikem přenosu HCV infekce, například kohorta definovaná rokem narození (1975–1995), diabetici 2. typu apod. A to i v případě, že mají jaterní testy prozatím v normě,“ sdělil profesor Urbánek.

Testování na virus probíhá jednoduše. Z krve se zjišťuje přítomnost protilátek, které naznačují, zda došlo k infekci, ale neukazují, jak dlouho onemocnění trvá. K potvrzení aktivní infekce je třeba podstoupit několik dalších bezbolestných vyšetření, aby se potvrdila přítomnost viru v krvi a zjistila míra poškození jater. Léčení probíhá pomocí orálně podávaných léků.

„Za více než 30 let od objevu viru se léčba žloutenky C zcela zásadně posunula. V roce 1991 bylo vyléčeno pouze 6 procent pacientů, dnes se jedná o téměř stoprocentní úspěšnost. V současnosti je léčba krátká a vysoce účinná a bez nežádoucích účinků. Pomáhají tablety – přímo působící antivirotika,“ dodal Urbánek.

Pokud u vás existuje byť jen malé podezření na nákazu žloutenkou C, můžete se podle Urbánka objednat na testy na pracovišti patřící mezi centra léčby virové hepatitidy C. Jsou dvojí odbornosti – „infekce“ a „gastroenterologie a hepatologie“ – je jich 25 po celém Česku a jsou regionálně dostupná.


Autor: Karel Netolický

Růžový říjen v DBK

22. října 2024 v 06:21

Ve středu 23. října proběhne od 10 do 18 hodin v Obchodním centru DBK na Budějovické preventivní akce Růžový říjen, která je zaměřena na prevenci rakoviny prsu. Přímo na místě nabízí jedinečnou příležitost naučit se, jak správně provádět samovyšetření prsu pomocí simulátorů. Tato jednoduchá...

Vánoční balíčky z Klieru pomohou i s vlasovou péčí v chladném počasí

21. října 2024 v 07:01

I když se to nezdá, Vánoce už jsou za rohem. A protože předvánoční období bývá hektické, šetřete svůj čas a energii. Pořiďte pohodlně dárky, kterými pod stromečkem potěšíte každého!

Praha 4: Oblečte si puntíky

19. října 2024 ve 12:19

Praha 4 zve veřejnost ke společné podpoře Puntíkového dne. Ten se koná u příležitosti Světového dne psoriázy, který připadá na 29. října a jeho cílem je podpora lidí s lupénkou. Akce se koná v parku Na Pankráci 24. října od 10 do 11:30 hodin.

Praha 1: Kavárna pro rodiče

18. října 2024 ve 12:49

Setkání na téma Stres v našem životě a strategie jeho zvládání se uskuteční 22. října od 17:30 hodin v Informačním centru strategie a participace na adrese Dušní 7/13, Praha 1.

Další články
Nahoru