Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V centru probíhají přípravy na advent, vánoční stromy budou rozsvíceny na několika místech
Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí. Foto: archiv

V centru probíhají přípravy na advent, vánoční stromy budou rozsvíceny na několika místech

Návštěvníci historického centra metropole se během předvánoční doby mohou těšit na rozsvícené stromy, slavnostní výzdobu, trhy i řadu akcí. O přípravách dnes informoval v tiskové zprávě mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo.  

„Letošní předvánoční doba se u nás ponese v duchu obnovy oblíbených tradic přerušených covidem, a tak se obyvatelé i návštěvníci centra mohou těšit na důstojnou vánoční výzdobu, rozsvícené stromy v jednotlivých čtvrtích i vánoční trhy,“ podotkl Bidlo. 

Už v sobotu 26. listopadu bude na Staroměstském náměstí rozsvícen vánoční strom, který byl dnes pokácen v Kytlici na Děčínsku. Vysoký je patnáct metrů. Tím začnou trhy, které potrvají do 6. ledna 2023. 

Podstatně komornější a určená zejména obyvatelům Prahy 1 budou rozsvícení vánočních stromů v jednotlivých lokalitách první městské části, pořádaná radnicí a místními spolky a doprovázená zpěvem klasických koled. 

V neděli 27. listopadu budou rozsvíceny stromy na Petrském náměstí (v 17 hodin) a na Kozím plácku (v 18 hodin). V pondělí 28. listopadu začíná v 16 hodin na trzích Václavské Vánoce v horní části Václavského náměstí kulturní program, který v 16:30 hodin vyvrcholí rozsvícením vánočního stromu. Ten je patnáct metrů vysoký a také pochází z Kytlic, kde byl dnes pokácen. O hodinu později, v 17:30 hodin, bude za zpěvu koled rozsvícen strom před radnicí ve Vodičkově ulici. 

V úterý 29. listopadu se v 17 hodin rozzáří vánoční strom na Betlémském náměstí a o den později, 30. listopadu, se pak ve stejnou hodinu rozsvítí strom na Malostranském náměstí.

Vše pak vyvrcholí v pondělí 5. prosince, kdy bude slavnostně rozsvícen vánoční strom na náměstí na Kampě. 

Vánoční trhy

Na území Prahy 1 se letos budou vánoční trhy konat na obou březích. Například v horní části Václavského náměstí uspořádá Sdružení Nového Města pražského vánoční trhy pod názvem Václavské Vánoce. 

Ty nabídnou občerstvení, výrobky lidových řemesel a několika chráněných dílen. Součástí bude i bohatý doprovodný program s vystoupeními dětských sborů, návštěvou Mikuláše, s rozdáváním Betlémského světla i se štědrovečerní bohoslužbou pod širým nebem. 

„Na náměstí na Kampě bude Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan pořádat tradiční vánoční trhy s mikulášskou, prodejem výrobků lidových řemesel a občerstvením,“ sdělil Bidlo. 

Další trhy se uskuteční v dolní části Václavského náměstí, na Staroměstském náměstí, v jeho sousedství na Malém náměstí (rynku), na náměstí Republiky před Palladiem a na začátku ulice V Celnici a trhy se také budou konat na Hradčanském náměstí. 

„Podle našich informací zájem o prodej ze strany trhovců je, ale v porovnání s dobou před covidem klesl, jelikož během pandemie jich řada skončila. Do nižšího zájmu se samozřejmě také promítá současný velký růst nákladů,“ podotkl mluvčí Prahy 1. 

Vánoční osvětlení 

S ohledem na to, že Praha 1 v posledních letech používá při instalaci vánočního osvětlení a výzdoby LED technologie, a vzhledem k dlouhodobým smluvním partnerstvím náklady na spotřebu elektrické energie při adventu a vánočních svátcích v porovnání s loňskem podle Bidla nestoupnou a budou činit zhruba 40 tisíc korun.


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru