Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V centru probíhají přípravy na advent, vánoční stromy budou rozsvíceny na několika místech
Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí. Foto: archiv

V centru probíhají přípravy na advent, vánoční stromy budou rozsvíceny na několika místech

Návštěvníci historického centra metropole se během předvánoční doby mohou těšit na rozsvícené stromy, slavnostní výzdobu, trhy i řadu akcí. O přípravách dnes informoval v tiskové zprávě mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.  

„Letošní předvánoční doba se u nás ponese v duchu obnovy oblíbených tradic přerušených covidem, a tak se obyvatelé i návštěvníci centra mohou těšit na důstojnou vánoční výzdobu, rozsvícené stromy v jednotlivých čtvrtích i vánoční trhy,“ podotkl Bidlo. 

Už v sobotu 26. listopadu bude na Staroměstském náměstí rozsvícen vánoční strom, který byl dnes pokácen v Kytlici na Děčínsku. Vysoký je patnáct metrů. Tím začnou trhy, které potrvají do 6. ledna 2023. 

Podstatně komornější a určená zejména obyvatelům Prahy 1 budou rozsvícení vánočních stromů v jednotlivých lokalitách první městské části, pořádaná radnicí a místními spolky a doprovázená zpěvem klasických koled. 

V neděli 27. listopadu budou rozsvíceny stromy na Petrském náměstí (v 17 hodin) a na Kozím plácku (v 18 hodin). V pondělí 28. listopadu začíná v 16 hodin na trzích Václavské Vánoce v horní části Václavského náměstí kulturní program, který v 16:30 hodin vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu. Ten je patnáct metrů vysoký a také pochází z Kytlic, kde byl dnes pokácen. O hodinu později, v 17:30 hodin, bude za zpěvu koled rozsvícen strom před radnicí ve Vodičkově ulici. 

V úterý 29. listopadu se v 17 hodin rozzáří vánoční strom na Betlémském náměstí a o den později, 30. listopadu, se pak ve stejnou hodinu rozsvítí strom na Malostranském náměstí.

Vše pak vyvrcholí v pondělí 5. prosince, kdy bude slavnostně rozsvícen vánoční strom na náměstí na Kampě. 

Vánoční trhy

Na území Prahy 1 se letos budou vánoční trhy konat na obou březích. Například v horní části Václavského náměstí uspořádá Sdružení Nového Města pražského vánoční trhy pod názvem Václavské Vánoce. 

Ty nabídnou občerstvení, výrobky lidových řemesel a několika chráněných dílen. Součástí bude i bohatý doprovodný program s vystoupeními dětských sborů, návštěvou Mikuláše, s rozdáváním Betlémského světla i se štědrovečerní bohoslužbou pod širým nebem. 

„Na náměstí na Kampě bude Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan pořádat tradiční vánoční trhy s mikulášskou, prodejem výrobků lidových řemesel a občerstvením,“ sdělil Bidlo. 

Další trhy se uskuteční v dolní části Václavského náměstí, na Staroměstském náměstí, v jeho sousedství na Malém náměstí (rynku), na náměstí Republiky před Palladiem a na začátku ulice V Celnici a trhy se také budou konat na Hradčanském náměstí. 

„Podle našich informací zájem o prodej ze strany trhovců je, ale v porovnání s dobou před covidem klesl, jelikož během pandemie jich řada skončila. Do nižšího zájmu se samozřejmě také promítá současný velký růst nákladů,“ podotkl mluvčí Prahy 1. 

Vánoční osvětlení 

S ohledem na to, že Praha 1 v posledních letech používá při instalaci vánočního osvětlení a výzdoby LED technologie, a vzhledem k dlouhodobým smluvním partnerstvím náklady na spotřebu elektrické energie při adventu a vánočních svátcích v porovnání s loňskem podle Bidla nestoupnou a budou činit zhruba 40 tisíc korun.


Autor: puc

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

Včera v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru