dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
V centru se demonstrovalo za evropskou Ukrajinu, dorazil i manžel Tymošenkové
Demonstranti podpořili i vězněnou ukrajinskou expremiérku Julii Tymošenkovou. Foto: European People's Party / Wikimedia Commons

V centru se demonstrovalo za evropskou Ukrajinu, dorazil i manžel Tymošenkové

Ukrajinci včera v podvečer v centru Prahy demonstrovali za evropskou Ukrajinu. Pod sochou svatého Václava se jich na Václavském náměstí sešlo podle odhadu více než 200. Shromážděním chtěli podpořit demonstranty v Kyjevě a integraci Ukrajiny do Evropy, kterou vedení Ukrajiny v posledních dnech pozastavilo.

Většina demonstrantů se sešla přímo v horní části náměstí, část si dala sraz u ulice Na Příkopě. Pod vlajkami Ukrajiny i Ukrajinské povstalecké armády, která na konci druhé světové války vedla osvobozovací boje proti Německu i Sovětskému svazu, se v průvodu vydali do horní části Václavského náměstí.

Demonstranti vyvolávali hesla jako „Kyjeve, jsme s tebou“ nebo „Ukrajina nade vše“. Většina z nich měla s sebou ukrajinské vlajky, další si vlajky namalovali na tváře. Na náměstí zazpívali ukrajinskou hymnu i hymnu Ukrajinské povstalecké armády.

Organizátoři účastníky vyzvali, aby podepsali petici požadující po prezidentovi Ukrajiny Viktorovi Janukovyčovi podpis přístupových smluv mezi Ukrajinou a Evropskou unií, tedy takzvané asociační dohody. Na shromáždění promluvil manžel vězněné expremiérky Olexander Tymošenko.

Demonstranty podpořil i senátor Štětina

Vyzval amerického prezidenta Baracka Obamu, aby zakázal vstup Janukovyčovi a jeho rodině do USA a zmrazil jim zahraniční účty. Samotná Julie Tymošenková dnes ve vzkazu z vězení vyzvala evropské vůdce k „vysvobození“ Ukrajiny tím, že pokud možno na začínajícím summitu východního partnerství ve Vilniusu s Kyjevem podepíšou bez dalších podmínek dohodu o přidružení k EU.

V Praze vystoupil i senátor Jaromír Štětina. „Přeji vám všem, jak vám tady, tak i lidem na Ukrajině, abyste se do Evropy co nejdříve dostali,“ řekl demonstrantům. Akce skončila kolem osmnácté hodiny.

Kyjev minulý týden oznámil, že přípravu uzavření asociační dohody pozastavuje, a ve středu připustil, že ho v rozhodnutí ovlivnilo Rusko, které se na sbližování Ukrajiny s EU dívalo s nevolí.

Ukrajinci na protest proti postupu vlády vyšli do ulic a Tymošenková v pondělí zahájila hladovku na podporu podpisu dohody. Ukrajinské demonstrace se konají v řadě zemí světa. V Praze se podobné akce uskutečnily již v neděli a pondělí.


Další články
Nahoru