Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V červnu začne rekonstrukce obchodního domu Máj, potrvá rok a půl
OD Máj čeká zásadní rekonstrukce. Foto: Jan Puci

V červnu začne rekonstrukce obchodního domu Máj, potrvá rok a půl

V červnu začne rekonstrukce obchodního domu Máj na pražské Národní třídě. Přestavba, která by měla zachovat vzhled budovy a obnovit některé vnitřní prvky, potrvá asi rok a půl a bude stát přes miliardu korun. Od 16. května bude Máj uzavřen pro veřejnost. ČTK o tom informovali zástupci developerské společnosti Amádeus Real, které obchodní dům patří. Firma uvedla, že má pravomocné stavební povolení.

Dřívější plány na přestavbu Máje, který je kulturní památkou, před dvěma lety kritizoval Klub Za starou Prahu. Tehdy uvedl, že navrhované úpravy by zásadně změnily tvar budovy a památku nepřípustně deformovaly. Developer nyní uvádí, že po dohodě s památkáři zachová vzhled budovy a obnoví například obnažené stropní podhledy v jednotlivých patrech.

Rekonstrukce začne 50 let od zahájení stavby obchodního domu v roce 1972 a potrvá asi rok a půl. Pro veřejnost by se měl znovu otevřít na konci příštího roku.

„Celé přízemí a první patro se uzavřou k 30. dubnu a od 1. května tak již nebude možné vejít do OD Máj z Národní třídy a projít pasáží. Do 15. května budou ještě zpřístupněny obchodní prostory Teska. Počínaje 16. květnem budou uzavřeny všechny vchody do obchodního domu," řekl Václav Klán mladší z Amádeus Real.

Vyklízecí práce podle něj potrvají asi tři týdny a pak si budovu převezme zhotovitel stavby, kterého developerská firma nyní vybírá.

Firma Amádeus Real, kterou vlastní pražská rodina Klánů, uvedla, že na návrhu přestavby Máje spolupracovala s původními autory, architekty Martinem Rajnišem a Johnem Eislerem. Projekt podle developera zohlednil podněty i dalších odborníků na památkovou péči a urbanismus.

„Myslíme si, že jeho finální podoba po modernizaci dobře skloubila naši původní ideu, ale zároveň je i pozitivním krokem vpřed. Zakonzervovat celý stav na úrovni o 50 let zpět prostě nejde. Věříme, že se bude veřejnosti po otevření líbit," uvedl architekt Rajniš.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílač Karel Hubáček.

Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo Ministerstvo kultury dům kulturní památkou.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru