
V centru si rachejtli bez hrozby velké pokuty už neodpálíte. Kde v Praze ještě platí zákaz?
28. prosince 2021 17:55
Od přelomu tisíciletí platila vyhláška, která sice zakazovala pyrotechniku prakticky na celém území hlavního města, nicméně v určitě dny platila výjimka za zákazu, a to včetně 31. prosince a 1. ledna.
Petardy, dělbuchy a další pyrotechniku bylo možné na přelomu roku odpalovat prakticky kdekoli beztrestně. To platilo i po novele původní vyhlášky z roku 1999, kterou provedlo vedení Prahy pod vedením primátorky Adriany Krnáčové v roce 2017.
Současné vedení metropole však přijalo další novelu vyhlášky, která začala platit loni 1. prosince. Z veřejně přístupného dokumentu je patrné, že byly zrušeny výjimky, takže i poslední a první den v roce platí zákaz používání volně prodejné pyrotechniky v památkové rezervaci v hlavním městě, na vodních tocích, na ostrovech v těchto tocích a na pozemcích sousedících s korytem vodních toků, a to v šířce do 50 metrů od břehu, zároveň v okruhu 250 metrů od zařízení poskytujících zdravotní lůžkovou péči nebo od domovů pro seniory a pro osoby se zdravotním postižením.
Dále se nesmí nic odpalovat na přehradách, hrázích, vodních nádržích, jezech., na zvláště chráněných územích, v přírodních parcích, a to ve vzdálenosti do 50 metrů od nich, a také ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu Zoo Praha v Troji, útulků pro zvířata a zařízení poskytujících veterinární pohotovost.Omezení se nevztahuje se na profesionální ohňostroje, které podléhají povolovací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. „Nekoordinované odpalování rachejtlí v minulosti stále více ohrožovalo bezpečnost a zdraví nejen obyvatel metropole, ale také zvířat, která ve městě žijí. Věřím, že si lidé i letos odpustí jejich odpalování zejména v centru města a v blízkosti vodních toků,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Vyhláška, která upravuje používání pyrotechniky na území metropole, byla podle něj přijata s cílem zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů.
„Smysl úpravy používání pyrotechniky vidím v posílení bezpečnosti obyvatel a slavících lidí v centru, k ochraně volně žijících živočichů a ptactva, domácích mazlíčků a v neposlední řadě lidí, kteří potřebují klid. Ať už jsou třeba v nemocnicích, nebo v domovech pro seniory,“ dodal náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Čtěte také:
MHD pojede během svátků podle upravených řádů
Na dodržování vyhlášky bude v ulicích hlavního města dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Porušení zákazu podléhá také trestu, kdy je ve správním řízení možné uložit fyzické, právnické nebo podnikající fyzické osobě pokutu do 100 000 korun, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 korun.