Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
V centru si rachejtli bez hrozby velké pokuty už neodpálíte. Kde v Praze ještě platí zákaz?
Zbytky po zábavní pyrotechnice v centru Prahy. Tento obrázek bychom už letos vidět neměli, jaká ale bude realita, se teprve ukáže. Foto: Jan Puci

V centru si rachejtli bez hrozby velké pokuty už neodpálíte. Kde v Praze ještě platí zákaz?

Letošní silvestr bude už druhými oslavami příchodu nového roku, při kterých bude platit novela vyhlášky, která se týká zákazu používání pyrotechniky. Jelikož se stále ještě jedná o legislativní novinku, stojí za to si připomenout, jaká pravidla od loňského prosince platí. Prolistovali jsme proto „Obecně závaznou vyhláškou o používání pyrotechnických výrobků v hlavním městě Praze." 

Od přelomu tisíciletí platila vyhláška, která sice zakazovala pyrotechniku prakticky na celém území hlavního města, nicméně v určitě dny platila výjimka za zákazu, a to včetně 31. prosince a 1. ledna.

Petardy, dělbuchy a další pyrotechniku bylo možné na přelomu roku odpalovat prakticky kdekoli beztrestně. To platilo i po novele původní vyhlášky z roku 1999, kterou provedlo vedení Prahy pod vedením primátorky Adriany Krnáčové v roce 2017.

Současné vedení metropole však přijalo další novelu vyhlášky, která začala platit loni 1. prosince. Z veřejně přístupného dokumentu je patrné, že byly zrušeny výjimky, takže i poslední a první den v roce platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.

Dále se nesmí nic odpalovat na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoo Praha v Troji, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost. 

Omezení se nevztahuje se na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. „Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí. Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla podle něj přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.

„Smysl úpravy používání pyrotechniky vidím v posílení bezpečnosti obyvatel a slavících lidí v centru, k ochraně volně žijících živočichů a ptactva, domácích mazlíčků a v neposlední řadě lidí, kteří potřebují klid. Ať už jsou třeba v nemocnicích, nebo v domovech pro seniory,“ dodal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

V parcích a na náplavkách po metropoli jsou navíc umístěny informační cedule a Praha připomíná vyhlášku i kampaní, kterou je možné vidět v ulicích a různých médiích. 

Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Porušení zákazu podléhá také trestu, kdy je ve správním řízení možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 korun, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 korun.


Autor: Jan Puci

Výstava nožů na Novoměstské radnici

Dnes v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

Včera ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Praha 6: Kampus Dejvice zve na Advent

30. listopadu 2022 v 07:21

Tradiční Advent na kampusu před budovou VŠCHT se koná 7. prosince v 17 až 21 hodin. Čeká vás program v režii studentských spolků, tvůrčí dílny, pečené kaštany a hodně svařáku.  

Zabezpečte řádně vodoměry, upozorňují PVK před zimou

28. listopadu 2022 v 19:51

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Giving Tuesday na náměstí Míru

28. listopadu 2022 v 19:37

K celosvětovému svátku dárcovství, známému jako Giving Tuesday, se letos Praha 2 připojí už popáté v řadě. Charitativní sbírku pro zvířecí útulky zahájí radnice v úterý 29. listopadu v 15 hodin na náměstí Míru.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

28. listopadu 2022 v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 4 hledá nejlepšího sportovce za rok 2022

27. listopadu 2022 v 11:38

Praha 4 má mnoho úspěšných sportovců napříč různými kategoriemi, kteří si zaslouží za své výjimečné sportovní výkony získat ocenění. Úspěchy na poli sportu i tentokrát ocení radnice Prahy 4 ve spolupráci s Pražskou tělovýchovnou unií (PTU) v již tradiční Anketě o nejlepšího sportovce Prahy 4 za...

Přednáška: Betonová Praha 70. a 80. let

25. listopadu 2022 ve 12:08

Barevnost architektury 60. let byla násilně upozaděna vpádem okupačních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Následující éra normalizace se nesla ve znamení šedého chladného betonu, který charakterizoval snahu o znovu nastolení pořádku ve společnosti.

Další články
Nahoru