Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 25. 2. 2021
Svátek má Liliana
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Byznys

V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných subjektů však buď zanikla, nebo je v likvidaci či insolvenčním řízení. Návrat k běžnému podnikání se podařil pouze necelému tisíci bývalých nespolehlivých plátců DPH. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Z téměř 24 tisíc existujících firem a podnikatelů, kteří byli v průběhu posledních sedmi let, kdy tento institut funguje, zařazeni do registru nespolehlivých plátců DPH, jich na tomto seznamu zůstalo necelých 6 tisíc. Zbývajících více než 18 tisíc subjektů ukončilo registraci k DPH a je nyní vedeno mezi tzv. nespolehlivými osobami.

„Institut nespolehlivé osoby byl zaveden v roce 2017 s cílem rozlišit v rámci firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě odváděli DPH, ty, kteří mají stále povinnost DPH odvádět, a ty, kteří už tuto povinnost nemají. Většinou proto, že jejich roční obrat klesl pod hranici jednoho milionu korun,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých firem. Pokud by se obrat nespolehlivých osob opět zvýšil a nastala u nich znovu povinnost přihlásit se k platbě daně z přidané hodnoty, budou automaticky zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH.

Rizika obchodování s nespolehlivými plátci DPH a nespolehlivými osobami
Obchodování s nespolehlivými plátci může přinášet společnostem řadu rizik. Kromě toho, že můžou být vyzvány k doplacení daně za své obchodní partnery, existuje také velká šance, že se jejich partner ocitne v insolvenci nebo bude čelit exekucím.

„Když se podíváme na nespolehlivé plátce a nespolehlivé osoby jako celek, zjistíme, že více než 7 tisíc, tedy celá čtvrtina z nich, čelila v posledních sedmi letech exekuci. Celá desetina těchto subjektů (2 600) skončila v insolvenčním řízení. Pokud tedy všechna rizika sečteme, jsou nespolehliví plátci velmi rizikovými obchodními partnery,“ říká Cikler.

Rizikové faktory: sídlo na virtuální adrese či trvalé bydliště statutára na městském úřadě
Mezi rizikové faktory, které zvyšují šance na to, že může být konkrétní společnost v budoucnosti zařazena mezi nespolehlivé plátce DPH, patří například to, že sídlí na virtuální adrese nebo že její statutární zástupce má bydliště na městském úřadě.

„Bydliště statutárního zástupce na městském úřadě patří obecně mezi velmi rizikové faktory. U takových společností nejenže existuje mnohem větší riziko, že nebudou řádně odvádět DPH, ale častěji u nich hrozí například insolvence či exekuce,“ říká Jan Cikler. Ze všech nespolehlivých plátců DPH jich statutárního zástupce s bydlištěm na úřadě měla nebo má téměř čtvrtina. Mezi všemi společnostmi v České republice jsou přitom pouze nižší jednotky procent firem s takovými statutárními zástupci.

U nespolehlivých plátců DPH je také početná skupina subjektů se sídlem na virtuální adrese. Sídlo na virtuální adrese má v České republice každá osmá společnost, ale zároveň každý třetí nespolehlivý plátce DPH.

„Z našich dřívějších analýz vyplývá, že mezi tzv. virtuálními adresami existují výrazné rozdíly. Na některých virtuálních adresách sídlí pouze zdravé firmy a nevyskytují se zde žádné výrazné problémy, zatímco na některých virtuálních adresách třetina firem neplatí DPH a pětina je v exekuci. Společnosti by si proto měly v rámci předběžné obezřetnosti své obchodní partnery se sídlem na virtuální adrese prověřovat pečlivěji,“ upozorňuje Cikler.

Počet nových nespolehlivých plátců DPH se už třetím rokem snižuje, letos může být nejnižší od roku 2014
Počet nových nespolehlivých plátců DPH dosáhl vrcholu v roce 2017, během kterého jich přibylo téměř 5,5 tisíce. Od té doby se počet nových nespolehlivých plátců postupně snižuje.

„V letošním roce bylo i v důsledku propadu během jarních měsíců na seznam nespolehlivých plátců DPH zapsáno pouze 2 600 subjektů. Je tak pravděpodobné, že celkový počet nových nespolehlivých plátců se bude pohybovat kolem hranice 3,5 tisíce nebo pod ní. To by znamenalo nejnižší počet od roku 2014, tedy za dobu uplatňování přísnějších pravidel posuzování nespolehlivých plátců DPH,“ říká Jan Cikler s tím, že počet nespolehlivých plátců DPH začal výrazněji narůstat až od roku 2015, kdy byla uplatněna tato přísnější pravidla. Nová pravidla například výrazně snížila limit nedoplatku DPH, po jehož překročení je společnost zařazena do registru, z 10 milionů na půl milionu a umožnila na registr zařadit také nekontaktní společnosti a společnosti, které uvádějí nepravdivé informace o svém skutečném sídle.Podnikatelé se podělí o zkušenosti z koronakrize

12. února 2021 v 09:39

Šest panelistů z řad podnikatelů a živnostníků bude hovořit o tom, co jim aktuální koronavirová krize dala a vzala. Diskuzí na toto téma startuje Praha 10 svá Desítková fóra. Účastníci a zástupci radnice se propojí prostřednictvím videokonference, živý přenos bude městská část vysílat na svém...

V lednu přerušilo podnikání o polovinu víc živnostníků než v roce 2020

11. února 2021 ve 20:02

První měsíc nového roku je z pohledu počtu nově přerušených živností dlouhodobě nejsilnější. Leden 2021 překonal všechny dosavadní rekordy. Podnikatelské aktivity pozastavilo 25 534 OSVČ, což je o 50 % víc než vloni. „To je důsledkem trýznivé situace na trhu a nejistých vyhlídek do budoucnosti,“...

Vzniklo Sdružení českých firem venkovní reklamy, kritizuje vyhlášku o regulaci reklamy

11. února 2021 v 18:56

Nově vznikající Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR) si klade za cíl hájit zájmy podnikatelů působících v oblasti venkovní reklamy. V současné době zastupuje 95 % menších firem dlouhodobě působících v tomto odvětví. Předsedou sdružení se stal Josef...

Radnice Prahy 13 odpustí podnikatelům poplatky z ubytování

8. února 2021 v 18:46

Vedení Prahy 13 si je plně vědomo složité situace podnikatelů v oblasti ubytování, a tak od února nebudou muset hradit tyto poplatky.

Retro Music Television loni zaznamenalo nárůst podílu na trhu, hudební stanici se hodně dařilo v Praze

28. ledna 2021 ve 13:55

Retro Music Television potvrdila v roce 2020 už počtvrté vzestupný trend v oblíbenosti a dominanci ve specifickém segmentu hudebních televizních stanic. Dařilo se jí obzvláště v hlavním městě. V segmentu hudebních stanic a v cílové skupině Praha 15–69 let, zaujala podíl na sledovanosti 74,54 %....

Veolia Energie ČR získala certifikát protikorupčního managementu

27. ledna 2021 v 15:26

Společnost Veolia Energie ČR úspěšně prošla certifikačním auditem protikorupčního managementu AbMS ISO 37001. Stala se tak druhou firmou v České republice, která tento certifikát získala prostřednictvím certifikační autority Bureau Veritas. První společností, která certifikát získala, byly Pražské...

V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii České republiky

26. ledna 2021 v 18:08

V roce 2020 zaniklo v České republice 16 111 obchodních společností, což je o 353 více než v předešlém roce a také nejvíce v historii. Zároveň vzniklo 27 228 společností, což je nejnižší počet za posledních 6 let. 

Další články
Nahoru