Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V centru si rachejtli bez hrozby velké pokuty už neodpálíte. Kde v Praze ještě platí zákaz?
Zbytky po zábavní pyrotechnice v centru Prahy. Tento obrázek bychom už letos vidět neměli, jaká ale bude realita, se teprve ukáže. Foto: Jan Puci

V centru si rachejtli bez hrozby velké pokuty už neodpálíte. Kde v Praze ještě platí zákaz?

Letošní silvestr bude už druhými oslavami příchodu nového roku, při kterých bude platit novela vyhlášky, která se týká zákazu používání pyrotechniky. Jelikož se stále ještě jedná o legislativní novinku, stojí za to si připomenout, jaká pravidla od loňského prosince platí. Prolistovali jsme proto „Obecně závaznou vyhláškou o používání pyrotechnických výrobků v hlavním městě Praze." 

Od přelomu tisíciletí platila vyhláška, která sice zakazovala pyrotechniku prakticky na celém území hlavního města, nicméně v určitě dny platila výjimka za zákazu, a to včetně 31. prosince a 1. ledna.

Petardy, dělbuchy a další pyrotechniku bylo možné na přelomu roku odpalovat prakticky kdekoli beztrestně. To platilo i po novele původní vyhlášky z roku 1999, kterou provedlo vedení Prahy pod vedením primátorky Adriany Krnáčové v roce 2017.

Současné vedení metropole však přijalo další novelu vyhlášky, která začala platit loni 1. prosince. Z veřejně přístupného dokumentu je patrné, že byly zrušeny výjimky, takže i poslední a první den v roce platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

Dále se nesmí nic odpalovat na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoo Praha v Troji, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Omezení se nevztahuje se na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. „Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí. Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla podle něj přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.

„Smysl úpravy používání pyrotechniky vidím v posílení bezpečnosti obyvatel a slavících lidí v centru, k ochraně volně žijících živočichů a ptactva, domácích mazlíčků a v neposlední řadě lidí, kteří potřebují klid. Ať už jsou třeba v nemocnicích, nebo v domovech pro seniory,“ dodal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

V parcích a na náplavkách po metropoli jsou navíc umístěny informační cedule a Praha připomíná vyhlášku i kampaní, kterou je možné vidět v ulicích a různých médiích. 

Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Porušení zákazu podléhá také trestu, kdy je ve správním řízení možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 korun, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 korun.


Autor: Jan Puci

Poslední květnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:02

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Bulharský víkend v Praze 14

Včera v 16:15

Ochutnejte výtečné jídlo, typické pití, vyzkoušejte národní tanec, užijte si energickou hudbu a po dobrém jídle třeba film.

Jaká bude bobová dráha? Praha 9 zve na setkání nad mapou

Včera ve 12:54

Další ze setkání s obyvateli devítky nad mapou Prahy 9, tentokrát na téma jak zkvalitnit parter bobové dráhy a přilehlé zeleně a přeměnit tak tento prostor, se koná dnes, 19. května před bobovou dráhou od 16 do 18 hodin.

Blíží se Festival muzejních nocí, svá muzea zpřístupní i 1. lékařská fakulta UK

Včera v 10:36

Na letošním Festivalu muzejních nocí ani letos nebude chybět 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy. V pátek 3. června od 19. do 23. hodiny zpřístupní fakulta veřejnosti Muzeum srovnávací anatomie, Stomatologické muzeum a Faustův dům. Ještě předtím si mohou zájemci vyslechnout přednášky ve velké...

Praha 11: Hraní bez hranic

Včera v 09:30

V sobotu 21. května od 10 do 17:30 hodin proběhne v KC Zahrada již desáté Hraní bez hranic, ve kterém můžete navštívit africký kontinent. Připraven je pestrý program pro děti i rodiče.

U Gröbeho vily je nová lípa

Včera v 09:13

Volné rabátko za Gröbeho vilou je již zaplněno, zdobí ho nová lípa. Tu 13. května společně zasadili Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro životní prostředí, a zakladatel CEELI Institutu Homer E. Moyer u příležitosti 20. výročí vzniku institutu.

Psí den s Prahou 13 v Centrálním parku

18. května 2022 v 18:32

Oblíbená akce v Centrálním parku Prahy 13 se koná v sobotu 21. května. Ani letos nebude chybět psí dostih, sraz ras, pokus o překonání rekordu ve skoku do výšky a další.

Praha 5 podporuje protidrogovou prevenci. REVOLUTION TRAIN dorazil na Smíchovské nádraží

18. května 2022 v 17:40

Praha 5 podpořila projekt Nadačního fondu NOVÉ ČESKO pro základní školy. Multimediální vlaková souprava REVOLUTION TRAIN dorazila na Smíchovské nádraží, kde byl představen vzdělávací program zaměřený na primární protidrogovou prevenci. Za dva dny zhlédlo program 493 dětí...

Den dětí v Praze 9

18. května 2022 ve 12:51

Pohádkové království, nafukovací atrakce, dikohrátky nebo Kašpárek v pekle. Praha 9 zve na Den dětí.

Den dětí v knihovně na Lužinách

18. května 2022 v 09:26

Oslavit Den Dětí můžete v knihovně na Lužinách. Budou se vyrábět masky, soutěžit a hrát si celý den.

Další články
Nahoru