Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Byznys

V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných subjektů však buď zanikla, nebo je v likvidaci či insolvenčním řízení. Návrat k běžnému podnikání se podařil pouze necelému tisíci bývalých nespolehlivých plátců DPH. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Z téměř 24 tisíc existujících firem a podnikatelů, kteří byli v průběhu posledních sedmi let, kdy tento institut funguje, zařazeni do registru nespolehlivých plátců DPH, jich na tomto seznamu zůstalo necelých 6 tisíc. Zbývajících více než 18 tisíc subjektů ukončilo registraci k DPH a je nyní vedeno mezi tzv. nespolehlivými osobami.

„Institut nespolehlivé osoby byl zaveden v roce 2017 s cílem rozlišit v rámci firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě odváděli DPH, ty, kteří mají stále povinnost DPH odvádět, a ty, kteří už tuto povinnost nemají. Většinou proto, že jejich roční obrat klesl pod hranici jednoho milionu korun,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých firem. Pokud by se obrat nespolehlivých osob opět zvýšil a nastala u nich znovu povinnost přihlásit se k platbě daně z přidané hodnoty, budou automaticky zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH.

Rizika obchodování s nespolehlivými plátci DPH a nespolehlivými osobami
Obchodování s nespolehlivými plátci může přinášet společnostem řadu rizik. Kromě toho, že můžou být vyzvány k doplacení daně za své obchodní partnery, existuje také velká šance, že se jejich partner ocitne v insolvenci nebo bude čelit exekucím.

„Když se podíváme na nespolehlivé plátce a nespolehlivé osoby jako celek, zjistíme, že více než 7 tisíc, tedy celá čtvrtina z nich, čelila v posledních sedmi letech exekuci. Celá desetina těchto subjektů (2 600) skončila v insolvenčním řízení. Pokud tedy všechna rizika sečteme, jsou nespolehliví plátci velmi rizikovými obchodními partnery,“ říká Cikler.

Rizikové faktory: sídlo na virtuální adrese či trvalé bydliště statutára na městském úřadě
Mezi rizikové faktory, které zvyšují šance na to, že může být konkrétní společnost v budoucnosti zařazena mezi nespolehlivé plátce DPH, patří například to, že sídlí na virtuální adrese nebo že její statutární zástupce má bydliště na městském úřadě.

„Bydliště statutárního zástupce na městském úřadě patří obecně mezi velmi rizikové faktory. U takových společností nejenže existuje mnohem větší riziko, že nebudou řádně odvádět DPH, ale častěji u nich hrozí například insolvence či exekuce,“ říká Jan Cikler. Ze všech nespolehlivých plátců DPH jich statutárního zástupce s bydlištěm na úřadě měla nebo má téměř čtvrtina. Mezi všemi společnostmi v České republice jsou přitom pouze nižší jednotky procent firem s takovými statutárními zástupci.

U nespolehlivých plátců DPH je také početná skupina subjektů se sídlem na virtuální adrese. Sídlo na virtuální adrese má v České republice každá osmá společnost, ale zároveň každý třetí nespolehlivý plátce DPH.

„Z našich dřívějších analýz vyplývá, že mezi tzv. virtuálními adresami existují výrazné rozdíly. Na některých virtuálních adresách sídlí pouze zdravé firmy a nevyskytují se zde žádné výrazné problémy, zatímco na některých virtuálních adresách třetina firem neplatí DPH a pětina je v exekuci. Společnosti by si proto měly v rámci předběžné obezřetnosti své obchodní partnery se sídlem na virtuální adrese prověřovat pečlivěji,“ upozorňuje Cikler.

Počet nových nespolehlivých plátců DPH se už třetím rokem snižuje, letos může být nejnižší od roku 2014
Počet nových nespolehlivých plátců DPH dosáhl vrcholu v roce 2017, během kterého jich přibylo téměř 5,5 tisíce. Od té doby se počet nových nespolehlivých plátců postupně snižuje.

„V letošním roce bylo i v důsledku propadu během jarních měsíců na seznam nespolehlivých plátců DPH zapsáno pouze 2 600 subjektů. Je tak pravděpodobné, že celkový počet nových nespolehlivých plátců se bude pohybovat kolem hranice 3,5 tisíce nebo pod ní. To by znamenalo nejnižší počet od roku 2014, tedy za dobu uplatňování přísnějších pravidel posuzování nespolehlivých plátců DPH,“ říká Jan Cikler s tím, že počet nespolehlivých plátců DPH začal výrazněji narůstat až od roku 2015, kdy byla uplatněna tato přísnější pravidla. Nová pravidla například výrazně snížila limit nedoplatku DPH, po jehož překročení je společnost zařazena do registru, z 10 milionů na půl milionu a umožnila na registr zařadit také nekontaktní společnosti a společnosti, které uvádějí nepravdivé informace o svém skutečném sídle.Autor: TZ, red

Konference ve Slovanském domě se zaměřila na digitalizaci a kryptoměny

24. května 2022 v 11:44

Jaký vliv a dopady má digitalizace na vzdělání, životní prostředí a platební systémy? Světoví experti a osobnosti na oblasti informačních technologií, bankovnictví i umění o tématu diskutovali na prestižní mezinárodní konferenci o digitalizaci a kryptoměnách – Platon Life Global Digital Ecosystem...

V dubnu vzniklo 2256 společností, nejméně od září loňského roku

24. května 2022 v 10:34

V dubnu vzniklo v České republice 2 256 obchodních společností, což je o 329 méně než v březnu a zároveň nejméně od září minulého roku. Zároveň v dubnu zaniklo 990 společností, o 123 méně než v březnu a nejméně od října 2017. V Česku tak minulý měsíc přibylo 1 266 obchodních společností. Vyplývá...

Mezinárodní agentura Effectivity otevřela pobočku v Česku, do Prahy chce exportovat slovenské mozky

19. května 2022 ve 13:02

Slovenská mezinárodní agentura Effectivity (EFFE) otevřela své zastoupení v České republice. Jedná se tak o další kancelář mimo domovskou základnu, která bude vystupovat pod jménem EFFE Prague.     

Tesco spustilo kampaň pro Online nákupy

14. května 2022 ve 13:04

Tesco spustilo novou kampaň „Nenechte se opít…“. Vzhledem k situaci na trhu s potravinami je smyslem kampaně Tesca zaměřit se na ceny u online nákupů formou srovnání cen s konkurenčním Rohlíkem. Výsledkem srovnávacích nákupů je úspora, kterou Tesco zákazníkům přináší u 37 produktů(1) ze...

Pražská strojírna uzavírá rok se ziskem

5. května 2022 v 08:09

Dceřiná společnost Dopravního podniku hlavního města Prahy Pražská strojírna zveřejnila hospodářské výsledky za rok 2021. Komplikovaný rok sužovaný covidovými restrikcemi a nárůsty cen uzavřela s hospodářským výsledkem 43,6 mil. korun před zdaněním. 

Projekt Prahy 1 Corrency odstartoval, občané i podnikatelé se mohou nadále registrovat

4. května 2022 v 11:10

Radnice první městské části zahájila vlastní realizaci projektu Corrency, jehož cílem je podpořit jednotlivé živnostenské provozovny na území Prahy 1 a zároveň posílit koupěschopnost zdejších občanů. Dobrou zprávou je také to, že občané i živnostníci a podnikatelé, kteří to dosud nestihli, se...

V prvním kvartálu začalo podnikat 20 111 živnostníků. Téměř stejný počet ale podnikání ukončil

3. května 2022 v 10:39

Za první tři měsíce letošního roku prostřednictvím živnostenského oprávnění začalo podnikat 20 111 osob, což je o desetinu víc než ve stejném období roku 2021. Celkový počet podnikatelů – fyzických osob v ČR se ale zvýšil jen o 427 na 2 179 683. Aktuální přehled zveřejnila poradenská společnost...

Další články
Nahoru